Czy architektura może wpłynąć na energooszczędność budynku?
Planując postawienie domu jednorodzinnego, musimy mieć na uwadze koszty związane nie tylko z jego budową, ale również późniejszą eksploatacją. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych i wysokiej klasy materiałów na etapie budowy domu, pozwoli na duże oszczędności w trakcie jego użytkowania.
Czytaj dalej
Jest to związane ze zwiększoną energooszczędnością, która minimalizuje straty ciepła i gwarantuje rachunki niższe nawet o 40%, niż w przypadku budynków postawionych w zwykłym standardzie. Wbrew powszechnej opinii, wybór energooszczędnych rozwiązań nie musi odbywać się kosztem estetyki domu jednorodzinnego. Obecnie dostępne są projekty, które gwarantują zarówno niewielkie zużycie energii, jak i maksymalny komfort mieszkania.
Czytaj również: Tanie ogrzewanie w domu energooszczędnym
Według specjalistów najważniejszym elementem konstrukcyjnym, wpływającym na energooszczędność budynku, jest jego izolacja termiczna, czyli ocieplenie. Jak pokazują badania, największe straty cieplne w domach jednorodzinnych powodowane są przez dach, okna i ściany zewnętrzne. Dlatego podczas budowy warto zainwestować w wysokiej jakości materiały. Zastosowanie bardziej szczelnych okien, wełny szklanej, czy odpowiedniego systemu ocieplenia ścian zewnętrznych wiąże się z nieco wyższymi początkowymi wydatkami, które jednak zwrócą się w trakcie długoletniej eksploatacji budynku.
Osoby budujące dom powinny także pamiętać, że jego bryła musi być możliwie prosta i zwarta, gdyż gwarantuje to większą energooszczędność oraz niższe koszty budowy. Istotne jest również odpowiednie usytuowanie budynku i rozplanowanie pomieszczeń względem stron świata. Garderoba, spiżarnia czy łazienka powinny znaleźć się po stronie północnej, mniej eksponowanej na promieniowanie słoneczne. Z kolei sypialnia oraz jadalnia powinny być zlokalizowane od strony południowej i mogą zostać wyposażone w większe okna, zapewniające lepszy dopływ światła.
Czytaj również: Płyty wykorzystane przy budowie domu Green Power
Jak wskazują szacunki ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), zastosowanie energooszczędnych rozwiązań może przynieść ograniczenie wydatków na utrzymanie budynku o 37% większe, niż w przypadku standardowej konstrukcji. Ponadto, koszty mogą zostać zmniejszone dzięki instalacji dodatkowych źródeł energii, jak pompa ciepła, czy kolektory słoneczne.
Wygodnym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych budową energooszczędnego domu jednorodzinnego może być skorzystanie z gotowego projektu architektonicznego. Znacząco skraca to czas budowy i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów w fazie planowania. Wiele firm budowlanych, we współpracy z biurami architektonicznymi, przygotowuje katalogi zawierające zbiór takich rozwiązań. Dobrym przykładem jest katalog domów w standardzie Multi-Comfort, opracowany dla firmy Saint-Gobain.
Opracowanie projektu domu energooszczędnego jest czasochłonne i wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stworzyliśmy katalog domów w standardzie Multi-Comfort, który zawiera gotowe projekty budowlane, przeznaczone do natychmiastowej realizacji. Budynki te charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii oraz maksymalnym poziomem komfortu - mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain.
Mimo, że domy energooszczędne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, to nadal wiele osób nie ma świadomości, jak duże korzyści finansowe są związane z zastosowaniem rozwiązań ograniczających zużycie energii. Z tego powodu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił specjalny program dopłat mający na celu promocję i zwiększenie ilości domów niskoenergetycznych. W jego ramach można uzyskać od 30 000 do 50 000 złotych dofinansowania w procesie budowy. Dopłatę w maksymalnej wysokości otrzymają osoby, które zdecydują się na dom w standardzie energetycznym NF-15, czyli taki, którego roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) wynosi nie więcej, niż 15 kWh/m².
Czytaj również: Energooszczędny dom Green Power
Dodatkowo osoby planujące budowę domu stoją w tej chwili przed niepowtarzalną szansą na uzyskanie dodatkowego wsparcia. 2 września b.r. rusza konkurs Saint-Gobain i KAPE, „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przeznaczony dla właścicieli działek budowlanych, którzy są członkami co najmniej trzyosobowych rodzin z dzieckiem, planują budowę domu i są otwarci na rozwiązania ograniczające zużycie energii. Nagrodą główną w konkursie są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim. Oprócz tego zwycięzcy będą mogli liczyć także na przygotowanie profesjonalnego projektu architektonicznego budynku, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW oraz kompleksowe doradztwo w trakcie całego procesu budowy. By wziąć udział w konkursie, wystarczy opisać swój wymarzony dom i podać motywy, które skłoniły nas do budowy budynku energooszczędnego w standardzie NF-15.
Źródło: United PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...