Czy 10% wkładu własnego wystarczy?

Czy 10% wkładu własnego wystarczy?

W ubiegłym roku w większości banków można było uzyskać kredyt hipoteczny posiadając 10% wkładu własnego. Tylko cztery wymagały od kredytobiorców wyższych oszczędności. W tym roku o kredyt na 90% wartości nieruchomości będzie znacznie trudniej. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że obecnie aż 8 banków nie udzieli takiego wsparcia. Czytaj dalej

 

Od 2016 r. znacznie trudniejszy jest dostęp do kredytów z dziesięcioprocentowym wkładem własnym. Wynika to ze zmian, jakie wymusiła na bankach Rekomendacja S wydana przez KNF. Mówi ona o tym, że standardowo powinny one wymagać 15% wkładu własnego. Pozwala, co prawda, na dalsze udzielanie kredytów na 90% wartości nieruchomości, ale pod pewnymi warunkami. Jest to możliwe np. gdy bank wykupi specjalne ubezpieczenie gwarantujące, że w razie gdy klient nie spłaci długu, brakujące 5% wkładu własnego zwróci kredytodawcy ubezpieczyciel. To oznacza jednak dodatkowy koszt, który nie wszystkie banki chcą ponosić.

 

Czytaj również: Jakie jest finansowanie projektów mieszkaniowych przez banki

 

Przepisy pozwalają również udzielać kredytów na 90% wartości nieruchomości w sytuacji, gdy bank nie ma takiego ubezpieczenia. Jednak wtedy klient musi posiadać 10% wkładu własnego w gotówce, a brakującą kwotę samodzielnie zabezpieczyć. W praktyce oznacza to, że osoba wnioskująca o kredyt musi te brakujące 5% fizycznie posiadać (np. na koncie bankowym, na IKE lub IKZE lub w postaci obligacji), ale nie musi ich wydawać na zakup mieszkania. Oczywiście niezbędna jest też zgoda na zablokowanie tych pieniędzy, aby nie można było ich wypłacić. Blokada zostanie zdjęta dopiero, gdy kredytobiorca spłaci tyle rat, że stosunek zadłużenia do wartości nieruchomości spadnie poniżej 85%. Problem polega jednak na tym, że dla wielu Polaków zgromadzenie już 10% wkładu własnego jest znacznym wysiłkiem, zwłaszcza jeśli muszą jednocześnie płacić za wynajem lokalu, w którym obecnie mieszkają. Dlatego to rozwiązanie będzie prawdopodobnie rzadko stosowane w praktyce.

 

 

Czytaj również: Podwyżka minimalnego wkładu własnego

Które banki wymagają wkładu wyższego niż 10%?


Już w ubiegłym roku 20% wkładu własnego wymagały Bank BPH, Credit Agricole i ING Bank Śląski. Natomiast w Citi Handlowym ten poziom wynosił 15%. W tym roku dołączyły do nich BGŻ BNP Paribas, Millennium, Euro Bank i BOŚ. Od stycznia podwyższyły one wymagany wkład własny z 10% do 15%. Trzeba jednak dodać, że w BOŚ nieliczni nadal mogą uzyskać kredyt na 90% wartości nieruchomości. Jest to możliwe jeśli posiadają wymagane 15%, ale na mieszkanie chcą wydać tylko 10%, a pozostałe 5% zostanie zablokowane i stanie się dodatkowym zabezpieczeniem.

Źródło: expander / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 526

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >