Czy dodatek energetyczne zostanie zwolniony z podatku?

Czy dodatek energetyczne zostanie zwolniony z podatku?

Osoby, które dostają od państwa wsparcie na utrzymanie mieszkania nie będą musiały płacić podatku od tzw. dodatku energetycznego. Resort finansów poinformował w piątek, że pracuje nad projektem rozporządzenia, które wprowadzi stosowne zwolnienie. Czytaj dalej

 

MF zaproponowało w styczniu, by decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego były zwolnione z opłaty skarbowej. Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w ubiegłym tygodniu wzmocnił te propozycję; stwierdził, że trzeba zwolnić te świadczenia podatku dochodowego. "Jeżeli pomoc ze strony państwa ma być efektywna, konieczne jest uwolnienie jej od wszelkich obciążeń fiskalnych" - ocenił Piechociński. Jego zdaniem obywatel, który otrzymuje wsparcie od państwa nie powinien z tego powodu ponosić dodatkowych kosztów.

 

Czytaj również: Nowy najemca biurowca Atrium 1

 

"W tej chwili dodatek energetyczny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W resorcie trwają jednak prace nad projektem rozporządzenia, które zwolni te świadczenia z podatku" - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

 

Przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru opłaty skarbowej przewiduje, że opłata ta nie będzie pobierana od decyzji w sprawie przyznania dodatku energetycznego. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. do końca br.

 

Czytaj również: W obecnych czasach najpewniejszą lokatą kapitału jest zakup nieruchomości inwestycyjnych

 

Wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska poinformowała niedawno, że osoby, które wystąpią o zwrot opłaty skarbowej pobieranej w związku z decyzją w sprawie dodatku energetycznego, otrzymają pieniądze. Aby dostać zwrot trzeba będzie wystąpić do urzędu gminy lub miasta.

 

Osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy - czyli tzw. wrażliwemu odbiorcy energii elektrycznej - przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Został on wprowadzony nowelizacją Prawa energetycznego z połowy 2013 r. Decyzje w sprawie przyznania tego dodatku wydawane są na wniosek, na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego. To oznacza, że powinny one podlegać opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. Tymczasem z opłaty tej jest zwolniona decyzja wydawana w sprawie dodatku mieszkaniowego.

 

Czytaj również: Pułapki przy zakupie mieszkania

 

O zajęcie się sprawą i zwolnienie z opłaty skarbowej decyzji ws. dodatku energetycznego apelowali do Ministerstwa Finansów przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

"Mając na uwadze, że dodatek energetyczny przysługuje wyłącznie osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy (...) nie znajduje się racjonalnych podstaw do zróżnicowania zasad pobierania opłaty skarbowej za wydanie wyżej wymienionej decyzji" - napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Zdaniem MF rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej, bowiem procedura przyznawania dodatków energetycznych jest w toku.

2014-02-10
Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 397

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >