Co zrobić, by instalacja grzewcza była bezpieczna

Co zrobić, by instalacja grzewcza była bezpieczna

Bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjna praca domowych źródeł ciepła to jeden z priorytetów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie, remoncie lub budowie domu. Aby zapewnić sprawne i bezpieczne działanie instalacji grzewczej należy w pierwszej kolejności sprawdzić „domowe” źródła ciepła. Czytaj dalej

 

Każdy kocioł centralnego ogrzewania powinien mieć czujnik ciągu kominowego. Odpowiada on za wyłączenie kotła, jeżeli przewód kominowy jest niedrożny lub gdy nie będzie w nim ciągu. Za bezpieczeństwo instalacji mogą być odpowiedzialne również inne urządzenia. Na przykład w kotłach z zamkniętą komorą spalania często jest to presostat. Równie ważna jest  analiza spalin. To właśnie dzięki niej zyskamy pewność, że proces spalania w źródle ciepła przebiega sprawnie. Najbezpieczniej będzie, jeśli pomiar zawartości spalin zostanie przeprowadzony przez instalatora, który powinien dysponować kalibrowanym przyrządem pomiarowym. W tym celu powinniśmy skorzystać z usług firm, których pracownicy dobrze znają urządzenia konkretnego producenta i posiadają certyfikaty lub zaświadczenia ukończenia specjalistycznych szkoleń.

 

Czytaj również: Pompa ciepła do instalacji w piwnicy

 

Przy wyborze wykonawcy usług serwisowych urządzeń firmy Makroterm warto zapoznać się z listą dystrybutorów, których znajdziemy na stronie internetowej: www.makroterm.pl. Na bezpieczeństwo systemu grzewczego wpływa także prawidłowa temperatura źródła ciepła, która musi uwzględniać między innymi parametry techniczne kotła. Temperaturę kontroluje się za pomocą termometru, w który jest wyposażony każdy kocioł centralnego ogrzewania. Nowoczesne urządzenia bazują na sterowaniu elektronicznym zintegrowanym z systemem sterowania. Bezpieczeństwo systemu uzależnione jest również od odpowiedniego ciśnienia. Każdy kocioł, który pracuje w instalacjach zamkniętych, powinien być wyposażony w zawór bezpieczeństwa.

 

 

Zapewnia on ochronę przed wzrostem ciśnienia w kotle i instalacji grzewczej. Dlatego też w momencie, gdy ciśnienie wody krążącej w instalacji przekracza wartość maksymalną, zawór otwiera się w sposób automatyczny i obniża je. Pamiętajmy też, aby okresowo kontrolować poprawność działania zaworu. Szczegółowe dane o parametrach pracy urządzeń znajdują się w dokumentacji technicznej. W instalacjach grzewczych uwzględniających kominek z płaszczem wodnym kluczową rolę odgrywają czynności kontrolne. Pamiętać przy tym należy, że tradycyjne źródła ciepła tego typu działają w oparciu o zasilanie z sieci energetycznej. To właśnie dzięki niej możliwe jest sterowanie instalacją.

 

Czytaj również: Inwestycja w gruntową pompę ciepła


Dlatego też ewentualne przerwy w zasilaniu mogą spowodować zagotowanie wody w płaszczu. Jeżeli korzystamy z urządzenia podtrzymującego zasilanie sprawdźmy poprawność jego działania. W przypadku braku pojemności trzeba wymienić akumulatory lub całe urządzenie. Takie instalacje bazują często na wężownicy doprowadzającej zimną wodę. Zbadajmy więc połączenia rurowe, które są odpowiedzialne za dopływ wody do wężownicy. Należy pamiętać, że w przypadku przerwy w dostawie wody z sieci wodociągowej zabezpieczenie to jednak nie zadziała. W Turbokominkach firmy Makroterm specjalne, opatentowane rozwiązanie oddziela układ otwarty od zamkniętego. Nie ma więc ryzyka związanego z przegrzaniem urządzenia na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej i wody. Dzięki zastosowaniu naczynia wzbiorczego płaszcz wodny chroniony jest przed przegrzaniem.

 

 

Mówiąc o bezpieczeństwie instalacji grzewczej pamiętajmy o innych czynnikach i parametrach, które należy wziąć pod uwagę przy okresowych kontrolach. Będą to przede wszystkim próby szczelności, sprawdzanie działania zaworów instalacyjnych i termostatycznych oraz pomp. Zwróćmy uwagę na korozję, a także uszkodzenia mechaniczne elementów instalacji, które mogły powstać chociażby podczas prac remontowych w domu. Istotne jest również usunięcie kamienia kotłowego. Podczas prac kontrolnych należy sprawdzić stan kolektorów słonecznych.

 


Instalacje tego typu powinny być corocznie przeglądane i serwisowane. Chociaż pewne czynności można przeprowadzić samodzielnie to jednak niektóre prace takie jak np. kontrola cieczy solarnej, szczelność instalacji oraz przeprowadzane odwapnianie wymiennika ciepła warto zlecić profesjonalistom z działu technicznego Makroterm. Wybór urządzeń grzewczych u sprawdzonych dostawców, profesjonalny montaż, autoryzowany serwis oraz okresowe przeglądy techniczne, a także czujne oko właścicieli domu zapewnią bezawaryjne działanie  urządzeń grzewczych i sprawią, iż będziemy czuli się w nim naprawdę komfortowo i bezpiecznie.

 

Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 533

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >