Czy ocieplenie budynku styropianem zwiększa jego zagrożenie pożarowe?

Czy ocieplenie budynku styropianem zwiększa jego zagrożenie pożarowe?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zwraca uwagę, że powtarzające się w mediach branżowych informacje wskazujące na wzrost zagrożenia pożarowego budynków wynikający z rosnącej grubości termoizolacji ze styropianu stosowanych w ociepleniach ścian zewnętrznych są nierzetelne i mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną, co do rzeczywistego poziomu bezpieczeństwa polskich budynków oraz niekorzystnie wpływać na decyzje zakupowe odbiorców wyrobów budowlanych w tym konsumentów.

 

Płyty styropianowe w systemach ETICS, są dominującym w Polsce i większości Europy rozwiązaniem, stosowanym w ociepleniach ścian zewnętrznych budynków od blisko 70 lat. 

 

Wszystkie stosowane na Polskim rynku systemy ociepleń ETICS ze styropianem posiadają klasyfikację jako nierozprzestrzeniające ognia, uzyskaną zgodnie z Polską Normą PN-B-02867:2013 Ochrona przeciwpożarowa budynków -- Metoda badania stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne od strony zewnętrznej oraz zasady klasyfikacji, co jest warunkiem  dopuszczenia systemu do stosowania.

 

Czy ocieplenie budynku styropianem zwiększa jego zagrożenie pożarowe?

 

Czytaj również: Przed zakupem materiałów budowlanych warto sprawdzić je na stronie internetowej GUNB

 

Obowiązująca metoda badań i klasyfikacji rozprzestrzeniania ognia wymaga, aby badaniu podlegał układ o  maksymalnej grubości w jakiej ETICS będzie stosowany na rynku.


Oznacza to, że wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, nie funkcjonują w oderwaniu od innych wymagań stawianych ETICS i uwzględniają każdorazowe zmiany ETICS –  także w zakresie stosowanych w nich grubości termoizolacji, wynikające z rosnących wymagań w zakresie izolacyjności przegród.


Wyniki badań klasyfikacyjnych wykonywane przez systemodawców potwierdzają, że badania nierozprzestrzenianie ognia pozytywnie przechodzą ETICS z bardzo grubymi warstwami termoizolacji ze styropianu (nawet 50 cm)!

 

Wykonane w połowie ubiegłego roku przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział w Krakowie, niezależne badania potwierdzają, że systemy ociepleń ze styropianem pozytywnie przechodzą także badania nierozprzestrzeniania ognia wg brytyjskiej normy BS 8414-1-2020 (w tzw. dużej skali), uznawanej przez część środowiska za najbardziej rygorystyczną i adekwatną do skali i obciążenia pożarem.

 

Czy ocieplenie budynku styropianem zwiększa jego zagrożenie pożarowe?

 

Czytaj również: Co zyskują nasze rodzime gatunki drewna w procesie termowania?

 

PSPS podkreśla, że dyskusja sugerująca potrzebę zaostrzenia wymagań w obszarze bezpieczeństwa pożarowego budynków, która w ostatnim czasie z jeszcze większym nasileniem toczy się w mediach, nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w statystkach pożarów, ani przypadkach pożarów budynków. Pożary wskazywane w mediach i wykorzystywane do podważania istniejących klasyfikacji i metod badawczych w zakresie oceny bezpieczeństwa pożarowego budynków (jak chociażby Grenfell Tower z 2017 r.), są przykładem technologii ociepleń (fasady wentylowane), które zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju wymaganiami, w Polsce nigdy nie zostałyby dopuszczone do stosowania.

 

Stowarzyszenie z dezaprobatą przyjmuje działania ekspertów i organizacji, w których przypadki tragicznych wydarzeń, są narzędziem realizacji celów o charakterze rynkowym.

 

PSPS zwraca uwagę, że działania, które w sposób nieuzasadniony i nieuprawniony, stawiają ETICS ze styropianem w negatywnym świetle w kontekście bezpieczeństwa pożarowego obiektów oraz życia i zdrowia ludzi, mogą również budzić zastrzeżenia prawne, co do zgodności z dobrymi obyczajami i ochroną interesów producentów styropianu, w szczególności z zasadą prawdziwości i rzetelności informacji na temat produktów – które podlegają ochronie m.in. na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Dz.U.2003.153.1503 j.t.

 

Stowarzyszenie zapowiada, że w przypadku kolejnych tego typu naruszeń, zmuszone będzie do obrony tych dóbr na drodze prawnej.

Źródło: PSPS / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 339

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >