Czym izolować ławy, płyty fundamentowe, tarasy, balkony oraz ściany piwnic
W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała imponującego skoku naprzód. Przyczyną tego jest zarówno błyskawiczny rozwój technologii, jak i rosnące wymagania klientów. Świetnym przykładem tej ewolucji mogą są najnowsze rozwiązania dotyczące hydroizolacji fundamentów, tarasów, balkonów i ścian piwnic. Wyjaśniamy, czym jest ta innowacyjna technologia i jak z jej wykorzystaniem można wykonać izolację balkonu, ław fundamentowych czy piwnicy.
Czytaj dalej
Właściwe wykonanie fundamentów to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem budynków. Podobnie wygląda kwestia skutecznej hydroizolacji balkonu, tarasu czy hydroizolacji ścian piwnic.
Fot. BOTAMENT
- Tradycyjne mineralne zaprawy uszczelniające nastręczały w tej kwestii niemałych problemów, nie tylko z uwagi na zawodność takiego rozwiązania, ale także na trudności związane z praco- i czasochłonną obróbką. Z uwagi na swoje wady, stosowane masy bitumiczne są w niektórych krajach - na przykład w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii - stopniowo wypierane przez hydroizolacje reaktywne. A one z tradycyjnymi mineralnymi zaprawami uszczelniającymi wygrywają przede wszystkim elastycznością, wielofunkcyjnością i szybkością działania. Dobrze pokazuje to masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1, która już po trzech godzinach od aplikacji jest odporna na deszcz, po czterech umożliwia przyklejanie płyty drenażowej i termoizolacyjnej, a w ciągu 24 może być obciążana mechanicznie – mówi Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.
Fot. BOTAMENT
Czytaj również: Gotowa masa szpachlowa do płyt g-k - idealny wybór do wykonywania gładzi i łączenia powierzchni
Na skrócenie czasu uszczelnienia wpływa też prosta aplikacja - przy wyborze natryskowej metody aplikacji i wydajności 45-60 m² na godzinę, izolacja ściany piwnicy może zostać wykonana w ciągu 3-4 godzin. Cechą wspólną produktów BOTAMENT RD 2 The Green 1 oraz BOTAMENT RD 1 Universal jest też wyeliminowanie konieczności stosowania dodatkowych środków gruntujących, a także możliwość wyboru różnorodnych technik aplikacji jak szpachlowanie, natryskiwanie lub malowanie.
BOTAMENT RD 2 The Green 1 – nowoczesna wielofunkcyjność
BOTAMENT RD 2 The Green 1 to wielofunkcyjna dwuskładnikowa masa hydroizolacyjna, która pozwala na łatwe zaizolowanie przyziemnej części budynku - zarówno w nowych obiektach, jak i w przypadku renowacji i wykonywania wtórnej hydroizolacji pionowej. W odróżnieniu od mas bitumicznych, BOTAMENT RD 2 The Green 1 może stanowić podłoże pod wyprawy mineralne i powłoki malarskie, przez co z powodzeniem posłuży jako zabezpieczenie strefy cokołowej budynku, którą można następnie wykończyć np. płytką klinkierową.
Fot. BOTAMENT
- Masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1 powstała na bazie innowacyjnego środka wiążącego. Dzięki niemu jest ona wysokoelastyczna i mostkuje rysy - również w niskich temperaturach -20oC - jakie mogą pojawić się w podłożu. Ponadto, produkt jest odporny na działanie promieniowania UV, mrozu, proces starzenia, a w fazie nanoszenia może być narażony na działanie negatywnego ciśnienia wody (np. technologicznej) bez obaw o utratę właściwości – wyjaśnia Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.
BOTAMENT RD 2 The Green 1 - możliwe stosowanie
A gdzie konkretnie sprawdza się masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1? Przede wszystkim stosowana jest jako zabezpieczenie części budynków narażonych na działanie wody - na przykład jako izolacja ław i płyt fundamentowych, tarasów, balkonów czy ścian piwnic. Ponadto, środek ten jest z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania izolacji poziomych, pionowych, podposadzkowych, do mocowania płyt ochronnych i izolacyjnych, do renowacji pokryć dachowych czy jako hydroizolacja zbiorników na wodę. Jako jeden z nielicznych tego typu produktów na rynku, posiada Atest PZH dopuszczający do stosowania w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Masę izolacyjną można nanosić na różne podłoża, m.in. na beton, cegłę, pustaki, na nawet na stare izolacje asfaltowe czy ze smoły. Dzięki dobrej przyczepności do stali i tworzyw sztucznych, sprawdzi się też jako uszczelnienie przejść instalacyjnych.
Hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa – ewenement na skalę światową
W ofercie BOTAMENT znajduje się wielofunkcyjna hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa – BOTAMENT RD 1 Universal. Jest to jednokomponentowa, szybkowiążąca izolacja reaktywna przeznaczona do izolacji części budowli stykających się z gruntem oraz części naziemnych w nowym budownictwie oraz renowacji starych hydroizolacji.
- Również i w tym wypadku możliwy jest błyskawiczny postęp prac hydroizolacyjnych dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych etapów przygotowawczych. Środek jest od razu gotowy do użytku – nie wymaga ani mieszania, ani gruntowania, a obróbka może odbywać się bez użycia narzędzi elektrycznych. BOTAMENT RD 1 Universal wysycha w ciągu 24 godzin, a po wyschnięciu jest odporny na promieniowanie UV, mróz i starzenie – mówi Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.
Fot. BOTAMENT
Czytaj również: Czy można skutecznie usunąć wykwity i plamy na ścianach powstałe na wskutek wilgoci
Podobnie jak BOTAMENT RD 2 The Green 1, również jednoskładnikowa izolacja reaktywna RD 1 Universal zapewnia wysoką elastyczność i mostkowanie rys w bardzo niskich temperaturach (-20oC). Jej wyróżnikiem jest bardzo wszechstronne zastosowanie - produkt sprawdzi się np. jako hydroizolacja ścian piwnic cokołów, a także jako hydroizolacja balkonów, tarasów. Szczególnie polecany jest pod deski, zarówno naturalne jaki i kompozytowe oraz płyty na dystansach.
– Z wykorzystaniem jednokomponentowej hydroizolacji reaktywnej BOTAMENT RD 1 Universal można wykonać np. uszczelnienie komina, rynny, przeprowadzić renowację gontów czy pokryć dachowych z papy, a także uszczelnić studnię lub oczko wodne w ogrodzie. Również w tym przypadku proces schnięcia jest widoczny - zmianie ulega kolor wysychającej izolacji – dodaje ekspertka firmy BOTAMENT.
Znakiem charakterystycznym produktów innowacyjnych są dziś nie tylko świetne parametry, ekologiczność czy prostota aplikacji. Równie istotne jest wsparcie technologiczne ze strony producenta, co trudno przecenić zwłaszcza w przypadku rozwiązań nowych, które dopiero torują sobie szlaki na danym rynku. Dlatego pracownicy BOTAMENT® przyjeżdżają na plac budowy, oferując klientom wsparcie merytoryczne i techniczne na miejscu. Firma organizuje również regularnie szkolenia i praktyczne pokazy, podczas których poruszane są wszystkie wątki związane z izolacją fundamentów, izolacją tarasów i balkonów czy piwnic.
Fot. BOTAMENT
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...