
Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z windy?
Jeżdżenie windą dla wielu osób jest codziennością. Znajdują się one w blokach, miejscach pracy, urzędach, galeriach handlowych i innych budynkach wielopoziomowych. Czy jednak znasz podstawowe zasady obowiązujące podczas korzystania z dźwigu osobowego? Czy wiesz, jak wezwać pomoc w razie utknięcia? Poniżej znajdują się niezbędne informacje. Sprawdź!
Czytaj dalej
ABC sterowania windą – co oznaczają poszczególne przyciski?
Zaczynamy od podstaw. Przyciski przywołujące windę naciskasz zgodnie ze swoją intencją – czy chcesz jechać w górę, czy też w dół. Pamiętaj, że naciśnięcie ich obu wcale nie przyspieszy wezwania windy. Po wejściu do środka wybierz na panelu sterowania żądane piętro. Prawidłowe użycie przycisku powinno być potwierdzane sygnałem akustycznym (np. krótkim dźwiękiem, kliknięciem, informacją głosową) oraz wizualnym (np. podświetleniem przycisku).
Czytaj również: Gdzie kupić tanią chemię budowlaną?
Poza tym są jeszcze przyciski funkcyjne: do uruchomienia alarmu, wymuszenia zamknięcia drzwi oraz do wydłużenia czasu otwarcia drzwi. Co ważne, producenci wind obowiązkowo muszą zapewnić komunikaty głosowe w kabinach.
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w windach
Transport pionowy rządzi się swoimi prawami. Nie można tu palić papierosów, pić alkoholu, wyrzucać śmieci, używać ognia, skakać, biegać ani w inny sposób wpływać na stabilność kabiny. Jeśli winda jest pełna, nie wchodź do niej, tylko poczekaj na kolejną, a jeśli pusta, to przejdź na tył i odwróć się twarzą do drzwi. Dzieci zawsze powinny być pod opieką dorosłego, najlepiej trzymane za rękę, a zwierzęta – na krótkiej smyczy. Gdy zauważysz nieprawidłowości, na przykład zbite lustro, powiadom o tym zarządcę budynku albo firmę konserwacyjną. Co ciekawe, producenci nowoczesnych wind osobowych ze zdalnym systemem obsługi mogą automatycznie otrzymać takie powiadomienie już w momencie wystąpienia awarii, a nawet przewidywać to.
Czytaj również: Powstał nowy serwis z materiałami dla interesariuszy Śnieżki
Co zaś robić w przypadku utknięcia? Przede wszystkim zachować spokój i powiadomić odpowiednie służby o tym fakcie. Służy do tego wspomniany już przycisk alarmowy. Nie próbuj samodzielnie się z niej wydostać, nie otwieraj na siłę drzwi, bo może to prowadzić nie tylko do poważnych uszkodzeń windy, ale i do większego zagrożenia. Reaguj na usłyszane przez interkom komunikaty i zaczekaj na pomoc.
Dbaj o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych współpasażerów!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak wpłynie wstąpienie do strefy euro na kredyty? Liczba postów: 0 Grupa: Aktualności
- Problem z samochodem Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Pojawiły się jakieś wycieki oleju i problem ze zmianą biegów. No i chyba dodatkowo też wypadałoby już wymienić płyny w samochodzie.
- Wydatki na świąteczną żywność niewiele większe niż... Liczba postów: 0 Grupa: Aktualności
- Moda Liczba postów: 132 Grupa: Trudne tema... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to bardzo często korzystam z oferty sklepu internetowego WILLSOOR -...
- Zakup mieszkania w Kamienicy Wildeckiej Liczba postów: 0 Grupa: Aktualności