Czym się charakteryzuje styl kolonialny?
Styl kolonialny łączy egzotykę i klasyczny wystrój wnętrz. Wnętrza w stylu kolonialnym są eleganckie, wygodne i naturalne.
Czytaj dalej
Styl powstał w XIX wieku, głównie w brytyjskich posiadłościach w Afryce i Azji. Łączy elementy tradycyjnie angielskie z orientalnymi i afrykańskimi. I choć kolonializm szczęśliwie należy do przeszłości, styl kolonialny przetrwał i jest bardzo dobrym pomysłem na aranżację wnętrz. Tworzy w nich klimat komfortu z nutką przygody i wspomnień dalekich podróży. Styl kolonialny tak inny, pierwotny i tajemniczy, jest dla nas bardzo pociągający. Rytualne maski, amulety, niezwykłe instrumenty muzyczne mają w sobie magię, której trudno się oprzeć w aranżacji wnętrz.
Czytaj również: Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?
Urok tkwi w szczegółach
Styl kolonialny w aranżacji jest mocny i bardzo charakterystyczny, spodoba się osobom lubiącym klasyczne wnętrza i tradycyjne rozwiązania w urządzaniu mieszkań. Aranżacje wnętrz w stylu kolonialnym zwykle zaczyna się od pamiątek z podróży, ale nawet bez ruszania się z kanapy, można znaleźć w internecie przepiękne przedmioty kolonialne. Bez etnicznych dodatków salon będzie ładnym, ale dość przeciętnym wnętrzem w stylu kolonialnym. Charakteru dodadzą mu liczne wyroby z drewna: figurki ludzi, zwierząt i ptaków oraz myśliwskie trofea. Doskonale z nimi korespondują dywany i pledy w lamparcie cętki.
Styl kolonialny to dywany, tkaniny dekoracyjne, obicia, które mogą powielać wzory zwierzęcych skór, czyli pasy, cętki i plamy. To dość odważne wzory, dlatego nie ma również co przesadzać z ich ilością.
Meble w stylu kolonialnym
W tym stylu wykorzystuje się naturalne materiały, dużą rolę odgrywa drewno egzotyczne, rattan i bambus. Meble w stylu kolonialnym są masywne, najczęściej ciemne, dlatego starajmy się unikać ich natłoku, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Meble mogą być wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak tek, mahoń, palisander, akacja azjatycka. Meble często są postarzane, mogą być zdobione motywami inspirowanymi sztuką Indii, czy Azji południowo-wschodniej.
Obecnie takie meble często są sprowadzane z tamtych regionów lub produkowane w odpowiedniej stylizacji. Wśród mebli kolonialnych szczególnie popularne są komody z licznymi szufladkami, masywne biurka, przeszklone biblioteczki. Charakterystyczne są elementy wykonane z rattanu, bambusa, które dodają meblom lekkości.
Czasem wnętrze urządzone w stylu kolonialnym może się jednak wydać surowe. Wówczas dobrym sposobem na jego ocieplenie będzie położenie u stóp masywnej sofy puchatego dywanu, lub jeszcze lepiej takiego utkanego ręcznie. Efekt będzie piorunujący.
Czytaj również: Z klasą i przytulnie, czyli urządzamy serce domu
Kolory ziemi
Odcienie brązu, beże, wanilia oraz biel doskonale pasują do ciemnych, drewnianych mebli i podkreślają naturalny charakter stylu kolonialnego. W stylu kolonialnym, którego motyw przewodni stanowią subtelne barwy, świetnie sprawdzi się drewno. Doskonale będzie ono wyglądać w kuchni, salonie czy naszej sypialni. Klasyczne brązy można przemieszać z uniwersalną bielą.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....
- Firanki, czy rolety? Liczba postów: 479 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukasz idealnych osłon na swoje okna, warto rozważyć możliwość wykonania firan i zasłon na wymiar. Firma firany Środa Wielkopolska specjalizuje się w szy...
- Cegła czy tapeta do salonu Liczba postów: 167 Grupa: Najnowsze t... Użytkownik accapella napisał: Kasyno online Ice to prawdziwa lodowa uczta dla miłośników hazardu! Ich hojne bonusy są jak świeży oddech arktycznej bryzy, dodają...