Co wybrać, mieszkanie spółdzielcze czy hipoteczne?
Niezależnie od tego czy będziesz kupował mieszkanie nowe, czy używane, do wyboru będziesz miał dwie formy władania swoim mieszkaniem (domem). Pierwsza z nich to – prawo odrębnej własności, druga – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej.
Czytaj dalej
Czym się charakteryzują? Najkrócej można powiedzieć tak – jeśli chcesz mieć wpływ na to, co się dzieje w twoim bloku, jeśli chcesz być niezależnym od wszystkich i wszystkiego, wybierz mieszkanie (dom) hipoteczne. Jeśli natomiast chcesz, żeby ktoś inny załatwiał za Ciebie sprawy i podejmował decyzje związane z nieruchomością, w której mieszkasz, a Ty masz zamiar płacić tylko rachunki – wybierz mieszkanie (dom) spółdzielcze.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej nie daje Ci własności lokalu. Jest tak zwanym „ograniczonym prawem rzeczowym”. Właścicielem Twojego mieszkania jest właściciel gruntu, na którym to mieszkanie wybudowano, a więc Spółdzielnia.
Koszty dodatkowe. Koszty te są mniejsze przy nabyciu „nowego” (w znaczeniu nowo-wybudowanego mieszkania, tzw. mieszkania z Rynku Pierwotnego) spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania (domu) w spółdzielni mieszkaniowej, niż przy kupnie odrębnej własności.
Czytaj również: Pomożemy Ci kupić mieszkanie
W tym miejscu, ze względu na obszerność tematu, ograniczę się do sugestii, że każda szanująca się Kancelaria Notarialna przygotuje dla Ciebie pełne wyliczenie kosztów transakcyjnych jeszcze przed dokonaniem zakupu nieruchomości.
Przy kupnie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej z „drugiej ręki” (tzw. mieszkania z Rynku Wtórnego) koszty są już takie same jak przy prawie odrębnej własności.
Opłaty za użytkowanie nieruchomości. Chodzi tu głównie o takie koszty jak: wywóz śmieci, centralne ogrzewanie, ochrona, sprzątanie itp. Są one na zbliżonym poziomie w przypadku obu praw. Jednakże będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej (przy odrębnej własności) masz możliwość wyboru firm, które będą te usługi świadczyć (jako spółdzielca takiej możliwości nie masz, gdyż takie decyzje podejmuje zarząd spółdzielni). Możesz więc wybrać tańszych usługodawców i skuteczniej się z nimi targować. Zazwyczaj w dobrze zarządzanej wspólnocie mieszkaniowej są niższe koszty zarządu. Nie trzeba bowiem zatrudniać prezesa, jego zastępców, sekretarek, księgowej i kilku pracowników na etacie.
Remonty. W przypadku każdego prawa musisz płacić koszty na fundusz remontowy. Prawo odrębnej własności tym się różni od prawa spółdzielczego do lokalu, że opłaty wnosisz tylko na remont bloku, w którym mieszkasz. W dużych spółdzielniach pieniądze, które płacisz są wykorzystywane także na remont innych bloków. Zasada ta działa także w drugą stronę, dzięki temu łatwiej jest zebrać pieniądze na ewentualny remont Twojego bloku.
Czytaj również: Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Obrót. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możesz sprzedać, darować, wziąć kredyt pod hipotekę. Jednak w przypadku sprzedaży i darowizny potrzebujesz „Zaświadczenia ” ze spółdzielni, że masz prawo do tego mieszkania. Osobiście nie znam przypadku, aby spółdzielnia takiego „zaświadczenia” nie wydała. Gdyby tak się jednak zdarzyło musiałbyś zwrócić się do Sądu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możesz również przekazać komuś w drodze spadku.
Prawo odrębnej własności możesz tak samo sprzedać, darować, wziąć kredyt obciążając jego hipotekę oraz przekazać je w spadku. Nie musisz przy tym nikogo ani pytać, ani prosić o zgodę.
Kredyty. Na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możesz wziąć kredyt, ale pod warunkiem, że mieszkanie ma założoną Księgę Wieczystą (KW). Aby KW mogła być założona spółdzielnia musi mieć uregulowane sprawy własności gruntów na których stoją ich budynki. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (domu) w spółdzielni mieszkaniowej możesz przetworzyć w prawo odrębnej własności. Musisz złożyć odpowiedni wniosek do spółdzielni. Takich ograniczeń nie ma przy prawie pełnej własności.
Gdy już zdecydowałeś się, które prawo własności bardziej Ci odpowiada, należałoby się teraz zastanowić – Czy kupić mieszkanie na Rynku Pierwotny, czy Wtórnym? Jakie są za, a jakie przeciw? …cdn za tydzień…
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
http://www.bliskitarchomin.com/ - Co sądzicie? Warto?
Jeżeli wiesz ,czy 5mm różnicy w grubości tynku to norma ,czy usterka,jesteś przygotowany do
odbioru.Jeżeli jednak nie wiesz jak zmierzyć powierzchnię mieszkania,czy uwzględniać grubości
tynku to zabierz na odbiór wsparcie.
Usługa tania 250-300zł w zależności od powierzchni lokalu.
W odbiorze bierze udział inspektor nadzoru i osoba od instalacji z uprawnieniami elektrycznymi.
Sprawdzamy zgodność wykonania z projektem,powierzchnie momieszczeń,jakość tynków
i szlicht,piony,poziomy,kąty proste w łazience i kuchni,stolarkę okienną i drzwiową,instalacje
elektryczne,wod-kan,co.Tarasy(spadki i montaż płytek),parapety,powierzchnię schowka i garażu.
Telefon: 602-287-915
odbiormieszkania.blogspot.com