Czy hybrydowe pompy ciepła to przyszłość ogrzewania?

Czy hybrydowe pompy ciepła to przyszłość ogrzewania?

Przyszłościowe systemy ogrzewania powinny oferować niskie koszty bieżące, wysoką wydajność energetyczną, a także elastyczność wobec zmieniających się warunków klimatycznych. Ale zaraz — takie systemy już istnieją pod postacią hybrydowych pomp ciepła. Dowiedz się, czy rzeczywiście mogą one stać się dominującym rozwiązaniem w przyszłości.

 

Pompy ciepła zmienią świat?

Według „MIT Technology Review” pompy ciepła są postrzegane jako przełomowa technologia przyszłości. W opublikowanym na początku 2024 r. zestawieniu dziesięciu najbardziej obiecujących innowacji, które mogą zmienić świat w najbliższych latach, znalazły się tuż obok superwydajnych ogniw słonecznych, czipletów czy leczenia z użyciem edycji genów.

 

Czy hybrydowe pompy ciepła to przyszłość ogrzewania?AdobeStock

Czytaj również: Jak przygotować dom na pompę ciepła?

 

Jakie cechy pomp ciepła wpłynęły na taką opinię naukowców z jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych na świecie? Dostrzeżono m.in., że pompy ciepła mają ogromny potencjał ograniczenia globalnej emisji o 500 milionów ton do 2030 r. Byłby to wynik porównywalny z wycofaniem wszystkich samochodów z dróg w Europie. Ponadto podkreślono ich duży potencjał w zakresie dekarbonizacji przemysłu oraz wysoką efektywność.

 

Ogrzewanie hybrydowe. Czym jest i jak działa?

Ciekawym rodzajem pomp ciepła są pompy hybrydowe. Łączą one w sobie technologię tradycyjnej pompy ciepła wykorzystującej do ogrzewania odnawialne źródła energii z dodatkowym źródłem ciepła, którym jest gazowy kocioł kondensacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu system ogrzewania może automatycznie przełączać się między źródłami energii w zależności od warunków zewnętrznych lub aktualnych cen energii. Tak, dokładnie — hybrydowa pompa ciepła daje możliwość ogrzewania domu tym, co w danym momencie jest bardziej opłacalne.

 

Specjalistą w dziedzinie hybrydowych pomp ciepła jest Immergas. Na przykładzie oferowanych przez producenta urządzeń, można przyjrzeć się, jak one wyglądają i działają. I tak urządzenie Magis COMBO V2, będące połączeniem kotła gazowego z pompą ciepła typu split, zbudowane jest z części zewnętrznej i wewnętrznej. W części montowanej na zewnątrz budynku kryje się cały układ chłodniczy, czyli parownik, zawór rozprężny i sprężarka. W jednostce, która musi być zainstalowana wewnątrz budynku, zamknięty jest natomiast układ hydrauliczny pompy ciepła oraz kocioł gazowy.


Z kolei Victrix Hybrid — będąca połączeniem pompy ciepła typu monoblok z kotłem gazowym — również składa się z dwóch jednostek, ale inaczej zbudowanych. Wewnątrz modułu zewnętrznego jest pompa ciepła, a w środku budynku trzeba jedynie znaleźć miejsce na kocioł kondensacyjny.

 

Każdorazowo jednak urządzenia są ze sobą połączone, aby ich praca była komplementarna i efektywna.

 

Dlaczego warto wybrać hybrydową pompę ciepła?

O kilku zaletach hybrydowych pomp ciepła już wspomniano: pomagają zmniejszać emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, ich praca opiera się na odnawialnych źródłach energii oraz charakteryzują się zdolnościami adaptacyjnymi do zmiennych warunków atmosferycznych i ekonomicznych. Ponadto po stronie ich walorów trzeba dopisać:

 

  • wysoką efektywność energetyczną i współczynnik COP na poziomie ponad 5 — oznacza to, że hybrydowa pompa ciepła taka jak Immergas Magis COMBO V2 może wytworzyć ponad 5 razy więcej energii cieplnej, niż wynosi jej zużycie energii elektrycznej. Klasa efektywności energetycznej tej pompy to A+++ dla temperatury zasilania 35°C i A++ przy 55°C (modele 4,6 oraz 9kW). Wysoka wydajność energetyczna oznacza mniejsze zużycie energii przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. A to przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji;

 

  • niskie koszty bieżące, zarówno pod względem zużycia energii, jak i kosztów serwisowych czy wymiany komponentów — hybrydowe pompy ciepła odznaczają się kilkunastoletnią żywotnością;

 

  • łatwość adaptacji w nowych oraz termomodernizowanych budynkach. Hybrydową pompę ciepła można zainstalować wszędzie tam, gdzie już jest doprowadzony gaz albo można go przyłączyć. Ponadto różnorodność modeli i ich mocy pozwala na dopasowanie urządzenia do budynków o różnej wielkości czy zapotrzebowaniu na ciepło;

 

  • uniwersalność zastosowań — hybrydowa pompa ciepła może zapewniać ciepłą wodę użytkową oraz chłodzić pomieszczenia (we współpracy z klimakonwektorem);

 

  • możliwość otrzymania dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”;

 

  • hybrydowe pompy ciepła Magis COMBO V2 objęte są pięcioletnią bezpłatną gwarancją.

 

Dokładną specyfikację produktów, listę dystrybutorów oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące hybrydowych pomp ciepła można znaleźć na stronie https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/.

 

Czytaj również: Renomowany certyfikat jakości - najważniejszym aspektem podczas zakupu pompy ciepła

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >