Czy za przeciętną pensję można kupić mieszkanie?
Systematycznie rośnie powierzchnia mieszkania jaką można kupić za przeciętną pensję. Z wyliczeń firmy Expander wynika, że na początku 2008 r. było to średnio 0,48 mkw. Obecnie jest to 0,74 mkw., czyli o ponad 54% więcej. Dzięki wzrostowi wynagrodzeń i spadkowi cen teoretyczny czas po jakim można kupić pięćdziesięciometrowe mieszkanie spadł z 8 lat i 8 miesięcy do 5 lat i 7 miesięcy.
Czytaj dalej
Dostępność mieszkań zależy od wielu czynników, z czego do najważniejszych należą wysokość zarobków oraz ceny nieruchomości. Idealna sytuacja dla kupujących to jednoczesny wzrost wynagrodzenia oraz spadek kosztów zakupu mieszkania. W takiej sytuacji rośnie powierzchnia lokalu na jaki możemy sobie pozwolić.
Czytaj również: Jak wygląda poznański rynek nieruchomości?
Co ciekawe do niedawna taka właśnie była sytuacja w naszym kraju. Pierwszy warunek był spełniony. Na poniższym wykresie widać jak zmieniało się przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Mimo znacznych wahań (zwłaszcza w każdym grudniu) widać, że rośnie ono systematycznie. W styczniu 2008 r. wynosiło niecałe 2 970 PLN. We wrześniu br. było to już 3 771 PLN. Wzrosło więc aż o 27%.
Kupujących do niedawna wspomagał również spadek cen nieruchomości. Przeciętna cena mkw. liczona na podstawie średnich cen w ofertach (rynek wtórny, średnia z 15 miast) zamieszczanych na portalu Szybko.pl pokazuje, że obecnie mieszkania się znacznie tańsze niż kilka lat temu. W styczniu 2008 r. średnia cena wynosiła 6 207 PLN, a obecnie już tylko 5 157 PLN. Daje to spadek o prawie 17%. Trzeba jednak dodać, że w ostatnich miesiącach widać nieznaczny wzrost cen.
Na podstawie powyższych informacji możemy policzyć, jak zmiany tych dwóch czynników przełożyły się na dostępność mieszkań. W 2008 r. za przeciętną pensję można było kupić 0,48 mkw., czyli niecałe pół metra kwadratowego. Obecnie średnia pensja wystarcza na 0,74 mkw. Oznacza to, że teoretyczny czas jaki jest potrzebny na zakup mieszkania o powierzchni 50 mkw. skrócił się z 8 lat i 8 miesięcy do 5 lat i 7 miesięcy.
Czytaj również: Co kupują konsumenci? Wyniki badań firmy CBRE
Warto jednak dodać, że te wartości należy traktować jako informacje pokazujące kierunki zmian w zakresie dostępności nieruchomości. Sam okres oszczędzania na mieszkanie (np. 5 lat i 7 miesięcy) jest oczywiście nierealny. Po pierwsze dlatego, że nikt nie może sobie pozwolić na odłożenie całej pensji na zakup mieszkania. Po drugie, przedstawione wyliczenia dotyczą wynagrodzenia brutto, natomiast „do ręki” czy na konto Polaka zarabiającego przeciętne wynagrodzenie wpływa znacznie mniej pieniędzy.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wlasny sklep Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Ja prowadze swój sklep i cały czas mnie denerwowało że na miejscu które mam przeznaczone dla klientów parkowały osoby które mój sklep omijały szerokim łukiem. P...
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...