Co warto wiedzieć aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

Co warto wiedzieć aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

Właściwe rozmieszczenie sprzętu służącego do odbioru muzyki jest kluczowe, by wydobyć pełnię jego potencjału oraz doświadczać całego spektrum wrażeń akustycznych. Wbrew pozorom, puste pomieszczenia to najgorsze miejsca do odsłuchu muzyki. Jedynie odpowiednia aranżacja przestrzeni oraz właściwe ustawienie sprzętu względem siebie pozwoli nam głęboko wniknąć w wielowymiarowy świat kreowany przez harmonijnie przenikające się fale dźwiękowe. Jak osiągnąć taki efekt? Podpowiadamy.

 

Jak doświadczamy muzyki?

Słuchając muzyki w zamkniętym pomieszczeniu pozwalamy, by fale dźwiękowe trafiały do nas zarówno w sposób bezpośredni wprost z głośnika, jak i pośredni – poprzez odbicia dźwięków od ścian, sufitu oraz przedmiotów stanowiących wyposażenie wnętrza. Dźwięki trafiają do naszych uszu z różnych kierunków i dopiero nasz mózg komponuje z nich mniej lub bardziej spójną całość. - Rzadko dysponujemy pomieszczeniem, które ma służyć wyłącznie do doświadczania muzyki. Przeważnie sprzęt audio aranżujemy w naszych salonach lub sypialniach, często spychając go gdzieś na drugi plan. Ustawiając zestaw głośnikowy sugerujemy się przede wszystkim wrażeniem estetycznym oraz możliwościami, jakie pozostały nam do wyboru po ustawieniu pozostałych sprzętów codziennego użytku. Nie zdajemy sobie sprawy, że czasem drobna zmiana może znacząco wpłynąć na odbiór muzyki, pozwalając nam na jeszcze pełniejszy i wielowymiarowy odsłuch – zauważa Dorota Wojtusiszyn z Diora Acoustics, polskiej marki oferującej zestawy głośnikowe hi-end.

 

Co warto wiedzieć aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

 

Choć producenci chętnie podpowiadają, jak efektywnie rozmieścić oferowany przez nich sprzęt audio, prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych jego elementów wymaga od nas serii eksperymentów. Efekt, jaki można uzyskać w konkretnym wnętrzu, nie zawsze sprawdzi się w innym pomieszczeniu o podobnych parametrach. Warto poświecić czas, by metodą prób i błędów uzyskać w pełni satysfakcjonujące ustawienie, dzięki któremu każdy dźwięk dostający się do naszych uszu będzie czystą przyjemnością.

 

Jak wykorzystać pełnię potencjału zestawu głośnikowego?

Aby nie zmarnować potencjału, jaki drzemie w nowoczesnych zestawach głośnikowych, przez zakupem sprzętu warto dokładnie przyjrzeć się najpierw przestrzeni, w jakiej zamierzamy go zainstalować. Chcąc uzyskać pełną stereofonię dźwięków należy zachować odpowiednią symetrię między kolumnami, ale także odpowiedni kąt między nimi a naszą głową w czasie odsłuchu. W pomieszczeniach o nieregularnym kształcie doskonale sprawdzi się ustawienie kolumn głośnikowych w wariancie narożnym i skierowanie ich bezpośrednio na środek pomieszczenia. - Odpowiednie ustawienie kolumn głośnikowych wymaga wzięcia pod uwagę szeregu szczegółowych wytycznych – od rozmiaru zestawu głośnikowego, poprzez rodzaj zastosowanej konstrukcji i materiał wykończeniowy, aż po wartości maksymalne poszczególnych parametrów dźwiękowych – podpowiada ekspert z Diora Acoustics, Paweł Nowakowski. - Rozmieszczenie zestawu do odsłuchu muzyki przypomina ustawianie muzyków i ich instrumentów na scenie filharmonii. Tylko idealna synergia wywoła spektakularny efekt – podkreśla.

 

Co warto wiedzieć aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

 

Czytaj również: Dlaczego warto od czasu do czasu wyczyścić pralkę? Pralka z funkcją czyszczenia bębna

 

Idealną akustykę możemy uzyskać w pomieszczeniu o harmonijnym stosunku długości dłuższej i krótszej ściany. Aranżacja pomieszczeń zbyt długich lub kwadratowych wymaga większego wysiłku. Odpowiednie ustawienie mebli oraz użycie odpowiednich materiałów i konstrukcji może zrównoważyć dysproporcje ścian. Dodatkową funkcję akustyczna mają m.in. wszelkiego rodzaju regały z półkami.

 

O czym jeszcze warto pamiętać aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

Teoria głosi, że idealne pomieszczenie do słuchania muzyki, powinno przypominać miniaturową wersję sali koncertowej, tzn. mieć odpowiednią wielkość, proporcje i krzywiznę ścian. Tymczasem w praktyce rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na tak idealne warunki. Nierównoległe powierzchnie, zaokrąglone narożniki, czy pochylony lub pofalowany sufit - tak wyglądają realia. Na szczęście istnieją proste patenty, by w każdym pomieszczeniu, stosunkowo niewielkim kosztem, stworzyć warunki idealne do odsłuchu muzyki na najwyższym poziomie.

 

Co warto wiedzieć aranżując przestrzeń do słuchania muzyki?

 

Czytaj również: Zapytaliśmy projektantkę wnętrz, oto jak przygotować wnętrze do pracy robota sprzątającego

 

We wnętrzach, w których instalujemy zestaw głośnikowy, warto zrezygnować z wszelkich szklanych elementów – witryn, gablot, stolików, wazonów czy luster. Warto natomiast zastosować odpowiednie absorbery dźwięku, czyli grube zasłony, mięsiste dywany lub specjalną piankę na ścianach. Szczególną uwagę należy zwrócić także na odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien. Dodatkowa izolacja pozwoli nam nie tylko zyskać pełną głębię wszystkich tonów, ale także skutecznie odciąć się od niepożądanych dźwięków pochodzących z zewnątrz.

 

Prawidłowe ustawienie kolumn głośnikowych powinno tworzyć trójkąt równoboczny, gdzie odległość między rogami wynosi od 1,5 m do 3,5 m. Czasami przesunięcie kolumn o kilkanaście centymetrów może całkowicie zmienić percepcję odsłuchu, dlatego warto dać sobie zapas na eksperymenty w tym zakresie. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie dosuwać kolumn głośnikowych do samej ściany, chyba że konkretny zestaw głośnikowy jest do tego specjalnie przystosowany. Sprzęt do odsłuchu musi niejako współpracować z warunkami, jakie zapewnia nam nasza przestrzeń. Coś, co doskonale brzmi w salonie audio, nie zawsze wybrzmi tak samo dobrze w naszym pokoju.

Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 346

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >