Coraz więcej mieszkańców na warszawskim Wilnie

Coraz więcej mieszkańców na warszawskim Wilnie

Dom Development S.A., wiodący deweloper na polskim rynku, przekazuje kolejny etap osiedla Wilno – Kwartał Uniwersytecki. Osiedle usytuowane jest przy ul. Bukowieckiej 37, w sąsiedztwie ul. Klukowskiej na warszawskim Targówku Elsnerowie, w bliskim sąsiedztwie Zacisza.

 

Jednocześnie Dom Development przekazuje mieszkańcom drugi plac na osiedlu – Plac Ostrej Bramy, który znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Zamkowej oraz oddanej w czerwcu tego roku ul. Wiernej. W omawianym etapie znalazły się 132 mieszkania, z których przekazanych zostało już 75. W ofercie sprzedaży na tym etapie znajduje się obecnie jeszcze 14 mieszkań.

 

Łącznie na osiedlu Wilno powstanie około 2 500 mieszkań, z których zostało już wybudowanych 463, natomiast w budowie znajdują się dodatkowo 382 lokale. Do tej pory przekazane zostały 403 mieszkania, w których mieszka już około 800 osób.

 

Czytaj również: Wybrano ekspertów Komitetu Ustanawiającego Standardy 


Osiedle Wilno to wyjątkowa i kameralna inwestycja, z 3-piętrowymi, nowoczesnymi budynkami. Nawiązuje ono do Wilna i jego planu oraz nazewnictwa ulic, dlatego też jednym z jego charakterystycznych elementów jest system unikalnych placów miejskich. Pierwszy z nich, Plac Ratuszowy, z monumentalnym zegarem z kurantem oraz fantazyjną fontanną z rzeźbami kąpiących się dzieci, zlokalizowany u zbiegu ulic Bukowieckiej i Klukowskiej, został oddany do użytku w momencie rozpoczęcia sprzedaży pod koniec 2010 roku. Obecnie Dom Development przekazuje kolejny plac – Plac Ostrej Bramy – który zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulicy Zamkowej oraz ulicy Wiernej (pierwszego etapu ulicy, oddanego do użytku w czerwcu tego roku). 

 

W obecnie przekazywanym rejonie osiedla, o nazwie Kwartał Uniwersytecki, powstały 132 mieszkania w popularnych i praktycznych rozkładach. Obecnie dostępnych w tym etapie jest jeszcze 14 mieszkań o metrażach od 51,4 do 64,7 m2 oraz w cenach od 6450zł do 6920 zł za m2

 

Czytaj również: Domek z ogródkiem alternatywą dla mieszkania

 

W rejonie osiedla Wilno o nazwie Kwartał Uniwersytecki powstało również 9 lokali usługowych, z których wszystkie zostały sprzedane.  

 

Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Warszawy, a planowany rozwój komunikacji w tym rejonie jeszcze bardziej skróci czas dotarcia do centrum stolicy. W czerwcu 2013 roku Dom Development przekazał przystanek Kolejowy Warszawa Zacisze-Wilno, dodatkowo wybudował i przekazał pierwszy etap ul. Wiernej, który udostępniony został już do ruchu miejskiego oraz użytkowany jest przez autobusy miejskie.

 

OSIEDLE WILNO – HISTORIA POLSKI WPLECIONA W WYJĄTKOWY PROJEKT ARCHITEKTONICZNY

Osiedle Wilno to wyjątkowy i spójny koncept urbanistyczny, który przyczyni się do dynamicznego rozwoju prawobrzeżnej części Warszawy i odmieni jej estetykę. Przy poszukiwaniach odpowiedniej nazwy dla osiedla twórcy inspirowali się Kresami Wschodnimi, w których widzą jedną z kolebek polskiej tradycji, dziedzictwa i kultury. Dlatego jako wyraz pamięci o tym, co ważne i cenne, nowe osiedle zostało nazwane Wilno. Podkreślają to pamiątkowe tablice z nazwiskami wybitnych osób związanych z Wilnem, które wpłynęły na polską i wileńską kulturę, naukę i sztukę oraz nazwy ulic, skwerów, bulwarów na osiedlu, które symbolicznie nawiążą do nazw dzielnic i najważniejszych miejsc Wilna.

 

Kwartał Uniwersytecki to kolejna, po Placu Ratuszowym, Zarzeczu, Wilence oraz Zaułku Oranżeryjnym i Zaułku Bernardyńskim, nazwa bardzo blisko związana z Wilnem. Kwartał Uniwersytecki w Wilnie jest kompleksem kilkunastu budynków (z różnych epok) i 13 dziedzińców, z których najcenniejszy jest XVI-wieczny, arkadowy Dziedziniec Wielki. Kwartał Uniwersytecki znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Wileńskiego, jednej z najstarszych wyższych uczelni w Europie Wschodniej, powołanej w 1579 r. przez Stefana Batorego (pierwszy rektor - Piotr Skarga).

 

Czytaj również: Biurowiec w centrum Wrocławia na sprzedaż

 

Na początku XIX w. Uniwersytet Wileński był najlepszą uczelnią w cesarstwie rosyjskim. Na wysokim poziomie stały przede wszystkim nauki ścisłe, medycyna i historia. Wykładali tu wybitni naukowcy, m.in. Joachim Lelewel oraz Jan i Jędrzej Śniadeccy, a studiowali - Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Józef Ignacy Kraszewski. Po powstaniu listopadowym uczelnię zamknięto. W 1919 r. reaktywował ją Józef Piłsudski. Językiem wykładowym był polski, a jednym z najlepszych wydziałów - filologia polska, przy której powstała grupa poetycka "Żagary" (m.in. Czesław Miłosz). Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Wilna w czerwcu 1940 r. większość profesorów aresztowano i deportowano w głąb ZSRR. W 1944 r. uniwersytet wznowił działalność, z rosyjskim językiem wykładowym. Od odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. Uniwersytet Wileński jest czołową uczelnią kraju.

 

W bibliotece uniwersyteckiej w Sali Smuglewicza przechowywane jest m.in. dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" z 1543 r. oraz katechizm Martynasa Mažvydasa z 1547 r. - pierwsza litewska książka.*

2013-08-14
Źródło: M+G / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 294

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >