Czy trzeba będzie oddać grunt państwu?

Czy trzeba będzie oddać grunt państwu?

26 kwietnia w Warszawie toczyła się żywa dyskusja na temat znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Weszła ona w życie 3 grudnia 2011 r. i wciąż budzi spore emocje. Niestety - najczęściej te negatywne.

 

Najwięcej kontrowersji budzi zapis o konieczności oddawania Agencji Nieruchomości Rolnych 30 proc. dzierżawionej ziemi. Taka praktyka ma wielu przeciwników. Rząd twierdzi, że takie rozwiązanie pozwoli pozyskać dodatkowe grunty, które umożliwią rolnikom powiększać swoje gospodarstwa. A przeciwnicy zmian, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy wytaczają szereg kontrargumentów.

 

Czytaj również: Będzie można budować dom bez pozwolenia

 

Po pierwsze - wyłączenie ziemi z dzierżawy musi uwzględniać także wyłączenie z użytkowania niektórych budynków, bowiem ich utrzymanie bez ziemi będzie dla dzierżawców jedynie obciążeniem.

 

Po drugie - skutkiem zmniejszenia gospodarstw będą masowe zwolnienia - problem ten może dotyczyć nawet 40 tys. osób.

 

Po trzecie - ustawa działa na niekorzyść dzierżawców, którzy włożyli w ziemię ogromny kapitał.

 

Po czwarte - ustawa hamuje przemiany na polskiej wsi, bo uderza w grupę gospodarstw towarowych, które to w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju gospodarki wiejskiej.

 

Po piąte - pojawiają się głosy, że być może nowe prawo jest niezgodne z konstytucją, ustawa już została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, zwrócono uwagę na naruszenie zaufania obywateli do państwa oraz na ingerencję w swobodę działalności gospodarczej.

 

Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 642

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >