Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła

Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła

Wzrost kosztów życia, w tym tych związanych z ogrzewaniem, dotyczy każdego z nas. Warto więc postawić na ekologiczne źródła ciepła, dzięki którym w dłuższej perspektywie nie tylko zmniejszymy wydatki związane z ogrzewaniem, ale również będziemy chronić środowisko. Stojąc przed wyborem systemu grzewczego, rozważmy inwestycję w pompę ciepła. Szczególnie teraz, kiedy można skorzystać z opłacalnych programów dofinansowań.

 

 

Program rządowy Moje Ciepło to kolejna propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowana bezpośrednio do osób fizycznych. Dofinansowanie dotyczy wodnych, gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania domu lub do ogrzewania domu wraz z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej.

 

Dofinansowanie będzie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oznacza to, że będzie wynosiło ok. 7-21 tysięcy złotych. Środki na ten program pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, czyli instrumentu Unii Europejskiej związanego z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła

 

Czytaj również: Czym się różni pompa ciepła typu monoblock od tradycyjnej split?

 

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych. Nowy dom to taki, w przypadku którego jeszcze nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu. Dodatkowo w programie mogą wziąć udział posiadacze nowych budynków jednorodzinnych, dla których już złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, jeżeli nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

 

Warto pamiętać jednak o tym, że istotnym warunkiem otrzymania dotacji jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na m2 powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu Moje Ciepło.

 

Czy właściwe są pompy ciepła? Jaką wybrać?

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z otoczenia budynku – powietrza, wody lub gruntu – i przekazują ją do instalacji c.o. W ten sposób praca pomp ciepła generuje niewielkie koszty, ponieważ jest oparta w 75% energii pozyskiwanej z otoczenia, a tylko w 25% z energii elektrycznej. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła:

  • pompy ciepła gruntowe, nazywane pompami solankowymi; czerpią energię z ziemi, podgrzewając wodę, która zasila instalację grzewczą w domu,
  • pompy wykorzystujące energię z wody; energia pozyskiwana przez nie jest wykorzystywana do podgrzewania instalacji grzewczej lub powietrza, które jest nawiewane do pomieszczeń,
  • pompy powietrzne, które są najpopularniejszym rodzajem pomp; czerpią energię z powietrza, umożliwiając tym samym podgrzanie wody w instalacji grzewczej czy powietrza w systemie nawiewnym.

 

Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła

 

Zastosowanie pomp ciepła jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ są one wydajne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne. Dodatkowo są ciche, a latem mogą służyć jako urządzenia chłodzące wnętrza budynku dzięki układowi płaszczyznowego ogrzewania lub klimakonwektorom.

 

Zakup pompy ciepła Vaillant przekłada się na wiele korzyści, ponieważ inwestując w nią, inwestujemy również w obniżenie kosztów eksploatacji budynku oraz podniesienie wartości nieruchomości. Dodatkowo jest to inwestycja w ochronę środowiska. 


Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła

 

Czytaj również: Dlaczego kapie woda z wentylacji? Jak rozwiązać ten problem?

 

W wyborze idealnie dopasowanej do potrzeb klienta oferty pomaga konfigurator pomp ciepła Vaillant. Jest on przeznaczony dla osób, które zajmują się sprzedażą i instalacją pomp, czyli sprzedawców, instalatorów czy doradców. W siedmiu prostych krokach program pozwala na przygotowanie oferty indywidualnej. Po wybraniu szczegółów projektu instalacji cieplnej program dostosowuje zalecaną pompę ciepła do możliwości budynku. Następnie otrzymujemy informacje o podstawowych elementach systemu oraz schemacie instalacji, a także o osprzęcie, czyli elementach, które będą potrzebne do montażu.

 

Po przejściu przez powyższe kroki otrzymujemy gotową ofertę w dwóch wersjach – uproszczonej, z wyceną, kosztami ogrzewania etc., oraz rozbudowanej, zawierającej komplet informacji.

 

Gotową ofertę możemy otrzymać już w 10 minut, a wraz z nią oraz dofinansowaniem z programu Moje Ciepło zyskujemy ekologiczne, wydajne i bezpieczne ogrzewanie na lata.

Źródło: They.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 327

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >