Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od pożaru i innych zdarzeń losowych?
Zbiór zdarzeń losowych jest bardzo pojemny. Mieszczą się w nim pożary, powodzie, zalania, silny wiatr, trzęsienia ziemi, a nawet upadek statku powietrznego. Analizując statystyki, szanse na to, że na czyjeś mieszkanie spadnie samolot, są bliskie zeru. Ale już ryzyko pożaru albo uderzenia pioruna jest całkiem duże. Sprawdź, jakie ubezpieczenie mieszkania pozwoli ochronić Twój dobytek.
Czytaj dalej
Państwowa Staż Pożarna rokrocznie publikuje statystyki dotyczące ilości pożarów. Z nich dowiadujemy się na przykład, że w 2022 r. odnotowano ponad 608 tys. interwencji. Tak duża liczba zdarzeń jest rekordowa w 30-letniej historii PSP. W samych obiektach mieszkalnych powstało ponad 32 tys. pożarów, a ponad 18 tys. interwencji było związanych z uszkodzeniami budynków[1].
Czytaj również: Zawirowania pogody z ostatnich lat zwiększyły zainteresowanie polisami ubezpieczeniowymi wśród Polaków
Ciekawe dane publikuje też IMGW-PIB. Zgodnie z nimi sezon burzowy w ubiegłym roku zaczął się nie późną wiosną, ale już zimą. W jeden styczniowy dzień wykryto prawie 28 tys. wyładowań atmosferycznych, co dziesięciokrotnie przewyższa dotychczasowy rekord z roku 2017[2]. Ponadto we wszelkich raportach i statystykach dotyczących pogody w Polsce normą stało się odnotowywanie takich zjawisk jak powodzie, huragany, trąby powietrzne i silne gradobicia podczas których spadające bryłki lodu mają co najmniej kilka centymetrów średnicy. W takich okolicznościach pytanie o to, czy warto kupić ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, wydaje się retoryczne. Zapytać trzeba raczej o to, jaki zakres polisy będzie najlepszy i zapewni optymalną ochronę.
Co jeszcze jest zdarzeniem losowym?
Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, zdarzenie losowe to niezależne od woli ubezpieczającego lub ubezpieczonego zdarzenie przyszłe i niepewne . Jego wystąpienie powoduje uszczerbek w dobrach osobistych lub w dobrach majątkowych albo zwiększenie potrzeb majątkowych po stronie ubezpieczającego lub innej osoby objętej ochroną ubezpieczeniową. Nie ma jednak w wyżej wymienionej ustawie rozwinięcia tej definicji, które jednoznacznie wymieniałoby, jakie zdarzenia można uznać za losowe, a jakie nie. Takich szczegółów należy szukać w warunkach ubezpieczenia, które dołączone są do konkretnej polisy.
Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe przez zdarzenia losowe rozumieją sytuacje spowodowane przez żywioły: wiatr, ogień, wodę i ziemię. Czyli oprócz pożaru lub zalania m.in. silny wiatr, lawinę, powódź, upadek drzewa, śnieg i lód, czy uderzenie pioruna. To ostatnie, oprócz pożaru, może spowodować także przepięcie, które również traktowane jest jako zdarzenie losowe.
Warto zwrócić uwagę, że kupując niektóre ubezpieczenia mieszkania, jak np. za pośrednictwem PKO BP, lista zdarzeń losowych w wyniku których możemy liczyć na odszkodowanie, jest rozszerzona o wandalizm i wybuch.
Warianty ubezpieczenia mieszkania
Za pomocą wspomnianego PKO BP możemy kupić ubezpieczenie mieszkania i domu w trzech wariantach: Standardowym, Super i Pro. Każde z nich zapewnia ochronę od skutków zdarzeń losowych. Odszkodowanie zostanie wypłacone także wtedy, gdy szkoda powstała na skutek rażącego niedbalstwa takiego jak pozostawienie niewygaszonego kominka i opuszczenie mieszkania. Ponadto w ramach polisy otrzymujemy też assistance dla domu 24/7. Gdy będziemy potrzebowali pomocy hydraulika, ślusarza, dekarza, elektryka lub innego specjalisty, ubezpieczyciel pokryje koszty jego wizyty i napraw (do ujętej w warunkach ubezpieczenia sumy). Co więcej, jeśli np. elewacja naszego domu zostanie zniszczona bo wandale namalują na niej graffiti, również można skorzystać z usług wyspecjalizowanej ekipy, która usunie malunki.
Pożar, czy powódź są żywiołami, które mogą doszczętnie zniszczyć dobytek. Na skutek ich działania nie tylko mieszkanie czy dom nie będą nadawały się do użytku, ale także wszystkie meble, sprzęty i przedmioty osobiste, które były w środku. Wybierając polisę nie warto więc zaniżać wartości nieruchomości ale podać kwotę, która uwzględnia też sprzęty RTV, AGD i inne cenne wyposażenie. Mając zapewnioną odpowiednią wartość sumy ubezpieczenia możemy być pewni, że otrzymamy odszkodowanie, które pokryje całość strat. Oczywiście zakładając, że wybieramy ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje ochroną także przedmioty i urządzenia, które są w środku. I nie tylko - decydując się na polisę za pośrednictwem PKO BP, ubezpieczenie może także zadziałać na garaż, piwnicę, czy budynki gospodarcze.
Czytaj również: Jak chronić domowy sprzęt elektroniczny przed skutkami przepięć?
[1] Dane statystyczne KG PSP [źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-podsumowanie-2022, data dostępu:12 maja 2023 r.]
[2] Dane statystyczne IMGW-PIB [źródło: https://www.imgw.pl/sites/default/files/2022-09/imgw_0905-podsumowanie-sezonu-burzowego-2022-roku.pdf, data dostępu: 12 maja 2023 r.]
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje