Co to jest rekuperacja ?
Możemy ją podzielić na dwie odmiany: cieplną i elektryczną. Pierwsza ma za zadanie odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Natomiast rekuperacja energii elektrycznej służy do odzyskiwania energii w pojazdach z napędem elektrycznym lub hybrydowym poprzez wykorzystanie silnika elektrycznego jako prądnicy. Nas bardziej będzie interesować ta związana z odzyskiem ciepła.
Czytaj dalej
Zastosowanie
Rekuperacja znacząco wpływa na komfort mieszkania i jest wręcz synonimem nowoczesności w domu. Rekuperator zapewnia stałą, regularną wymianę powietrza, wpływa też na koszty ogrzewania. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń przekracza nawet 90%.
Stosując rekuperator mamy mniejsze ryzyko przeciągów, a w sezonie grzewczym nie będziemy wychładzać domu otwierając okna. Poza tym nastąpi obniżenie wilgotności w pomieszczeniach, można będzie więc szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych zapachów.
Czytaj również: Energooszczędne domy
Rekuperator - co to jest i jak działa
Rekuperator to dwa wentylatory, wywiewny i nawiewny, oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające do wnętrza domu ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego. Są w nim montowane także filtry zatrzymujące zanieczyszczenia, więc czystsze powietrze w domu to tylko dodatkowa korzyść z jego zastosowania.
Największą wadą inwestycji w rekuperator to koszty samego urządzenia. Dodatkowo należy zakupić kanały rozprowadzające powietrze. Do tego wszystkiego doliczmy jeszcze cenę montażu rekuperatora przez firmę wyspecjalizowaną w tym. Nie warto brać się za jego zakładanie na własną rękę. Po zsumowaniu wszelkich kosztów wyjdzie nam bajońska suma co najmniej 12 000 tysięcy złotych.
Trzeba sobie również dawać sprawę, że urządzenie ma pewne koszty eksploatacji. Samo działanie rekuperatora oznacza wyższe rachunki za prąd. Dodatkowo warto uwzględnić koszty serwisu, który musimy zlecić przynajmniej raz w roku, a zapewni nam on sprawne działanie całej instalacji. Należy też co parę miesięcy wymieniać w rekuperatorze filtry.
Czytaj również: System wodnego ogrzewania ściennego
Czy warto?
Być może koszta, jakie wyłożymy na kupno i instalacje rekuperatora nie prędko nam się zwrócą. Jednak jeśli weżmiemy pod uwagę ciągły nasz dostęp do świeżego powietrza, bez względu na to czy to dzień czy noc, bez otwierania okien, bez wychładzania powietrza, to możemy poczuć, że te pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto. Nic nie jest przecież ważniejsze od naszego zdrowia, a rekuperator na pewno o nie zadba.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- prace na wysokości Liczba postów: 53 Grupa: Firmy budow... Do takich prac na wysokościach trzeba mieć jakieś szczególne uprawnienia? Szukam aktualnie jakichś ciekawych ofert pracy za granicą i nie wiem za bardzo, na co....
- Hałas podczas prac budowlanych - jak chronić słuch... Liczba postów: 58 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...