Czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

Czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

W wielu domach nadmierna wilgoć i grzyb powstający na powierzchniach przegród to uciążliwy i nawracający problem. Może być on spowodowany sposobem użytkowania pomieszczenia oraz niewłaściwym systemem wentylacji, ale również nieodpowiednią temperaturą przegrody od strony wewnętrznej. O tym, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrych konsekwencji wilgoci w pomieszczeniach opowie specjalista. Czytaj dalej

 

„Różnica temperatur spowodowana występowaniem mostków termicznych jest jednym z czynników prowadzących do zawilgocenia pomieszczenia, które może skutkować rozwojem grzybów, pleśni oraz innych mikroorganizmów. Poza aspektem wizualnym mogą mieć one również negatywny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności drogi oddechowe. Ponadto wilgoć przyczynia się do korozji oraz uszkodzeń mechanicznych w strukturach budynku.” – mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck.

 

czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

Właściwości określające warunki wilgotnościowe

„Aby zapobiec nadmiernej wilgotności pomieszczeń należy przede wszystkim przestrzegać wartości granicznych parametrów określających warunki wilgotnościowe na powierzchniach przegród budowlanych.” – ostrzega ekspert Schöck.

Pierwszą z wartości jest współczynnik temperaturowy fRsi. Służy on do oceny ryzyka powstawania pleśni na powierzchni przegród budowlanych i jest on różnicą pomiędzy temperaturą powierzchni a temperaturą powietrza na zewnątrz przegrody (θsi – θe) podzieloną przez różnicę temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego (θi – θe). Według polskiego prawa budowlanego współczynnik fRsi powinien być większy lub równy fRsi, max określonego w normie PN-EN ISO 13788; p.5.3. Zgodnie z Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2017, poz. 2285) w przypadku pomieszczeń ze średnią miesięczną temperaturą powietrza 20°C i średnią wilgotnością względną powietrza na poziomie 50%, dopuszcza się przyjęcie minimalnej wartości współczynnika fRsi = 0,72.


Temperatura punktu rosy (θT)określa temperaturę, w której para wodna oddaje wilgoć w formie kondensatu. Dzieje się tak, ponieważ przy spadku temperatury spada maksymalna ilość pary wodnej, jaka może zostać zaabsorbowana przez powietrze. Wynika z tego, że im mniejsza temperatura, tym wyższa wilgotność względna. Miejsca, gdzie osiada wilgoć zwane są powierzchnią kondensacji pary wodnej. Zazwyczaj obszary te występują na zimnych powierzchniach przegród budowlanych, a więc w okolicach mostków cieplnych. Zakłada się, że im wyższa wilgotność powietrza tym wyższa temperatura punktu rosy.


„Niestety utrzymanie temperatury, w której kondensat nie osiada na powierzchniach, nie oznacza pełnego bezpieczeństwa przed pleśnią. Temperatura powstawania zagrzybienia (θS) występuje, gdy przy względnej wilgotności powietrza na poziomie 80% temperatura powierzchni elementów budowlanych jest równa lub niższa niż temperatura warstwy powietrza bezpośrednio sąsiadującej z danym elementem. W odniesieniu do powietrza o temperaturze równej 20°C i wilgotności względnej równej 50% dopuszczalna temperatura z uwagi na ochronę przed zagrzybieniem wynosi 12,6°C. Wynika z tego, że temperatura powstawania zagrzybienia jest wyższa niż temperatura punktu rosy, która w tych samych warunkach plasuje się na poziomie 9,3°C. Minimalną wartość temperatury, od której rozpoczyna się proces zagrzybienia reguluje norma PN EN ISO-13788-2003.” – tłumaczy Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck.


Parametrem, który musi zostać utrzymany w celu zabezpieczenia budynku przed powstawaniem zawilgocenia i zagrzybienia jest θsi,min, czyli minimalna temperatura powierzchni. Jej wartość zależna jest od konstrukcji mostka cieplnego, a także wykorzystanych materiałów. Parametr ten dostarcza również informacji o przenikalności cieplnej danego elementu. Gdy temperatura powietrza w otoczeniu jest wysoka przy jednoczesnej niskiej temperaturze przegrody, może to oznaczać, że przez element przepływa strumień ciepła o dużej gęstości i mamy do czynienia z dużymi stratami ciepła.


Odpowiednia wilgotność z Schöck Isokorb

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powierzchni wewnętrznej przegrody jest w dużym stopniu zależne od odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych. Dlatego też ważne jest, aby już na etapie projektowym zwrócić uwagę na ewentualne mostki cieplne, które mogą negatywnie wpłynąć na temperaturę wewnątrz budynku, a tym samym wilgotność i wynikające z niej zagrzybienie.


czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

Schemat termografii wilgotności z użyciem Schöck Isokorb

 

Czytaj również: Jak izolować fundamenty i piwnice, aby skutecznie zabezpieczyć je przed wilgocią?


„Mostki cieplne to miejsca, przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku. Często występują w obrębie połączenia elementów takich, jak płyta balkonowa z licem budynku, ponieważ właśnie w tego typu konstrukcjach przeważnie dochodzi do przerwania ciągłości warstwy izolacyjnej. Aby temu zapobiec, już na etapie projektowym należy rozważyć rozwiązania, które pozwolą nam zniwelować ten problem i utrzymać we wnętrzu budynku temperaturę uniemożliwiającą rozwój zagrzybienia oraz skraplanie kondensatu na powierzchniach przegród.” – tłumaczy Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.


czy można skutecznie pozbyć się z mieszkania wilgoci?

Schemat termografii wilgotności bez użycia Schöck Isokorb

 

Firma Schöck posiada w swojej ofercie łączniki Isokorb, czyli nośne elementy termoizolacyjne, które pomogą nam zapobiec powstawaniu mostków cieplnych. Produkty marki Schöck dedykowane są wszystkim rodzajom balkonów, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Schöck Isokorb montowany jest w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, tworząc jej naturalną kontynuację. Łącznik Isokorb nie tylko umożliwia oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji, ale również jest elementem nośnym - przenosi obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku. Dzięki rozwiązaniom firmy Schöck możliwe jest utrzymanie wewnątrz budynku optymalnej temperatury, która poprawi komfort mieszkania oraz zabezpieczy budynek przed skutkami nadmiernej wilgotności.

 

Czytaj również: Niezawodna izolacja pomieszczeń mokrych, balkonów i tarasów taśmami uszczelniającymi



Zbyt niska temperatura wewnętrznej powierzchni przegrody to jeden z kluczowych czynników skraplania kondensatu oraz powstawania zagrzybienia na ścianach pomieszczeń, a co za tym idzie - uszkodzeń mechanicznych konstrukcji budynku. Odpowiednie rozwiązania, wybrane już na etapie projektowym są w stanie skutecznie zapobiec powstawaniu mostków cieplnych będących jednym z czynników wpływających na zawilgocenie pomieszczeń. Łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb, dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, pomogą nam zachować nam odpowiednie parametry zapobiegające nieprzyjemnym skutkom wysokiej wilgotności.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 589

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >