Czy ziemie rzadkie sprawią rozwój technologii?

Czy ziemie rzadkie sprawią rozwój technologii?

Metale ziem rzadkich znane są naukowcom od ostatnich dwóch stuleci.Jednak dopiero miniona dekada wywołała prawdziwe zainteresowanie tymi surowcami. W nowoczesnej gospodarce stają się coraz bardziej potrzebne, osiągając znaczenie równie ważne, jak ropa naftowa czy miedź. Czytaj dalej

 


Zadziwiające właściwości metali ziem rzadkich zapoczątkowały rewolucję technologiczną końca XX wieku. Począwszy od lat 70., gdy jeden z tych surowców - samar, wykorzystano do produkcji przenośnych magnetofonów kasetowych, znanych wszystkim jako walkmeny, metale z tej rodziny zyskały popularność, wywołując tym samym zainteresowanie nie tylko badaczy, ale także środowisk powiązanych ze światem nowych technologii. Nazwa metali ziem rzadkich jest nieco myląca. Kiedy odkrywano te surowce przeszło dwa wieki temu, uważano, że występują na Ziemi sporadycznie. Dziś kraje przodujące w zaawansowanych rozwiązaniach są tak naprawdę uzależnione od tych surowców. Niemalże na każdym kroku można zaobserwować efekty wykorzystania tych surowców, które związane są obecnie z każdym aspektem współczesnego życia. Problemem okazuje się, niestety, niesprawiedliwe rozmieszczenie metali ziem rzadkich w skorupie ziemskiej.

 

Czytaj również: Czy nadciągają (przymusowe) oszczędności?



"Każdy z tych wyjątkowych surowców ma inne właściwości i może być wykorzystywany w różnych dziedzinach. W ostatniej dekadzie dostrzeżono potencjał metali ziem rzadkich w zakresie odnawialnych źródeł energii, gdzie są wykorzystywane na masową skalę. Dla przykładu, neodym znajduje zastosowanie w turbinach farm wiatrowych, a lantan jest bardzo ważnym elementem budowy silników w samochodach o napędzie hybrydowym" - mówi prof. Wiesław Stręk z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

 

Czytaj również: Czy warto korzystać z materiałów proekologicznych?

 

Trudno w związku z tym wskazać najbardziej potrzebny pierwiastek, ponieważ każdy z tych surowców przyczynia się do utrzymania zrównoważonego tempa rozwoju cywilizacyjnego. Obecnie, ze względu na niezastąpioną rolę metali ziem rzadkich w globalnej gospodarce, warto zastanowić się, jak odzyskiwać je w procesie przetwarzania surowców wtórnych i jak ich oszczędniej używać - w tym momencie nie ma alternatywnych materiałów, które mogłyby je zastąpić i o tym należy pamiętać. Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej REMAT’11, dotyczącej postępów w syntezie, badaniach i zastosowaniu metali ziem rzadkich, w dniach 13-15 czerwca 2011 roku           we Wrocławiu będą dyskutować nad przyszłością tych wyjątkowych surowców.

 

 

 

W podejmowaną na konferencji tematykę doskonale wpisują się misja i obszary działalności Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Instytucja realizuje bowiem projekt infrastrukturalny pod nazwą Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB), który zakłada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego, składającego się z nowowybudowanych laboratoriów oraz zrewitalizowanego, zabytkowego kompleksu budynków na Praczach Odrzańskich. Jedną z podstawowych dziedzin, nad którą skupią się badacze, wykorzystujący nowoczesny sprzęt i interdyscyplinarne powierzchnie laboratoryjne wybudowane w ramach projektu DCMiB, będą właśnie prace badawcze z zakresu ziem rzadkich.

 

Czytaj również: Czy Niemcy to dobre miejsce na inwestycję w nieruchomości

 

Uruchomienie powyższych możliwości pozwoli w przyszłości na zrealizowanie idei stworzenia i funkcjonowania nowoczesnego centrum wiedzy o ziemiach rzadkich, wykorzystanie znakomitej infrastruktury do pionierskich doświadczeń z zakresu lantanowców, a także komercjalizację wyników badań prowadzonych w laboratoriach wybudowanych dzięki projektowi DCMiB. Centrum naukowo-badawcze stanie się w przyszłości miejscem skupienia światowej klasy naukowców i badaczy metali ziem rzadkich. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć i wyników badań nad lantanowcami, umożliwi nawiązanie partnerskich relacji pomiędzy światem nauki i biznesu.

 

2011-06-10
Źródło: Publicon / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 298

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >