Czy wykończenie mieszkania można wliczyć w kredyt hipoteczny?

Czy wykończenie mieszkania można wliczyć w kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to temat ważny, a decyzja o jego zaciągnięciu powinna być gruntownie przemyślana i poparta poszukiwaniami najlepszej oferty spośród wielu, przedstawianych nam przez banki. A skoro już bierzemy kredyt na kilkadziesiąt lat, to byłoby dobrze, gdybyśmy mogli właśnie z niego sfinansować wykończenie naszego wymarzonego M. Czy taka opcja wchodzi w grę? Zapraszamy do lektury!

 

Kilka słów o kredycie hipotecznym

Wszyscy wiedzą, że ten rodzaj kredytu udzielany jest na zakup nieruchomości, ale czy wiemy coś więcej? Musimy mieć zdolność kredytową, co oczywiste - obliczysz ją w kalkulatorze na hipoteka360.pl, a poza tym – jako że jest to kredyt celowy – musimy liczyć się z tym, że bank, który nam go udzielił, będzie kontrolował stan nieruchomości, a zastawem przy kredycie hipotecznym jest nasze nowo nabyte lokum. Procedury są bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytu na samochód czy inne dobra – to zrozumiałe, kwoty sięgają kilkuset tysięcy złotych lub więcej, bank musi więc dobrze zadbać o swój interes. Niedogodności formalne wynagradza niższa rata – w porównaniu z kredytami gotówkowymi – ponieważ bank ma zabezpieczenie w postaci hipoteki, dzięki czemu ten rodzaj dofinansowania spłacamy przez kilkadziesiąt lat. Bank po prostu może sobie na to pozwolić. Warto mieć na uwadze, że rata kredytu hipotecznego nie powinna przekraczać 20% naszych miesięcznych zarobków. Pamiętajmy także, by zawsze mieć oszczędności, na tyle na ile to możliwe. W przypadku utraty pracy lub innych sytuacji życiowych, musimy mieć z czego spłacić ratę. Jeśli będzie ona wynosić więcej niż 20% naszej pensji, wówczas szybko pozbędziemy się pieniędzy i wpadniemy w tarapaty.

 

Remont a kredyt hipoteczny – jak to działa?

Uspokajając naszych czytelników – tak, istnieje możliwość sfinansowania wykończenia mieszkania z kredytu hipotecznego. Musimy jednak pamiętać o tym, że niezbędny będzie kosztorys inwestycyjny, w którym wyszczególnimy etapy prac wraz z ich kosztami i terminami. W naszym interesie jest zadbać o szczegółowość dokumentu. Ale co właściwie należy wpisać do kosztorysu? Jest to dość proste – wszystkie materiały budowlane i wyposażenie związane z mieszkaniem na stałe oraz usługi budowlańców wykonujących nasze zlecenie. Naturalnie wszystkie wydatki musza być udokumentowane fakturami. Z kredytu hipotecznego nie możemy sfinansować natomiast żadnych elementów tzw. mienia ruchomego – telewizorów, kanap i innych elementów wyposażenia. Jeśli będziemy chcieli, a prawdopodobnie tak będzie, nabyć dodatkowe sprzęty do domu, musimy zorganizować środki we własnym zakresie lub wziąć kolejny kredyt czy pożyczkę. Niekiedy w kosztorysie możemy umieścić jeszcze inne pozycje niż wymienione powyżej np. meble czy szafy, ale najpierw musimy ustalić to z wierzycielem, bowiem procedury różnią się w zależności od banku.

 

Czytaj również: Kredyt hipoteczny na mieszkanie - jakie warunki musisz spełnić?

 

	 Czy wykończenie mieszkania można wliczyć w kredyt hipoteczny? Czy wykończenie mieszkania można wliczyć w kredyt hipoteczny?

 

Czy warto wliczać remont w kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie tak! Jeśli planowaliśmy zakup mieszkania i odłożyliśmy pieniądze na wkład własny oraz remont, możemy połączyć je w jedną, większą sumę, która przeznaczymy na wkład własny, a remont przeprowadzimy z pieniędzy z kredytu hipotecznego. Dzięki temu zyskamy, ponieważ mimo zwiększenia kwoty kredytu o kilkadziesiąt tysięcy złotych, nadal będzie on, jako całość, niżej oprocentowany niż dwa kredyty – na zakup mieszkania i gotówkowy, na remont czy wykończenie. Kredyt hipoteczny i tak zaciągamy na wiele lat, dodając wiec stosunkowo niewielką kwotę, nie odczujemy jej tak bardzo. Przeznaczając więc pieniądze wspomniane na początku paragrafu na wkład własny, zwiększymy wartość docelową naszego mieszkania, co sprawi, że bank będzie miał wyższe zabezpieczenie naszego kredytu, a to z kolei postawi nas w korzystniejszej sytuacji podczas negocjacji. Widzimy więc, że mimo pewnego skomplikowania, tematykę kredytów hipotecznych i zagadnień z nimi związanych można zgłębić i istnieje pewne pole manewru dla osób zdecydowanych kupić mieszkanie do remontu, a nie „pod klucz”. Ta ostatnia opcja z pewnością jest kusząca – możemy odliczyć czas i nerwy, które stracimy przy remoncie lub wykończeniu, ale jest tez bardziej kosztowna.

Więcej porad dotyczących kredytów hipotecznych znajdziesz na Hipoteka360.pl

 

Czytaj również: Koniec MdM na początku 2018 r.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 485

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >