Czy jest sens instalowania systemu alarmowego?

Czy jest sens instalowania systemu alarmowego?

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie. Powinien być więc odpowiednio zabezpieczony, aby żaden intruz nie dostał się do niego niezauważony. Wiele osób nie myśli o systemach alarmowych. W końcu nie trzymamy w domu większej gotówki. Po co więc potencjalny złodziej ma się włamywać?

 

Pamiętajmy, że osoba włamująca się do naszego domu. Może włamaniem spowodować więcej szkód nie jest w stanie zyskać. Dlatego warto zabezpieczyć się przed „nieproszonymi gośćmi”. Wówczas nasz dom stanie prawdziwą strażnicą nie tylko dla nas, ale także dla naszych skarbów.

 

 

Zagrożenia

Rynek oferuje nam wiele systemów alarmowych. Do wyboru mamy mnóstwo gotowych zestawów, które są bardzo uniwersalne. Czy to dobrze? Czy taki zestaw sprawdzi się idealnie u każdego? Oczywiście, że nie! Musimy o tym pamiętać. Każdy budynek posiada inne zagrożenia, inne są warunki otoczenia, każdy klient posiada inne potrzeby. Systemy uniwersalne są zoptymalizowane… przez co nie sprawdzają się w warunkach wyjątkowych czy ekstremalnych. A przecież odpowiednio skonfigurowany system alarmowy powinien działać również w takich warunkach.

 

Czytaj również: Kamera odporna na wandali i warunki atmosferyczne

 

Czym się charakteryzuje poprawnie stworzony system alarmowy? Po prostu tym, że działa skutecznie. Zawsze, bez względu na wszystko. W dzień i w nocy. W słoneczny dzień i burzliwą noc! Montując taki system chcemy mieć 100% pewność, że wszystko jest kontrolowane, bezpieczne!

 

System alarmowy ma za zadanie skuteczne wykrywanie intruzów, szczególnie tych, którzy są zamaskowani. Dobrze skonfigurowany system nie powinien także działać przypadkowo. W końcu chcemy uniknąć fałszywych alarmów. Powinien także działać przez jakiś czas w przypadku braku zasilania.

 

 

Klasyfikacja systemów

Posiadamy różne klasy systemów alarmowych. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy chronić nasz dom. Jeżeli ryzyko włamania jest bardzo duże, włamywacz będzie bardzo dobrze przygotowany i wyposażony w dobry sprzęt powinniśmy zdecydować się na system klasy IV. Produkty klasy III powinniśmy wybrać jeżeli potencjalny włamywacz może posiadać wiedzę i podstawowy sprzęt. Jeżeli włamywacz posiada klucze metryczne czy mierniki powinniśmy wybrać klasy II. Jeżeli obawiamy się włamywacza amatora, który użyje bardzo prostych narzędzie to wystarczy w zupełności system klasy I.

Widać więc, że im wyższa klasa zabezpieczeń, tym trudniej dostać się do budynku.

 

Czytaj również: Gorszy dym czy ogień?

 

Przewodowe czy bezprzewodowe

Podczas planowania montażu systemu alarmowego powinniśmy przemyśleć, który z nich sprawdzi się najlepiej.  System przewodowy najczęściej montuje się podczas budowy budynku. Dlaczego? Wówczas najłatwiej ukryć i zamaskować kable. W gotowym domu również jest to możliwe, jednak o wiele bardziej problematyczne. Trzeba robić wykłucia w ścianie lub montować specjalne listwy.  Koszt urządzenia jest tańszy, ale prace trwać będą kilka dni a nasza ściana będzie musiała być gipsowana i malowana.

 

Systemy bez przewodowe nie wymagają tak drastycznych kroków. Czujniki możemy przenieść w każdej chwili w inne miejsce. Koszt urządzenia jest większy, ale nie musimy martwić się dodatkowymi problemami. System bezprzewodowy wymaga także wymiany baterii – co jest dodatkowym kosztem.

 

 

Czujniki

Najczęściej spotyka się czujniki na podczerwień. Jednak jeżeli miejsce jest narażone szczególnie mocno możemy zastosować czujniki dualne – podczerwień plus mikrofale. We framugach okiennych stosuje się natomiast czujniki magnetyczny. Podczas otwarcia dwie części czujnika zostają oddzielona, co wszczyna alarm.

 

Czytaj również: Elektroniczna wkładka z gałką numeryczną

 

Panel sterujący

Sterownik alarmu nie jest jedynie instalacją kontrolującą system alarmowy. Dzięki niemu możemy także uczynić nasz dom inteligentnym! Możemy za pomocą tego urządzenia sterować wszystkimi instalacjami w naszym domu. Oprócz włączania alarmu będziemy mogli zasunąć rolety, odciąć prąd czy ustawić temperaturę z jednego miejsca i panelu.

 

 

Sygnalizator

Sam system to nie wszystko. Potrzebne jest także urządzenie, które będzie zawiadamiać o niebezpieczeństwie. Najczęściej są to sygnalizatory dźwiękowe lub świetlno-dźwiękowe. Wszystkie są bardzo podobne. Różnią się jedynie wielkością, sposobem zasilania czy natężeniem światła i dźwięku. Jak więc wybrać najskuteczniejszy? Oprócz własnych preferencji warto zwrócić uwagę na te, które posiadają akumulator. Odcięcie kabli nie spowoduje wówczas odcięcia sygnalizatora.

 

Czytaj również: Kod zamiast klucza

 

Podsumowanie

Nie zawsze gotowy sprzęt jest w stanie zapewnić nam idealną ochronę. Warto dopasować system do naszego domu czy mieszkania. Warto przy tym zasięgnąć pomocy ekspertów, gdyż oni będą wiedzieć najlepiej jakie warunki musi spełnić nasz system, aby działał perfekcyjne. Błędem jest stosowanie takich samych rodzajów czujników w całym pomieszczeniu. Warto wybrać także sprzęt z zasilaniem awaryjnym. Pamiętajmy także, że system alarmowy musi być każdego roku kontrolowany. Przegląd jest niezbędny, aby działał bezbłędnie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają w wielu przypadkach odszkodowania od włamania czy kradzieży jeżeli nie istnieje system alarmowy!

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >