Co wybrać na powierzchnię podłogi? Parkiet czy panele?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta, jednak jest wiele czynników, które wpłyną na ostateczny wybór. Osobiste preferencje i zasoby pieniężne to tylko niektóre z nich.
Czytaj dalej
Podłoga jest najrzadziej wymienianym elementem wystroju mieszkania i jako taka powinna być bardzo starannie dobrana. Na rynku dominują je dwa rodzaje – panele i parkiet. Spośród pozostałych wyróżnia je wysoka trwałość oraz możliwość montażu w większości pomieszczeń. Do wyboru mamy jeszcze płytki podłogowe, ale one najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią. Dobrym rozwiązaniem może być wykładzina. Wykonana z miękkiego materiału powierzchnia jest niestety bardzo podatna na ścieranie. Niezaprzeczalną zaletą parkietu i paneli, która przyczyniła się do ich popularności jest wygląd. Prawdziwe drewno, ale również to imitowane, urzeka swoim pięknem, a dobrze wykonana podłoga będzie służyła przez długie lata. Jaka jest więc różnica między panelami, a parkietem i na co się zdecydować?
Panele: trwałe i niedrogie
Panele podłogowe są zdecydowanie tańsze niż parkiet. Metr kwadratowy można kupić nawet za kilkanaście złotych. Klasyczny panel to nic innego, jak specjalnie wzmocniona płyta MDF. Za jej sztywność odpowiada bardzo mocny laminat, który jest wykonany z papieru dekoracyjnego utwardzonego wytrzymałymi żywicami. Taka powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także promienie UV.
Czytaj również: Wiecznie modne dębowe podłogi
- "Montaż takiej paneli jest bardzo szybki, dzięki zastosowaniu specjalnych zatrzasków, które zapewniają bardzo szczelne przyleganie poszczególnych elementów. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że taką podłogę może ułożyć każdy i to bez dużego doświadczenia. Dzięki temu można znacząco wyeliminować koszty robocizny" - wyjaśnia Marcin Pośpiech, project manager Budneo.pl.
Panele podłogowe bardzo dobrze imitują drewno, a wybór odcieni i kolorów rośnie z każdym rokiem. Jednak to nie koniec możliwości. Coraz popularniejsze stają się modele przypominające ceramikę oraz kamień. Jedną z wad paneli jest odgłos jaki wydają podczas chodzenia po nich. Dlatego producenci coraz częściej stosują specjalne warstwy wyciszające, co jeszcze bardziej upodabnia je do prawdziwego drewna. Zastosowanie tworzyw sztucznych ma jednak wadę. Panele elektryzują się i przez to przyciągają kurz unoszący się w powietrzu. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Modele oznaczone symbolem AC5 są najtwardsze, natomiast te z numerami niższymi są bardziej podatne na zarysowania.
Czytaj również: Renowacja podłogi bambusowej - lakierowanie
Parkiet: przetrwa nawet kilkadziesiąt lat
Podstawową zaletą takiej podłogi jest surowiec, z którego ją wykonano. Drewno jest naturalne i jako takie może zostać wykorzystane ponownie. To niezaprzeczalna zaleta w dobie coraz większej troski o środowisko. Takie podłogi charakteryzują się też bardzo dużą trwałością, często dłuższą niż panele. Dobrze wykonany i zadbany parkiet może przetrwać nawet kilka pokoleń. W razie potrzeby można go poddać cyklinowaniu i znów cieszyć się piękną podłogą, taką samą jak pierwszego dnia po montażu.
Czytaj również: Podłogi w odcieniach bieli i szarości
- "Klasyczny parkiet ma około 2 cm grubości. Podobnie jak panele również składa się z warstw. Na samej górze znajduje się drewno z drzew liściastych, takich jak dąb czy buk, które są twarde i wytrzymałe. Kolejne warstwy są wykonane z drewna drzew iglastych. Parkiet można ułożyć na wiele sposobów, a efekt końcowy jest uzależniony od naszej wyobraźni. Trochę mniej możliwości daje parkiet mozaikowy. Naklejone na specjalną siatkę deseczki o grubości około 1 cm pozwalają na ułożenie jednego wzoru, ale są za to łatwiejsze w montażu" – wyjaśnia Marcin Pośpiech, project manager Budneo.pl.
Ten najlepiej powierzyć fachowcom z długoletnim doświadczeniem. W przeciwieństwie do paneli parkiet trzeba przykleić do podłoża oraz polakierować. Te elementy również mają duży wpływa na efekt końcowy, a co za tym idzie trwałość podłogi. Podobnie jak w przypadku paneli, parkiet również można podzielić na klasy. Najwyższa z nich to 1. Odznacza się ona brakiem sęków oraz jednolitym kolorem. Niższe klasy dopuszczają już występowanie skaz oraz różnic w odcieniach. Ciekawym rozwiązaniem są deski barlineckie, czyli panele wykonane z prawdziwego drewna. W sklepach można znaleźć modele gotowe do montażu oraz takie, które wymagają lakierowania. Parkiet mimo, że jest droższy, będzie służył przez długie lata, w razie konieczności można go odnowić.
Źródło: Praktycy / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Podłoga Liczba postów: 118 Grupa: Najnowsze t... Myślę, że warto postawić na podłogę drewnianą. Pięknie wygląda, jest bardzo trwała i można bez problemy ją odnowić. Poszukując dobrej jakości podłogi koniecznie...
- Nowoczesna toaleta Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Bardzo ładne toalety w skandynawskim wydaniu mają w ofercie Oltens https://oltens.com/pl/ubikacje-toalety warto sobie sprawdzić co tam ciekawego mają. Jak na....
- Jak dobrać brodzik do kabiny? Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza Akurat jeśli chodzi o brodziki prysznicowe to warto też sprawdzić Oltens u których jest sporo ciekawych wariantów co do kolorów, ale również rozmiarów. Podrzuca...
- Przestronna kabina z brodzikiem Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza To jeszcze sprawdź sobie propozycje kabin prysznicowych od Oltens u których jest sporo ciekawych opcji w różnych wymiarach. Podrzucam link https://oltens.com/pl...
- Kabina prysznicowa z brodzikiem - dlaczego ten wyb... Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza To możesz jeszcze sprawdzić sobie kabiny prysznicowe z oferty Oltens u których znajdziesz sporo ciekawych opcji co do rozmiarów i też wariantów kolorystycznych....