Czy w naszych domach panuje odpowiedni klimat?
Wpływają na stan budynku, trwałość sprzętu i mebli, samopoczucie, a nawet zdrowie mieszkańców… Warunki klimatyczne to dyskretny, ale bardzo ważny element naszego najbliższego otoczenia. Skąd wiadomo, że w domu panuje odpowiedni klimat?
Skąd się bierze wilgotność?
Do czynników, które każdego dnia konsekwentnie, choć z ukrycia, kształtują nasze środowisko należy zaliczyć powiązane ze sobą: temperaturę i wilgotność. Ten domowy mikroklimat powstaje oczywiście w oparciu o to, co dzieje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Z jednej strony mamy ogromny wpływ warunków atmosferycznych za oknem, z drugiej natomiast nie bez znaczenia są standardowe, codzienne czynności mieszkańców, jak pranie, gotowanie, prasowanie czy mycie podłóg. Warto pamiętać, że również organizmy nasze i naszych pupili przyczyniają się do tworzenia aury wokół nas. O ile wysokość temperatury odczuwa się na bieżąco i można szybko reagować na jej niepożądane działanie, to mniejszą wagę przykłada się do oceny stopnia zawilgocenia. A istnieje bardzo wiele potencjalnych źródeł jego, często niespodziewanego, wzrostu - upały, deszcze, wiosenne powodzie, podatność gleby pod budynkiem na przyjmowanie wody, higroskopijność materiałów budowlanych (skłonność do pochłaniania pary wodnej z otoczenia) lub po prostu wszelkiego rodzaju aktywności związane np. z pracami remontowymi. Efekty mogą być początkowo niezauważalne, ale z czasem objawią się w niechcianej formie.
Czytaj również: Nowoczesna instalacja klimatyzacyjne
Niechciane następstwa
Wśród skutków zbyt dużego zawilgocenia w budynku prym wiodą:
- korozja materiałów
- wykraplanie (gromadzenie się wody na chłodnych powierzchniach)
- przykre zapachy
- powstawanie pleśni
- łuszczenie się farb
- zmiany na powierzchniach drewnianych mebli
- problemy z urządzeniami elektronicznymi (np. przez korozję obwodów)
- złe samopoczucie domowników (zawroty głowy, alergia, reumatyzm, pieczenie oczu itp.)
Grunt to równowaga
Wilgotność to w praktyce ilość pary wodnej pojawiającej się w powietrzu. Jej maksymalny poziom zależy od temperatury i zmienia się wraz z jej wzrostem. – Optymalna, komfortowa wilgotność powietrza wynosi między 40% a 65%, natomiast pożądana temperatura to 18 oC-22 oC - mówi Błażej Wojciechowski z firmy AFRISO, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych – Aktualnie oba zjawiska można kontrolować za pomocą jednego urządzenia, którego pomiary służą jednocześnie do obliczenia tzw. temperatury punktu rosy, pozwalającego określić moment skraplania się pary.
Czytaj również: Jedna z hurtowni na targach Forum Wentylacji
W trosce o dobry klimat
Walka z wilgocią nie jest procesem krótkotrwałym. Może być prowadzona samodzielnie lub, w poważniejszych przypadkach, z pomocą fachowca, dysponującego profesjonalnym sprzętem. Zawsze wskazane są też działania prewencyjne. Już odpowiednia wentylacja daje podstawy do osiągnięcia w pomieszczeniach pożądanego mikroklimatu. Korzystanie z miernika temperatury i wilgotności pozwala przy tym sprawdzić jej skuteczność. Natomiast w razie wystąpienia już widocznych oznak szkodliwego oddziaływania wody, trzeba natychmiast reagować, usuwając źródło oraz następstwa powstałych problemów. W domu liczy się zarówno estetyka, jak i funkcjonalność. Jako miejsce, gdzie spędza się dużo czasu, powinien być on pod każdym względem przyjazny dla mieszkańców.
Źródło: point b / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...