Czego nie powie Ci sprzedający – przemyślany zakup mieszkania
Pierwszymi krokami na drodze do kupna mieszkania jest określenie budżetu, jakim dysponujesz, lokalizacji, która najbardziej Cię interesuje, wielkości mieszkania i pochodzenia nieruchomości (rynek wtórny lub pierwotny). W ferworze poszukiwań łatwo zapomnieć o wielu istotnych elementach, które mogą wpłynąć na Twój komfort po przeprowadzce, a o których właściciel mieszkania nie zawsze Cię poinformuje. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.
Czytaj dalej
Przygotuj się do oględzin
Zanim odwiedzisz pierwsze lokale, przemyśl dokładnie, co jest dla Ciebie istotne i jakie informacje chcesz uzyskać od właściciela, a na oględziny umów się za dnia. Dzięki temu, łatwiej niż po zmroku, dostrzeżesz ewentualne niedociągnięcia w mieszkaniu.
Zastanów się, jak powinna wyglądać idealna okolica, co powinno znajdować się w najbliższym otoczeniu, czy zależy Ci na dostępności punktów usługowych, sklepów, przedszkoli, szkół, parków, przychodni, restauracji lub ośrodków sportowych.
Kupno mieszkania idealnego wiąże się także z dokładnym przemyśleniem układu pomieszczeń. Weź pod uwagę ich rozmieszczenie względem stron świata. Pamiętaj, że pomieszczenia, których okna wychodzą na północ, są zwykle słabo doświetlone.
Dzięki takim dokładnym przygotowaniom będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę i o co pytać przy kupnie mieszkania. Możesz spisać wcześniej wszystkie pytania, aby mieć gwarancję, że nic ważnego nie wypadnie Ci z głowy.
Zanim wejdziesz do mieszkania
Podczas oględzin nieruchomości bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się nie tylko ze stanem samego mieszkania, ale też budynku, w którym znajduje się lokal oraz najbliższą okolicą. Jak kupić mieszkanie, które będzie komfortowe i nie straci na wartości? Zwróć szczególną uwagę na elementy takie jak:
- wiek budynku i technologia wykorzystana do budowy;
- data ostatniego remontu – dowiedz się, kiedy budynek poddany był renowacji, czy został ocieplony oraz kiedy ostatni raz sprawdzano jego stan techniczny;
- stan elewacji, klatki schodowej i piwnic. Jeśli budynek nie jest zadbany, a ściany pokryte są niechcianymi napisami czy malunkami, możesz przypuszczać, że Twoi potencjalni sąsiedzi nie należą do osób, którym zależy na czystości i spokoju, a administracja nie przykłada dużej wagi do porządku na terenie posesji;
- domofon/wideofon i winda (oraz jej stan techniczny);
- dostęp do garażu lub miejsc parkingowych – może mieć to znaczący wpływ na Twój komfort oraz koszty zakupu mieszkania. Dowiedz się, czy garaż jest wliczony w cenę;
- sąsiedztwo ruchliwych dróg i zakładów przemysłowych, które mogą generować hałas oraz zanieczyszczenia. Sprawdź także plany zagospodarowania przestrzennego i dowiedz się, czy w najbliższych latach tuż pod Twoimi oknami nie powstanie na przykład droga szybkiego ruchu.
Warto też zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie – udaj się na spacer po okolicy i sprawdź, co ma Ci do zaoferowania. Rozejrzyj się i zobacz, czy w okolicy budynku nie ma porozrzucanych śmieci i butelek po alkoholu. Jeśli będziesz szukać mieszkania zimą, przyjrzyj się bacznie podjazdom i chodnikom – odśnieżone i nieoblodzone będą dobrze świadczyć o administracji budynku.
Część z opisanych wyżej elementów jest istotna zwłaszcza w przypadku mieszkań, które oferuje rynek wtórny. Jeśli szczególnie interesuje Cię zakup mieszkania od dewelopera i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, zapoznaj się z artykułem Dziura w ziemi, czyli zakup mieszkania przed rozpoczęciem budowy.
Czytaj również: Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych
Wnętrze mieszkania
Po przekroczeniu progu lokalu dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Obszary, którym trzeba przyjrzeć się dokładnie, to między innymi:
- podłoga – koszty zakupu mieszkania mogą znacznie wzrosnąć, jeśli konieczna będzie wymiana słabej jakości paneli, płytek PCV, linoleum lub cyklinowanie starego parkietu;
- ściany i sufit, szczególnie przy oknach i w łazience – sprawdź, czy w mieszkaniu panuje wilgoć i gromadzi się grzyb. Jeśli tak, koszty remontu mogą zdecydowanie wzrosnąć;
- Owady – zbadaj, czy mieszkania nie zasiedlają nieproszeni goście, tacy jak mrówki, karaluchy i rybiki. Zwróć szczególną uwagę na kuchnię i łazienkę;
- rozkład ścian nośnych – dowiedz się, które ściany możesz zburzyć, jeśli planujesz zmianę układu pomieszczeń;
- instalacja elektryczna – osobiście sprawdź kontakty i gniazdka. Możesz poprosić właściciela o włączenie wszystkich świateł jednocześnie, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie;
- instalacja hydrauliczna – zobacz, czy krany nie ciekną, i sprawdź, jakie jest ciśnienie wody (odkręcając na chwilę maksymalnie krany). Dowiedz się, czy ciepła woda jest miejska, czy może ogrzewana za pomocą termy lub bojlera;
- instalacja gazowa – odkręć planiki, by sprawdzić, jakie jest ciśnienie gazu;
- telewizja i internet – jeśli obecny właściciel nie korzysta z tych wygód, sprawdź, jakie możliwości daje budynek, w którym znajduje się lokal.
Poza tym podczas oględzin warto wyjrzeć przez okno, żeby zobaczyć, jaki widok się z niego rozciąga i czy nie trzeba będzie martwić się o swoją prywatność. Zwróć uwagę na odległość od windy – zwłaszcza te starego typu mogą generować hałas. Sprawdź stan techniczny okien oraz drzwi wejściowych.
Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli co jeszcze warto wiedzieć
Podczas oględzin nie wahaj się zadawać pytań właścicielowi. Zakup własnego M to ważny krok, dlatego warto wiedzieć, o co pytać przy kupnie mieszkania.
Przede wszystkim zapytaj o status prawny nieruchomości. Nie ograniczaj się jednak tylko do słowa danego przez właściciela – poproś o odpis z księgi wieczystej lub samodzielnie sprawdź status mieszkania.
Uzyskaj informacje na temat wysokości wszystkich opłat. Zapytaj o czynsz, opłaty gruntowe i wysokość funduszu remontowego.
Obowiązkowo zapytaj właściciela o sąsiadów – w końcu będziesz mieć z nimi do czynienia przez najbliższe lata.
Przed rozpoczęciem oględzin musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania. Rzetelne przygotowania pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych niespodzianek, a właściciel nie będzie miał szansy na zatajenie istotnych informacji.
Czytaj również: Czy warto kupić mieszkanie pod klucz, jakie są koszty?
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje