Czy mały Mały ZUS plus będzie bez ograniczeń czasowych?
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał „ludzką twarz"? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej chce wyjść z pomocą i proponuje dwie fundamentalne zmiany przepisów dla przedsiębiorców, ale czy tak się stanie?
Czytaj dalej
W trakcie 23. posiedzenia Sejmu RP w dniach 4 i 5 grudnia 2024 r. ma mieć miejsce pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy z 9 lutego 2024 r. o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych (druki nr 558 i 558-A) a uzasadniać ma Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski.
Projekt dotyczy wprowadzenia zmian w 27 ustawach w celu ograniczenia biurokracji. W uzasadnieniu wskazano, że „każda redukcja biurokratycznych obowiązków skutkuje tym, że maleją koszty prowadzenia działalności gospodarczej i wzrasta jej efektywność, życie obywateli staje się prostsze, a funkcjonowanie Państwa tańsze"[1].
Odwrócenie ról, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma udowadniać racje przed sądem, a nie przedsiębiorca
W trakcie postępowania dotyczącego ubezpieczeń społecznych, gdy pojawi się poważna wątpliwość organu i stron co do istnienia, braku lub dokładnego kształtu pewnego stosunku prawnego (np. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej), to w takiej sytuacji ZUS będzie zobowiązany występować do sądu. W tej sytuacji to na ZUS ciążyć będzie obowiązek udowodnienia swoich twierdzeń. Oznaczać to będzie, że ZUS wstrzyma także wszelkie czynności związane z wydawaniem decyzji do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy. Zmiana ma dotyczyć ubezpieczonych w tym przedsiębiorców – informuje dr n. pr. Marek Woch Ekspert Centrum Legislacji Federacji Przedsiebiorcy.pl
Mały ZUS plus bez ograniczeń czasowych dla przedsiębiorców
Projektodawcy proponują także likwidację ograniczenia czasowego („36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej"), w którym możliwe jest korzystanie z tzw. małego ZUS-u plus. Proponowana zmiana ma na celu zniesienie obecnego ograniczenia czasowego korzystania z ulgi w składkach ZUS, czyli Małego ZUS plus. Celem jest umożliwienie przedsiębiorcom prowadzącym działalność na niewielką skalę korzystania z tej ulgi przez dłuższy okres, a nawet w sposób cykliczny.
Argumenty za zmianą:
- Stymulowanie przedsiębiorczości: Zniesienie ograniczenia czasowego ma zachęcić więcej osób do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza tych, którzy planują działać na niewielką skalę.
- Utrzymanie istniejących przedsiębiorstw: Dzięki możliwości dłuższego korzystania z ulgi, przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność, będą mogli ją kontynuować, nawet jeśli nie są w stanie znacząco zwiększyć swoich dochodów.
- Wzrost gospodarczy: Zwiększenie liczby przedsiębiorców i utrzymanie istniejących firm może przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju.
Potencjalne skutki wprowadzenia zmiany:
- Wzrost zatrudnienia: Większa liczba przedsiębiorców może prowadzić do zwiększenia liczby miejsc pracy, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
- Zwiększenie konkurencyjności: Większa liczba podmiotów gospodarczych na rynku może zwiększyć konkurencyjność, co może prowadzić do obniżki cen i poprawy jakości produktów i usług.
- Wzrost dochodów budżetu państwa: Choć na pierwszy „rzut oka" może się wydawać, że zniesienie ograniczenia czasowego spowoduje zmniejszenie wpływów do ZUS, w dłuższej perspektywie może prowadzić do ich wzrostu. Większa liczba przedsiębiorców może prowadzić do zwiększenia dochodów z innych podatków, takich jak podatek dochodowy czy VAT. Nastąpić może także ograniczenie szarej strefy.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 366 Grupa: Prawo
- No co zwrócić uwagę kupując mieszkanie? Liczba postów: 35 Grupa: Prawo Jeśli ktoś z Was szuka rzetelnej i profesjonalnej agencji nieruchomości, to serdecznie polecam Kenig (agencja nieruchomości bielsko-biała). Miałam okazję współp...
- Wpisanie do KRD Liczba postów: 20 Grupa: Wspólnoty m... Ile kosztuje taki wpis?
- Porady Prawne Liczba postów: 155 Grupa: Przepisy pr... Zmiana umowy spółki może wydawać się skomplikowana, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni, jak przeprowadzić cały proces zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kancela...
- profesjonalne biuro rachunkowe Liczba postów: 99 Grupa: Przepisy pr... A wtedy też dla takiego biura rachunkowego czy jakiejkolwiek firmy realizującej usługi księgowe, niezbędne jest ubezpieczenie OC zawodowe. Przykład jest na ubez...