Czym najlepiej wypełnić szczeliny i pęknięcia w budownictwie?
Bez względu na rodzaj obiektu, odpowiednie uszczelnienie szczelin budowlanych pozwala zapobiec problemom podczas budowy, jak również w późniejszym użytkowaniu danej inwestycji. W jaki sposób przeprowadzić tego typu prace, aby były one skuteczne?
Czytaj dalej
W budownictwie często spotkać się można z terminem „szczeliny budowlane”. Jest to metoda, którą szczególnie stosuje się przy większych wymiarach czy rozpiętościach powierzchni. Umożliwia ona pracę poszczególnych partii danego obiektu, chroniąc go tym samym przed nierównomiernym osiadaniem oraz skurczem betonu objawiającym się w postaci rys lub pęknięć. Szczeliny bądź przerwy budowlane wykorzystuje się przede wszystkim wewnątrz budynków, a także na tarasach i balkonach, w przestrzeniach użyteczności publicznej, halach przemysłowych, na parkingach, posadzkach, a nawet na pokryciach dachowych w budynkach przemysłowych oraz różnego rodzaju zbiornikach.
Fot. Thermaflex sznury ThermaRod
- Szczeliny budowlane istnieją po to, aby konstrukcja budynku neutralizowała przesunięcia wynikające z faktu, że użyte materiały "pracują" - kurczą się lub rozszerzają pod wpływem temperatury, wilgotności czy obciążeń. Tworzy się więc je w tym celu, aby nie pojawiły się rysy i pęknięcia, które w najlepszym razie grożą estetyce, a w najgorszym - konstrukcji obiektu. Tego typu rozwiązanie stosuje się w budownictwie ogólnym i hydrotechnicznym, czyli tam, gdzie do budowy pomieszczeń użyto betonu. Wycięte szczeliny zapobiegają pękaniu wielkopowierzchniowych posadzek betonowych w halach magazynowych i przemysłowych, jak również w budownictwie mieszkaniowym - w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, dbając o spójność ścian betonowych, wylewki podłogowej, szczególnie na styku z pionowymi elementami konstrukcji. – mówi Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.
Wypełnianie szczelin budowlanych wykonywane jest z różnego rodzaju materiałów – w tym za pomocą sznurów z pianki polietylenowej. Co daje im przewagę nad innymi rozwiązaniami?
Pełna elastyczność i ekologia
Sznury stosowane do uszczelniania szczelin budowlanych wyróżniają się przede wszystkim okrągłym przekrojem i zróżnicowaną średnicą, gdyż grubość sznura musi być dopasowana do konkretnego zastosowania. Co więcej, ich niezwykle ważną zaletą jest duża elastyczność oraz odporność na ściskanie. Jak wyjaśnia Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex, również i ich zastosowanie jest niezwykle szerokie:
- Sznury z pianki polietylenowej zapewniają odpowiedni rozkład sił w szczelinie budowlanej. Są one przeznaczone do wypełniania i formowania kształtu szczelin budowlanych oraz przerw konstrukcyjnych w wewnętrznych i zewnętrznych powierzchniach przed nałożeniem mas uszczelniających. Rozwiązanie wykorzystywane jest do wypełnienia szczelin na parkingach, posadzkach ceramicznych, ścianach i elementach betonowych, a nawet na pokryciach dachowych w budynkach przemysłowych. Oprócz tego, produkt można wykorzystać również przy montażu okien i drzwi. Można je łączyć z poliuretanem, silikonami, czy też poliakrylami, nie martwiąc się przy tym o pogorszenie jakości produktu. Stosowanie sznurów przed wypełnieniem masą uszczelniającą zmniejsza zużycie materiału wypełniającego. Wspomaga również pracę masy w szczelinie.
Fot. Thermaflex sznury ThermaRod
Czytaj również: Jak zabezpieczać izolacje przemysłowe?
Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są sznury ThermaRod w kolorze szarym od Thermaflex. Są one wytwarzane ze spienionego polietylenu o zamkniętej strukturze komórkowej. Dzięki okrągłemu profilowi i szerokiemu zakresowi średnic, stanowią idealne rozwiązanie do zastosowań wewnętrznych, uszczelniania połączeń, wypełnień przestrzeni okiennych lub drzwiowych oraz przejść instalacyjnych w ścianach, fundamentach, sufitach i podłogach. Rozwiązanie stworzone przez Thermaflex jest w pełni elastyczne i łatwe aplikacji – posiada gęstość na poziomie 30-40 kg/m3 oraz zakres temperatur pracy w przedziale od -40 do 95°C. W przypadku zastosowania do uszczelniania przestrzeni wokół profili okiennych oraz na balkonach bardzo ważne jest również to, że ThermaRod odporny jest na starzenie i zapobiega osadzaniu się pary wodnej oraz posiada niską absorpcję wody - mniej niż 1% po 168 godzinach zanurzenia w wodzie. Rozwiązanie zapobiega także trójstronnemu stykowi masy uszczelniającej z powierzchnią szczeliny i wspomaga pracę użytych materiałów uszczelniających.
