Czad, dym i włamania pod kontrolą czujników

Czad, dym i włamania pod kontrolą czujników

Od 23 grudnia 2024 roku w każdym nowo powstającym budynku mieszkalnym i hotelowym obowiązkowe będzie montowanie dwóch rodzajów czujników: dymu i tlenku węgla, określanego często jako „cichy zabójca”. Te drugie muszą znaleźć się w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych. Nowe regulacje mają ograniczyć ryzyko pożarów i zatruć tlenkiem węgla, szczególnie częstych w okresie grzewczym. Jak wskazuje ekspertka firmy Eaton, o bezpieczeństwie domów oraz mieszkań warto myśleć kompleksowo, włączając m.in. czujniki multisensorowe do systemów zapewniających sygnalizację włamania i napadu. Czytaj dalej

 

 

Jak podaje Państwowa Straż Pożarna (PSP), w okresie od 1 stycznia do 2 października 2024 r. strażacy interweniowali ponad 20 tys. razy w przypadkach pożarów w obiektach mieszkalnych oraz ponad 3 tys. razy w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla. Z danych PSP wynika również, że odsetek pożarów w budynkach wyposażonych w czujkę dymu stanowił niespełna 9% ogółu tych zdarzeń[1].

 

Czad i dym pod kontrolą

22 listopada 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów[2]. Zgodnie z nim obowiązek instalacji czujek dymu i czadu będzie obejmował nie tylko nowe budynki – w istniejących lokalach, przeznaczonych na usługi hotelarskie oraz do pobytu ludzi, wymóg ten będzie musiał zostać spełniony od 30 czerwca 2026 r. Natomiast od 1 stycznia 2030 roku obejmie on również starsze budynki mieszkalne. 


Czad, dym i włamania pod kontrolą czujników

 

Czytaj również: Rola monitoringu wideo w obniżaniu kosztów ubezpieczenia od kradzieży i podpalenia

 

Wadliwa instalacja kominowa, nieodpowiednia wentylacja czy przeciążenie instalacji elektrycznej to tylko niektóre z przyczyn sprzyjających powstawaniu pożarów w domach. Warto podkreślić, że czujniki dymu oraz tlenku węgla nie są tylko kolejnym gadżetem, lecz narzędziem zapewniającym wczesne wykrywanie niebezpieczeństwa oraz ograniczenie liczby poszkodowanych – podkreśla Renata Januszewska, Brand Development Manager Fire & Safety w firmie Eaton.


Wiele możliwości wykrycia zagrożenia

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników pożarowych, które różnią się przeznaczeniem i sposobem działania. Autonomiczne czujki dymu to rozwiązanie najprostsze, działają one niezależnie, emitując dźwięk i/lub światło w momencie wykrycia zagrożenia. Zasięg ich działania ograniczony jest jednak wyłącznie do pomieszczenia lub lokalu, w którym zostały zainstalowane. Bardziej zaawansowane są czujki w systemach sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN). W zależności od rodzaju zainstalowanych elementów w systemie – oprócz ochrony przed intruzami mogą one monitorować inne zagrożenia, w tym wykrywać pożary, a następnie powiadamiać o niebezpieczeństwie na wiele sposobów. Z kolei czujki stosowane w systemach sygnalizacji pożarowej (SSP) to rozwiązanie przeznaczone głównie do większych obiektów, jak centra handlowe, biurowce czy budynki użyteczności publicznej. Mogą one nie tylko sygnalizować wystąpienie pożaru w budynku, ale również zlokalizować jego źródło i zainicjować procedury zwalczania zagrożenia.

 

Alarm czujnika dymu uruchamia się w sytuacji, gdy wykryte zostanie podwyższone stężenie cząstek wydzielanych w procesie spalania. Z kolei czujki temperatury reagują na nagłe skoki temperatury lub jej wzrost powyżej ustalonego progu. Połączeniem obu rodzajów czujników są czujki multisensorowe, które zapewniają m.in. większą dokładność wykrycia zagrożenia oraz zmniejszenie liczby fałszywych alarmów. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane do zainstalowania w domach, w których mogą wystąpić różne źródła dymu np. z kuchni czy kominka. Niektóre modele mają możliwość ustawienia trybu detekcji np. tylko optyczne, tylko temperaturowe lub optyczno-temperaturowe, co pozwala dostosować ich działanie do specyfiki danego pomieszczenia.

 

System sygnalizacji włamania i napadu to rozwiązanie, które nie tylko alarmuje o wtargnięciu intruza do domu, ale dzięki odpowiednio podłączonym czujkom multisensorowym może również skutecznie wykrywać zagrożenie pożarowe, ograniczając przy tym fałszywe alarmy. Wielofunkcyjne podejście do bezpieczeństwa budynku umożliwia wczesne ostrzeżenie o zagrożeniu i przekazanie sygnału alarmowego do centrali systemu oraz osób uprawnionych do otrzymania informacji o niebezpieczeństwie. Dzięki temu możliwe jest podjęcie szybkiego i adekwatnego do zagrożenia działania oraz ograniczenie strat wskazuje Renata Januszewska.


Wszystkie wymienione rozwiązania będą jednak nieskuteczne, jeśli właściciele i zarządcy budynków zignorują zasady bezpieczeństwa. Kluczowe są regularne przeglądy instalacji grzewczych, dbałość o drożność przewodów kominowych czy nieprzeciążanie instalacji elektrycznych. Warto pamiętać, że czujniki dymu powinny być elementem uzupełniającym odpowiedzialną postawę użytkowników i administratorów danego obiektu.

 

Czad, dym i włamania pod kontrolą czujników

 

Czytaj również: Bądź bezpieczny w swoim domu z Inteligentnym Czujnikiem Czadu

 


Źródła:

 

https://www.gov.pl/web/kppsp-malbork/dane-dotyczace-pozarow-w-budynkach-mieszkalnych-oraz-interwencji-zwiazanych-z-emisja-tlenku-wegla-w-budynkach-mieszkalnych  

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240001716/O/D20241716.pdf

 

Źródło: Sarota PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >