Czy można samodzielnie zamontować na dachu system rynnowy ze stali
Inwestorzy stojący przed wyborem systemu rynnowego mają do podjęcia szereg ważnych decyzji. Od surowca, z którego będzie on wykonany, przez jego kształt, a na kolorze skończywszy. Niezmiennie od lat jednym z najczęściej stosowanych materiałów jest stal, cechująca się wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jak właściwie przeprowadzić montaż orynnowania z tego materiału?
Czytaj dalej
Rozwiązania do wykończenia domu, wykonane ze stali, szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach, w których występują gwałtowne zjawiska atmosferyczne, obfite opady deszczu oraz duże nasłonecznienie. Stal, już ze swojej definicji, jest materiałem bardzo wytrzymałym. Każdy zaś producent dodatkowo wzmacnia ją poprzez dodanie warstw ochronnych. W skład standardowego systemu rynnowego, wykonanego ze stali, wchodzą: haki doczołowe lub nakrokwiowe, rynny i rury spustowe wraz z odpływami, łącznik, łuki, mufy, kolanka oraz obejmy.
Prace poprzedź pomiarami
Doboru rodzaju rynien powinniśmy dokonać w oparciu o wyniki obliczeń efektywnej powierzchni dachu, tzw. EPD. Otrzymane wyliczenia pozwolą nam zaplanować ile rynien, jakiej długości, średnicy i głębokości należy zamontować przy danym typie dachu. Ważnymi parametrami będą ponadto kształt i szerokość orynnowania. Na ich podstawie możemy określić, jak dużo wody opadowej, i jak szybko, przez nie przepłynie. W tego typu przygotowaniach powinniśmy opierać się na pomocy i wiedzy doświadczonego dekarza. Dokonując wyboru systemu rynnowego pod uwagę powinniśmy wziąć także intensywność opadów w regionie, który zamieszkujemy. Jest to istotny parametr, pomocny przy obliczaniu przepustowości systemu rynnowego.
Montaż tylko ze sprawdzoną ekipą
Montaż systemu rynnowego to skomplikowane zadanie, którego wykonaniem zawsze powinien zajmować się wykwalifikowany i sprawdzony dekarz. Instalacja orynnowania wiąże się bowiem z pracą na wysokościach, koniecznością posługiwania się specjalistycznym sprzętem, ale przede wszystkim posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. By sprawnie przeprowadzić wszystkie prace konieczne będzie użycie piły do metalu, giętarki do haków, wkrętów, poziomicy i sznurka, wkrętarki lub śrubokrętu, sprayu poślizgowe, flamastra oraz szczypców do blachy. Dopiero z takim wyposażeniem można przystąpić do montażu orynnowania.
Tych zasad należy przestrzegać
Zakup systemu rynnowego to z reguły wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, co stanowi znaczący procent wartości całej inwestycji. Dlatego też przed montażem wszystkie jego elementy należy przechowywać w odpowiednich warunkach, by nie uległy uszkodzeniu. Komponenty orynnowania najlepiej magazynować w niezawilgoconym miejscu, a folię ochronną usunąć z elementów długich nie później, niż po 3 miesiącach od daty zakupu. Przestrzeganie tych środków ostrożności pozwoli zachować rynny w nienaruszonym stanie.
Krok 1 – ustalamy pozycje odpływów
Przed rozpoczęciem prac montażowych systemu rynnowego powinniśmy ustalić miejsca, w których rozmieszczone zostaną piony spustowe. Stanowią one niezwykle istotny element każdego orynnowania, a ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien do rur spustowych. Rozstawienie rur spustowych wynika w głównej mierze z kształtu dachu i kąta jego nachylenia. Im jest on większy, tym szybciej woda deszczowa spływa do rynien i rur spustowych.
Krok 2 – mocujemy haki
Pracę nad samym montażem systemu rynnowego powinno się rozpocząć od wyboru jednego z dwóch sposobów jego instalacji. Rynny stalowe możemy przymocować za pomocą haków doczołowych lub nakrokwiowych. Niezwykle istotną kwestią jest umiejętne rozróżnienie obu typów. Decyzja o sposobie montażu orynnowania jest o tyle ważna, iż określa późniejszą technikę wykończenia okapu. Jeżeli wybraliśmy już sposób mocowania haków oraz wyznaczyliśmy miejsca, w których znajdą się odpływy, możemy przejść do montażu skrajnych haków. Ich położenie należy zaplanować tak, by pion spustowy znajdował się między nimi. Haki mocujemy po obu stronach odpływu, w odległości ok. 15 cm od elementu. Pomiędzy hakami rozciągamy sznurki, które pomogą wyznaczyć linie dla prawidłowego montażu pozostałych haków. Rekomendowany rozstaw między nimi wynosi maksymalnie 60 cm, jednak nie należy tu pomijać kwestii estetycznych. Bardzo ważne jest, by haki montować z 3 mm spadkiem na 1 metr bieżący w kierunku odpływu. Dzięki temu rynny będą się oczyszczać, a woda opadowa sprawnie nimi przepływać do rur spustowych.
Czytaj również: Narożnik wewnętrzny i zewnętrzny do maskownicy doczołowej w orynnowania
Krok 3 – pora na rynny
Montaż rynien rozpoczynamy od wyznaczenia miejsca ich styku. Łączniki wchodzące w skład systemu orynnowania muszą znaleźć się między hakami, najlepiej w odległości ok. 15 cm od nich. Kolejną czynnością jest umieszczenie rynny w hakach. Należy wpinać ją zaczynając od miejsca najbardziej oddalonego od odpływu. Następne części łączymy ze sobą za pomocą łącznika. Pamiętajmy jednak o zachowaniu dylatacji pomiędzy elementami. Powinna ona wynosić od 5 do 10 mm. Rynny łączymy ze sobą aż do miejsca, w którym zaplanowano odpływ. Po osadzeniu wszystkich rynien bardzo ważną czynnością jest dogięcie wszystkich listków montażowych. Kolejną czynnością jest wycięcie w dnie rynny otworu, który będzie pełnił rolę odpływu. Wylot powinien mieć średnicę równą średnicy rury spustowej. Do stworzenia wlewu najlepiej użyć piły do metalu. Aby zabezpieczyć wycięty otwór, jego krawędź należy wygiąć zgodnie z kierunkiem spływu wody i zabezpieczyć. Ostatnią czynnością tego etapu pracy jest założenie odpływu oraz zagięcie tylnych listków o krawędź rynny. Na zakończenie zostaje nam już tylko montaż zaślepek uszczelkowych. Zamykamy je na skrajnym końcu rynny poprzez zagięcie specjalnego uszka. Przy wykonywaniu tej czynności warto jest użyć kleju uszczelniającego do stali, dla dodatkowej gwarancji nieprzepuszczalności. W ten sposób kończymy montaż poziomu rynnowego.
Krok 4 – uwaga na zakrętach
Montaż narożników wewnętrznych i zewnętrznych to kolejna z czynności na liście prac do wykonania. Przed jej rozpoczęciem zaleca się jednak pokrycie uszczelek narożników sprayem poślizgowym. Narożniki łączy się bezpośrednio z rynną za pomocą klamrowego lub kluczykowego połączenia. Przy ich montażu ważne jest dogięcie zaczepów o zawinięcie rynny i mocne dociśnięcie uszczelki.
Krok 5 – obejmy na swoim miejscu
Mocowanie rur spustowych to jeden z ostatnich etapów montażu systemu rynnowego. Rozpoczynamy go od zamocowania kołków mocujących do elewacji. Dobór odpowiedniej długości dybli jest bardzo ważny i powinien zostać uzależniony od grubości ocieplenia. Wspomniane kołki posłużą nam do przytwierdzenia obejm, w których później umieścimy rury spustowe. Ważnym aspektem tych prac jest zachowanie odpowiedniego odstępu między elementami przytrzymującymi rury na swoim miejscu. Odległość dzieląca obejmy powinna wynosić maksymalnie 180 cm.
Czytaj również: Na wiosnę fachowcy zalecają przegląd rynien
Krok 6 – ostatnia prosta
Podczas montażu rur spustowych konieczne jest zastosowanie tzw. kolanek. Pierwsze z nich zakładane jest na odpływ i powinno zostać do niego przykręcone. Zapobiegnie to jego wysunięciu podczas intensywnych opadów. Drugie kolano, znajdujące się przy ścianie budynku, należy podeprzeć za pomocą obejmy. Dalsze kroki montażu systemu rynnowego polegają na umieszczeniu rur spustowych w obejmach i połączeniu ich w miejscach styku za pomocą specjalnych muf. Na każdej z nich należy zachować 1-2cm dylatacji. Na koniec należy zacisnąć obejmy na rurach, uważając, by ich nie uszkodzić.
Nie zapominaj o…
Montaż systemu rynnowego nie będzie zakończony, dopóki nie zostanie on połączony z kanalizacją odprowadzającą wodę opadową. Ostatnim etapem jest więc instalacja osadnika, do którego podpinana jest rura spustowa. Element ten wyposażony jest w klapkę, która pełni funkcję blokady zapadowej oraz wewnętrzny kosz, do którego trafiają wszelkie zanieczyszczenia. Odprowadzenie do kanalizacji wymaga umieszczenia osadnika uniwersalnego w ziemi, bezpośrednio pod rurą spustową. Przy pomocy kolana elastycznego łączymy dolny odpływ osadnika z rurami kanalizacyjnymi. Prawidłowe i staranne przeprowadzenie wszystkich prac pozwoli nam cieszyć się estetycznym i bezpiecznym systemem rynnowym przez wiele lat.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
Akurat jeżeli chodzi o wymianę rynien, obróbek dekarskich, naprawy poszycia dachowego itd. to w Warszawie i okolicy mogę polecić Ci skorzystanie z usług firmy alpinistycznej Rope Expert, która zajmuje się różnymi pracami na wysokościach. Mają bardzo dobrą ekipę, która pracuje uczciwie, dokładnie i co ważne dba o bezpieczeństwo swoje i dobór materialnych znajdujących się w pobliżu. Do tego wyróżniają ich konkurencyjne ceny, więc wszystko złożyło się w ich przypadku na ogromny plus.
samodzielnie może i można, ale moim zdaniem lepiej tego nie robić. podpytywałem o to kiedyś gościa z firmy malującej u mnie dach http://www.grupabiotop.pl/oferta/. Radził żeby raczej korzystać z usług specjalistów
Należy zwrócić też uwagę na własne bezpieczeństwo i innych. W tym celu można zamontować siatkę ochronną. Ja zawsze korzystam z siatki z https://fulo.pl i mam pewność, że nic mi się nie stanie.