Czujnik zalania wodą - jak wybrać i zainstalować?

Czujnik zalania wodą - jak wybrać i zainstalować?

Czujnik zalania wodą powszechnie znany jako detektor wody to niezwykle przydatne urządzenie, którego instalację zalecamy w każdym domu. Niekontrolowany wyciek wody, zwłaszcza pod nieobecność mieszkańców domu może przyczynić się do konieczności poniesienia wysokich kosztów remontu mieszkania, lub nawet do płacenia odszkodowania, jeżeli wyciek “przeniknie” do sąsiadów w sytuacji, gdy nasze lokum jest nieubezpieczone. Nowoczesne czujniki zalania skutecznie chronią przed takimi zdarzeniami, warto więc wiedzieć jak zabrać się za wybór odpowiedniego urządzenia, które zapewni odpowiedni stopień bezpieczeństwa i pozwoli nam spać spokojnie. Czytaj dalej

Jak działają detektory wody?

W skrócie detektor tego typu na bieżąco analizuje poziom wilgotności w pomieszczeniu, wykrywając nieprawidłowości i informując o tym użytkownika. Nowoczesne czujniki zalania nie tylko przekazują informację za pośrednictwem aplikacji czy poprzez syrenę dźwiękowa, ale dodatkowo oferują również zabezpieczenie w postaci natychmiastowego odcięcia dopływu wody. Ma to ogromne znaczenie w przypadku gdy mieszkańcy domu znajdują się poza nim i nie mają możliwości, aby szybko zareagować na awarię. Oczywiście czujniki tego typu są odpowiednio droższe - niemniej inwestycja w bezpieczeństwo bardzo szybko zwraca się, jeżeli weźmiemy pod uwagę potencjalny koszt remontu zalanego pomieszczenia.

 

Instalacja czujnika zalania

Detektor wody zazwyczaj instalujemy na podłodze lub nieco wyżej na ścianie, tak aby urządzenie natychmiast reagowało po kontakcie z wodą. Taka instalacja gwarantuje możliwość błyskawicznego reagowania na wyciek wody i zminimalizowania strat z tym związanych. Na rynku dostępne są czujniki zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe:

 

Bezprzewodowe - oferują prostą instalację oraz możliwością zmiany ich miejsca położenia w zależności od potrzeb lub sytuacji. W przypadku czujników bezprzewodowych trzeba mieć na uwadze jednak konieczność regularnej wymiany akumulatorów oraz możliwość wystąpienia zakłóceń w transmisji bezprzewodowej.

 

Przewodowe - w przypadku przewodowych czujników zalania możemy mówić o większej niezawodności, gdyż kabel zapewnia stabilne połączenie, które jest ciężko zagłuszyć. Wadę może stanowić jednak konieczność poprowadzenia instalacji przewodowej co czasami, jest problematyczne.


Czujnik zalania wodą - jak wybrać i zainstalować?

 

Czytaj również: Przyłącze wodno-kanalizacyjne – wszystko co musicie wiedzieć, by potem nie żałować

 

Nowsze urządzenia w zasadzie mają już w standardzie dedykowaną aplikację, która umożliwia błyskawiczne przesyłanie powiadomień na telefon. Oprócz powiadomień na telefon, czujniki zazwyczaj wbudowane są także w odpowiedni sygnał dźwiękowy, który informuje domowników o pojawieniu się wycieku w mieszkaniu. Aplikacja pozwala także na natychmiastowe powiadomienie odpowiednich służby w przypadku wystąpienia poważnej usterki. Czujniki zalania charakteryzują się małymi rozmiarami, przez co nie będą zakłócać estetyki pomieszczenia, ani zajmować cennej powierzchni. Obecnie czujniki zalania stanowią ważny element składający się na budowę systemu Smart Home, który nie tylko stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców domu, ale po prostu ułatwia codzienne czynności.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać podczas planowania instalacji wodnej w domu jednorodzinnym?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 391

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >