Czy dach wytrzyma nagłą wichurę? Zabezpieczenie to podstawa!

Czy dach wytrzyma nagłą wichurę? Zabezpieczenie to podstawa!

Często mówi się, że mądry Polak po szkodzie. Niestety, coś w tym jest! Na ogół człowiek nie myśli o przyszłości, nie zastanawia się co może się stać. Po prostu żyje dniem. Bardzo często nad pytaniem „czy nasz dach przetrwa wichurę” zaczynamy zastanawiać się dopiero, gdy słyszymy o zbliżających się nawałnicach, lub co jest jeszcze gorsze – dopiero po fakcie! Czy nie jest jednak za późno? Czytaj dalej

 

Myśl wcześniej!

Przede wszystkim nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę. Lepiej pomyśleć o takich rzeczach w trakcie budowy lub remontu dachu. Dlaczego? Będzie to zdecydowanie łatwiej zrealizować i będzie to tańsze rozwiązanie. 

 

Czytaj również: Jak odpowiednio zabezpieczyć dach przed wiatrem?

 

Wiatr ma naprawdę ogromną moc! Potrafi zerwać dach i przenieść w inne miejsce. Dzięki odpowiedniemu mocowaniu krokwi do murłat, a tych ostatnich do wieńca i ścian dachy nie są zrywany tak często jakby mogły. Obciążenie dachu sprawia, że w powstaje ogromna siła rozporowa. Powstaje ona w miejscu oparcia krokwi na murłacie – to połączenie wykonywane jest za pomocą wcięcia krokwi przy równoczesnym przymocowaniu gwoździami lub łącznikami. Teraz to oparcie na ścianach ma przekazać siłę na zewnętrzne ściany budynku.

 

 

Konstrukcja dachu

Należy sprawdzić wytrzymałość każdej połaci dachowej na siłę wiatru. Drewniane elementy powinny być połączone w taki sposób, aby nie było możliwe ich rozciąganie. W miejscach osadzania się kotwy do mocowania dachu szacuje się, że na każdą kotwę powinno przypadać 450kd budowli. Jest to właśnie zabezpieczenie przed poderwaniem dachu.

 

Czytaj również: Odpowiednia hydroizolacja dachu

 

 

Wybór pokrycia

Najlepszą odpornością na wiatr charakteryzuje się dachówka. Dlaczego? To proste… jest ciężka i posiada małą powierzchnię. Wiatr nie jest więc w stanie poderwać całego poszycia, może co najwyżej zerwać kilka pojedynczych dachówek.

 

Czytaj również: Wykończenie dachu z nową linią dachówek

 

Naprawa takich zniszczeń jest stosunkowo prosta i mało kosztowna. Problem pojawia się przy materiałach wielkoformatowych, np. blachodachówce. Silny wiatr może nie tylko zerwać pokrycie dachu, ale także uszkodzić całą konstrukcję, poza tym naprawa jest dużo trudniejsza i bardziej kosztowna.

 

 

Zabezpieczenie dachówek przed podwianiem

Kiedyś dachówek na połaciach się nie mocowało, utrzymywały się jedynie dzięki własnemu ciężarowi. W dzisiejszych czasach dekarze mocują dachówki na połaciach, aby zapobiec ich podwianiu podczas nagłej wichury. Do mocowania używa się specjalnych spinek do dachówek oraz klamer do gąsiorów. Na ich ilość ma wpływ wiele czynników: nachylenie dachu, wysokość budynku, konstrukcja dachu.

 

Czytaj również: Szklany dach Galerii Katowickiej

 

Przy bardzo dużym nachyleniu trzeba mocować dokładnie każdą dachówkę, przy małym można mocować co kilka. Najlepiej o tym zdecyduje dekarz, który posiada nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie. Firmy posiadają odpowiednie mocowania do każdego rodzaju dachówki, nie będzie więc problemu z dobrym doborem spinek i klamer.

 

 

Podsumowanie

Ocieplenie klimatu w Polsce wpływa na większą liczbę gwałtownych zmian pogodowych. Warto więc zastanowić się wcześniej czy nasz dach przetrwa nagłą wichurę. Najlepiej pomyśleć o tym podczas budowy lub remontu domu. Najlepszym rozwiązaniem do pokrycia dachu są dachówki, które dzięki rozmiarom i wadze są bardzo trudne do „poderwania” przez wiatr.

 

Czytaj również: Dachówka karpiówka

 

Pamiętajmy, że lepiej myśleć wcześniej niż później po fakcie zastanawiać się, co zrobić i szukać winnego. Odpowiednio zabezpieczony dach to podstawa! 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 392

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >