Czy stać mnie na kredyt?

Czy stać mnie na kredyt?

Obecna sytuacja na rynkach finansowych i bardzo dynamiczne zmiany kursów walutowych sprawiły, że osoby zamierzające zaciągnąć kredyt hipoteczny skazane są niemal wyłącznie na kredyty złotówkowe. Kredyty w naszej walucie wykluczają ryzyko kursowe, o tej niewątpliwej zalecie przekonali się na własnej skórze kredytobiorcy, którzy kilka lat temu zaciągali powszechnie kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Czytaj dalej

 

Kredyt w złotówkach ?

 

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu koniecznie należy jednak przekalkulować swoją zdolność do regulowania rat nie tylko w chwili obecnej, lecz także w wariancie zakładającym wzrost stóp procentowych.

Oprocentowanie kredytów złotówkowych przeznaczonych na cele mieszkaniowe składa się z dwóch części: stopy procentowej na rynku międzybankowym WIBOR i marży banku. Marża banku – to ustalony w procentach jego zarobek, jest to stała część oprocentowania, która nie powinna się zmieniać w trakcie trwania kredytu (oczywiście o ile kredytobiorca spełnia zapisane w umowie kredytowej zapisy). Druga część oprocentowania jest jednak  niezależna ani od kredytującego banku, ani od klienta – a zależy od sytuacji makroekonomicznej.

 

Czytaj również: Rata kredytu przed gwałtownym wzrostem

 

Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl zaciągając zobowiązanie na 25-30 lat koniecznie trzeba założyć wystąpienie okresów wzrostu stóp procentowych. Są one bezpośrednio związane z sytuacja makroekonomiczną, a najlepszym punktem odniesienia wyrażającym aktualny obraz stanu rynku jest stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego. Analitycy Działu Badań i Analiz z Grupy Emmerson S.A. prześledzili, jak jej poziom kształtował się w minionych latach:

 

 

Stopa referencyjna NBP w okresie 2002-2014 (%)

 

Źródło: opracowanie Działu Badań i Analiz z Grupy Emmerson S.A.

 


Obecnie mamy do czynienia z utrzymywaniem się stóp procentowych na historycznie najniższych poziomach. Od października ub.r. stopa referencyjna NBP wynosi jedynie 2%, co sprawia, że oprocentowanie kredytów złotówkowych kształtuje się na rekordowo niskich poziomach. Warto jednak prześledzić zachowanie stóp w dłuższej perspektywie. Analiza wykresu wyraźnie wskazuje, że stopy nie spadały nieprzerwanie, lecz występowały okresy wzrostowe – były one związane najczęściej z zawirowaniami na rynkach światowych, czy też wzrostem inflacji w Polsce. Choć obecnie mamy do czynienia z deflacją, trzeba być przygotowanym na powrót wzrostów cen, który pociągnie za sobą wyższe stopy procentowe.

 

Czytaj również: Frank a krajowa mieszkaniówka

 

Mając powyższe na uwadze, nie wolno kierować się symulacjami finansowymi zakładającymi utrzymywanie się stóp procentowych na obecnym niskim poziomie, lecz trzeba przyjąć ich wzrost w perspektywie kilku – kilkunastoletniej. Dlatego koniecznym jest zachowanie pewnego buforu bezpieczeństwa i przygotowanie się na przyszły wzrost stóp procentowych, by nie zaskoczył on nas tak jak wzrost kursu franka.   

Źródło: Emmerson / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 400

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >