
Czy warto kupić mieszkanie do remontu?
Czy mieszkania do generalnego remontu to dobry kierunek poszukiwań? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jak wiadomo mieszkanie mieszkaniu nierówne. Dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Wśród mieszkań, których standard w ogłoszeniach zamieszczonych w serwisie otoDom.pl oznaczono jako „do generalnego remontu” znajdziemy typowe „mieszkanie po babci” w bloku z wielkiej płyty, jak i lokale w atrakcyjnie położnej kamienicy, w której niedawno przeprowadzony był kompleksowy remont. Można natrafić także na mieszkania zadłużone, zwykle w dramatycznym stanie.
Czytaj również: Czy stan cywilny ma znaczenie przy MdM?
Mieszkania do generalnego remontu w naturalny sposób powinny być niżej wyceniane od konkurencyjnych lokali, w których obejdzie się bez konieczności zaawansowanych prac. Nie zawsze jednak tak jest. Wartość sentymentalna nie zawsze pozwala sprzedającemu trzeźwo ocenić sytuację rynkową. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy za znajdujące się w lepszym stanie konkurencyjne mieszkanie nie przyjdzie nam zapłacić mniej.
Jak wynika z obserwacji analityków Emmerson Realty SA wśród osób szczególnie zainteresowanych mieszkaniami do remontu wymienić można „złote rączki”, które same lub z pomocą najbliższej rodziny poradzą sobie z większością niezbędnych prac. Niższa cena mieszkania do remontu pozwala im zaciągnąć mniejszy kredyt mieszkaniowy. Kolejną grupą są osoby inwestujące na rynku nieruchomości. Szukają oni okazji cenowych, a przy planowaniu remontu starają się ograniczyć wydatki go do niezbędnego minimum. Jeśli inwestor nie dysponuje sprawdzoną ekipą remontową, to chętniej rozważa zakup mieszkania gotowego do wejścia. Wśród klientów zainteresowanych mieszkaniami do generalnego remontu znaleźć można również osoby z grubym portfelem. Skupiają się oni na znalezieniu interesującej nieruchomości, a aktualny stan mieszkania pozostaje drugoplanowy wobec tego, co zamierzają tam stworzyć w przyszłości.
Czytaj również: Gdzie znaleźć mieszkanie w ramach MdM?
Dla oceny opłacalności kupna mieszkania należy dokonać oszacowania wysokości nakładów koniecznych do poniesienia. Jeśli sami nie czujemy się w tym kompetentni poszukajmy wśród znajomych osoby zajmującej się tego rodzaju pracami lub chociaż popytajmy osoby, które w ostatnim czasie zmierzyły się z takim wyzwaniem.
Nie mniej ważną informacją od stanu mieszkania jest również stan techniczny budynku, w którym rozważamy zakup nieruchomości. Jeśli w ostatnim czasie był realizowany większy remont, np. dachu, dowiedzmy się jak został on sfinansowany. Zwykle bowiem zaciągany jest na ten cel kredyt, którego koszty odbijają się później przez wiele lat na wysokości składki przeznaczanej na fundusz remontowy. Często bardzo atrakcyjna oferta sprzedaży udziałów w kamienicy związana jest ze zbliżającym się jej poważnym remontem. Może okazać się zatem, iż koszt remontu naszego mieszkania to dopiero początek wydatków.
Czytaj również: Najlepsze miejsca do inwestycji deweloperskich
Przykładowe oferty mieszkań do generalnego remontu:
2014-01-30
Źródło: Emmerson / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Komentarz Wynajem.pl: Zasoby mieszkaniowe w Polsce... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności
- Super Hotel w wieloma atrakcjami Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Osobiście zwracam uwagę przede wszystkim na lokalizację hotelu oraz standard oferowanych śniadań. Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wa...
- Trendy budowlane w 2025 roku Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności
- Moda Liczba postów: 123 Grupa: Trudne tema... Del-Mar oferuje odzież używaną niesortowaną https://www.del-mar.eu/odziez-uzywana-ni esortowana/ która pochodzi z zamożnych krajów Europy, co gwarantuje wysoką j...
- Jaka drukarka do małej firmy Liczba postów: 66 Grupa: Trudne tema... Zamienniki tuszów do drukarki to temat, o którym krąży wiele opinii. Jedni je chwalą, inni odradzają. Natknęłam się na ofertę sklepu Print24 https://print24.com...