Czy Rządowy Program Mój Prąd obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej?
Niezależność i poprawa efektywności energetycznej, wyższa wartość inwestycji oraz brak opłat za prąd – to zyskasz dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych w swoim domu. Jeśli dodatkowo skorzystasz z programu Mój Prąd, dostaniesz zwrot 50% kosztów związanych z zakupem i montażem fotowoltaiki. Eksperci radzą, na co zwrócić uwagę, wybierając instalację, oraz jak skorzystać z programu.
Czytaj dalej
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają korzystać z odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać do działania urządzeń w domu. Jeśli zamontujesz panele, które w pełni zaspokoją potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa domowego, to miesięcznie oszczędzisz aż 110 zł (przy założeniu, że Twoje zużycie prądu wynosi 200 kWh miesięcznie).
Czytaj również: Czy fotowoltaika faktycznie się opłaca?
Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych to – poza znaczącymi oszczędnościami dla domu – wkład w troskę o środowisko. Dzięki takim zmianom zmniejszysz emisję spalin, a w efekcie poprawisz jakość powietrza. Już przez pierwsze dwa i pół miesiąca trwania programu Mój Prąd jego beneficjenci uzyskali ponad 24,5 tys. MWh/rok zielonej energii, a przy tym zredukowali emisję CO2 o ponad 19 mln kg/rok.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?
System fotowoltaiczny składa się z modułu PV, falownika oraz systemu montażu. Posiada on długą żywotność – od 25 do 30 lat. Dlatego wybierając fotowoltaikę, rozważ szereg czynników, które wpłyną na jak największą sprawność urządzenia przez cały okres jego działania. W pierwszej kolejności warto wybrać sprawdzonego producenta oraz odpowiednio długi okres gwarancji na instalację. Przykładowo – panele fotowoltaiczne marki Vaillant posiadają 10-letni okres gwarancji.
Poza tym zwróć uwagę na zużycie prądu w Twoim domu oraz niezbędną do jego pozyskania liczbę modułów i powierzchnię dachu, która zostanie przez nie obciążona. Na przykład typowy dom jednorodzinny zużywa średnio 3-6 tys. kWh rocznie, a jeden moduł fotowoltaiczny o mocy 5 kWp, który może wytwarzać przy optymalnych warunkach około 5 tys. kWh rocznie, waży nawet 20 kg. W trakcie analizowania mocy modułów warto też zwrócić uwagę na ich sprawność (średnio wynosi ona 13-18%), która wskazuje na to, ile odbieranej energii słonecznej ogniwa przetwarzają na energię elektryczną.
Czytaj również: Dom w standardzie Smart. Jak spełnić najważniejsze kryteria SRI i prowadzić dom bez rachunków?
Ważny jest też dostęp modułów fotowoltaicznych do światła oraz sposób ich zamontowania na dachu. Najlepiej zainstalować panele na połaci skierowanej na południe pod kątem 20-45°. Koniecznie też zwróć uwagę na to, żeby paneli nie zasłaniały drzewa lub inne budynki.
Jak skorzystać z programu Mój Prąd?
Udział w programie pozwala uzyskać zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne nawet do 50% poniesionych kosztów. Budżet programu wynosi 1 mld złotych, co zakłada, że może z niego skorzystać nawet 200 tys. gospodarstw domowych.
Program jest skierowany do osób fizycznych (prosumentów), które wytwarzają prąd na własne potrzeby oraz mają podpisaną umowę z elektrownią – uregulowane kwestie związane z odprowadzaniem nadwyżek energii do sieci elektrycznej. Aby skorzystać z programu Mój Prąd, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
-
dokonanie zakupu i montażu instalacji PV (korzystanie z paneli fotowoltaicznych nie wcześniej niż od 23 lipca 2019 roku),
-
podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem energii,
-
zainstalowanie licznika dwukierunkowego prądu.
Dofinansowanie dotyczy paneli fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW, a całkowity zwrot kosztów zakupu nie może przekraczać 5 tys. złotych.
Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz złożyć wniosek o udział w programie – wystarczy, że pobierzesz go ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wypełniony dokument wraz z fakturą za zakup i montaż fotowoltaiki, dowód zapłaty oraz dokument potwierdzający instalację licznika z danymi identyfikacyjnymi umowy kompleksowej złóż w siedzibie NFOŚiGW lub wyślij pocztą.
Więcej informacji o panelach fotowoltaicznych i dofinansowaniu ich zakupu znajdziesz na stronie Vaillant.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Folie okienne antywłamaniowe Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Folie elektryczne to doskonała inwestycja dla osób, które cenią sobie prywatność i komfort użytkowania przestrzeni. Dzięki możliwości regulacji przezroczystości...
- Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Dobrze dobrane okulary korekcyjne to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących różnorodne modele, które mogą spełnić róż...
- Instalacje elektryczne pod kontrolą Liczba postów: 29 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz niezawodnego i łatwego w obsłudze narzędzia do testowania sieci światłowodowych, reflektometr VIAVI Smart OTDR to świetny wybór. Dzięki swojej kom...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re...
- Zarządzanie dokumentacją projektową Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Zarządzanie dokumentacją projektową jest kluczowym elementem efektywnego prowadzenia projektów. Jednak równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i poufnośc...