Fot. Thermaflex sznur ThermaRod
Sznury do szczelin budowlanych od Thermaflex odporne są na kontakt z powierzchniami używanymi oraz materiałami budowlanymi takimi jak cement, gips, wapno, beton, masy żywiczne, bitumiczne, rozcieńczone kwasy, wodne roztwory zasad, rozpuszczalniki niearomatyczne, alkohole czy gazoliny.
- ThermaRod w całości nadaje się do recyklingu, a odzyskane materiały mogą być ponownie użyte w procesie produkcji tego samego rozwiązania. – dodaje Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.
Jak uszczelniać, aby uszczelnić?
Oprócz dobrej jakości materiału, ważny jest także odpowiedni sposób wypełniania szczeliny budowlanej. W tym celu warto zwrócić uwagę na dobór średnicy sznura do wielkości szczeliny, która powinna być szersza od szerokości szczeliny.
- Zaleca się, aby ta wartość przekraczała nawet 30% parametru, którym wyróżnia się szczelina budowlana. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że zachowamy odpowiednią szczelność. Bardzo często wykonawcy wybierają sznury o zbyt małej średnicy. Jest to błąd, gdyż należy mieć na uwadze, że sznur jest dość ściśliwy. – podpowiada Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.
Fot. Thermaflex sznury ThermaRod
Czytaj również: Co należy wziąć pod uwagę, podczas wyboru materiałów do budowy domu?
Po doborze średnicy produktu, pracę rozpoczynamy od zadbania o odpowiednią czystość szczeliny budowlanej. Trzeba zatem usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia stałe. Następnie, jej brzegi oklejamy taśmą malarską, którą zdejmujemy już po położeniu spoiwa, lecz jeszcze zanim ono zaschnie. W czystej szczelinie trzeba umieścić sznur ThermaRod i tak przygotowane podłoże zagruntować. Dzięki temu lepiej zwiąże się wilgoć i pył, a przyczepność masy uszczelniającej się zwiększy. Pamiętajmy, aby wilgotność wewnętrzna podłoża nie przekraczała 10%.
Gdy preparat wyschnie, należy przystąpić do nakładania masy uszczelniającej. Można to zrobić ręcznie lub używając automatycznego pistoletu, zaś nadmiar materiału zebrać szpachelką. Prawidłowe wypełnienie szczelin daje pewność, że powierzchnia będzie służyła przez wiele lat.
Przy braku zastosowania rozwiązania takiego jak ThermaRod, narażeni jesteśmy na negatywne skutki przenoszenia obciążeń przez konstrukcje budowane i powstawanie odkształceń jej poszczególnych elementów. Sznury od Thermaflex chronią obiekt przed powstawaniem pęknięć i rys, zwiększają trwałość elementów konstrukcyjnych oraz zapobiegają ich niszczeniu. Dzięki ich użyciu, mamy pewność trwałego i estetycznego zamaskowania szczelin, jednak pod warunkiem odpowiedniego dobrania sznura do rodzaju dylatacji oraz materiału wykończeniowego. Rozwiązanie to zapobiega przywieraniu elastycznej masy do dna szczeliny oraz zapewnia odpowiedni kształt przekroju poprzecznego.
- Praktycznie przed każdym ułożeniem warstwy uszczelniacza powinno stosować się sznur ThermaRod, który jest "wciskany" w szczelinę. Dzięki temu, nasza masa uszczelniająca przywiera jedynie do bocznych krawędzi szczeliny dylatacyjnej, co wyjątkowo ułatwia jej pracę. – mówi Piotr Jakubczyk, Kierownik Sprzedaży DIY & OEM w firmie Thermaflex.
Sznury do szczelin budowlanych ThermaRod od Thermaflex to produkt przeznaczony do wypełnień szczelin budowlanych oraz jako oparcie lub izolacja dla elastomerów i szczeliw ciepło- oraz zimnochronnych. Stosowanie ThermaRod ma na celu uszczelnienie oraz uformowanie przestrzeni szczelin budowlanych, między innymi w celu zmniejszenia ich rozmiarów. Rozwiązanie od Thermaflex ułatwia nakładanie mas uszczelniających oraz wspomaga ich pracę w szczelinie. Ma zastosowanie we wszelkiego rodzaju uszczelnieniach budowlanych, np. w montażu okien i drzwi, dylatacji posadzek, ścian i dachów oraz mostów czy wiaduktów.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...
- Wybór drewnianych schodów do wnętrza - dobór odpo... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
uważam że pęknięcia w szczelinach należy wypełnić klejem silikonowym polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej dodatków do aranżacji wnętrz listew mat taśm foli profili rozgałęziaczy żarówek kompresorów zlewów artykułów BHP środków HG i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl