Czy warto wziąć kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami?

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami?

Nie da się zaprzeczyć, że w wielu sytuacjach współkredytobiorcy mogą pomóc młodym osobom w uzyskaniu pozytywnej decyzji w przypadku kredytów hipotecznych i gotówkowych. Zwiększamy wówczas również zdolność kredytową, a tym samym możemy starać się o wyższą kwotę finansowania. Kredyt hipoteczny to jednak spore zobowiązanie, a w przypadku wspierania się wspólkredytobiorcą należy wziąć pod uwagę wysokość dochodów wszystkich osób zaangażowanych. Chociaż w niektórych sytuacjach złożenie wniosku kredytowego wraz z rodzicami może okazać się dobrym rozwiązaniem, to nie zawsze tak będzie. Tłumaczymy dlaczego.

 

 

Młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają stąpać po swojej ścieżce kariery, zwykle nie mogą liczyć na wysokie dochody. Ich zarobki są dość niskie, aby móc starać się o wzięcie kredytu hipotecznego. Część z nich nie ma nawet oszczędności, aby pokryć wymagany wkład własny. Co wtedy? Istnieje pewne wyjście z sytuacji. Jest to zaciągnięcie kredytu hipotecznego z rodzicami. Wówczas bank biorąc pod uwagę sytuację finansową wszystkich osób starających się o kredyt może znacznie przychylniej spojrzeć na nasz wniosek, oraz ma pewność, że spłatę zobowiązania wykonamy na czas. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, musimy dokładnie przeanalizować, czy kredyt w takiej formie jest opłacalny.

 

Czytaj więcej na: kredyt-na-nieruchomosc.pl

 

Kredyt hipoteczny z rodzicami – kiedy jest możliwy?

Aby wziąć kredyt hipoteczny na określoną kwotę, musimy posiadać zdolność kredytową. Nie każdy wie o tym, że banki umożliwiają dołączenie do wniosku kolejnej osoby, nawet niespokrewnionej. Zwiększa to szansę zaciągnięcia pożądanej kwoty zobowiązania, tym bardziej im osoba dołączająca do umowy kredytowej wykazuje większą szansę na spłatę kredytu, a jej zdolność kredytowa jest na wysokim poziomie.

 

Bardzo powszechną sytuacją jest ta, kiedy to małżonkowie biorą razem kredyt. Jednak nawet i we dwoje mogą mieć problem, aby uzyskać finansowanie w odpowiedniej wielkości, za spraw niskiej zdolności kredytowej lub braku oszczędności. Wtedy to z pomocą mogą przyjść rodzice. Taki wspólny kredyt jest jednak uzasadniony, wtedy kiedy dochody rodziców są odpowiednio wysokie.

 

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami?

 

Czytaj również: O czym powinniśmy wiedzieć, jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt w 2022 roku?

 

Sprawdź kredyt hipoteczny z rodzicami na http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/

 

Alternatywnym rozwiązaniem może być udzielenie przez bank kredytu wraz z zabezpieczeniem. Nie będzie to jedynie hipoteka na finansowanej nieruchomości oraz różne ubezpieczenia, ale i poręcznie kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji rodzice poręczają, że dokonają spłaty, w przypadku niewypłacalności pierwotnych kredytobiorców. W takiej sytuacji rodzice ryzykują swoim majątkiem, aby zwiększyć w oczach banku wiarygodność dzieci starających się o kredyt. Podobne jednak ryzyko występuje w przypadku wspólnego zaciąganiu kredytu hipotecznego.

 

Na co należy uważać, biorąc kredyt hipoteczny z rodzicami?

Uzyskanie kredytu jest bardziej prawdopodobne, jeżeli osoba z niskimi dochodami poprosi o pomoc rodzinę. Bank udzieli kredytu, biorąc pod uwagę łączną zdolność kredytową, a nie oddzielnie każdego. W przypadku kredytu hipotecznego w takiej formie rozwiązanie sprawdzi się gdy:

 

  • Rodzice zarabiają dobrze;
  • Współkredytobiorcy nie mają obciążonej zdolności kredytowej;
  • Mają pozytywną historię kredytów w BIK.

 

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wraz z rodzicami nie jest korzystne, gdy mają:

  • Niskie dochody;
  • Negatywne wpisy w BIK;
  • Posiadają nieregularne dochody;
  • Posiadają liczne zobowiązania kredytowe.

 

Jakie są korzyści kredytu hipotecznego z rodzicami?

Jak więc widzimy, są sytuacje, w których możecie wspólnie zaciągnąć kredyt i jest to opłacalne, niestety wszelkie zobowiązania finansowe rodziców będą skutecznie utrudniały to przedsięwzięcie. Rozważyć kredyt hipoteczny w takiej formie warto wtedy ,gry rodzice wykazują się dużymi zarobkami i nie posiadają obciążeń finansowych. Bank bierze pod uwagę łączną zdolność kredytową wszystkich osób, które chcą wziąć wspólny kredyt. Ostatnim ważnym kryterium jest wiek rodziców. Im są młodsi, tym większa szansa na przyznanie kredytu w odpowiedniej wielkości.

 

Czytaj również: Pożyczki do domu - na czym polega ta forma pożyczki?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 416

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >