Czym się zajmuje współczesna inżynieria budowlana?
Czwarta rewolucja przemysłowa obejmuje wiele branż, w tym także branżę budowlaną. Istotną rolę w tym sektorze odgrywają nowe technologie, sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe.
Czytaj dalej
Dane fundamentem do rozwoju
Wg badań IDC globalny wolumen danych w 2025 roku wyniesie 176 zettabajtów. Zebranie i analiza tak dużego zbioru informacji wymaga inwestycji w najnowsze rozwiązania technologiczne, które nie tylko ułatwią filtrowanie i analizowanie danych, ale także znacząco skrócą proces projektowania i budowania obiektów.
W powszechnej opinii sektor budowlany uważany jest za branżę o silnym charakterze analogowym, który pozostaje w tyle w dziedzinie cyfrowej transformacji w porównaniu do sektora produkcyjnego czy usługowego. Pokutujący wizerunek zaciemnia prawdziwy obraz ”budowlanki”, która przechodzi gwałtowną transformację cyfrową. O ile jeszcze w 2021 roku globalne wydatki na nowe technologie w sektorze konstrukcyjnym i inżynieryjnym wyniosły niecałe 12 mld dolarów, to w roku 2031 – według agencji badawczej Allied Market Research – wyniosą ponad 62 mld, co daje 17,7 proc. skumulowanego rocznego wzrostu (CAGR).
Czytaj również: Współpraca PGE Baltica z Politechniką Gdańską
Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem z zakresu zaawansowanego przetwarzania danych w branży budowlanej jest BIM – Building Information Modeling. Dzięki jego zastosowaniu można nie tylko stworzyć cyfrowy model obiektu, ale także odwzorować wszystkie fizyczne właściwości otoczenia. BIM może objąć cały cykl życia danej inwestycji, od jego budowy po rozbiórkę. Każda zmiana w modelu, dodanie lub usunięcie elementów wpływa na całość projektu od razu, dzięki czemu można na bieżąco korygować założenia projektowe. Wykorzystanie BIM wpływa na zmniejszenie kosztów operacyjnych, ponieważ poprawki w wirtualnym modelu są dużo tańsze niż analogiczne zmiany wprowadzane już w trakcie samego procesu budowlanego. Metodyka BIM jest coraz popularniejsza również w Polsce. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że BIM będzie musiał być wykorzystywany w inwestycjach publicznych od 2030 roku. Natomiast na rynkach światowych BIM jest standardem – w Hiszpanii od 2019 roku, a w Wielkiej Brytanii od 2016 roku zamówienia publiczne są realizowane z wykorzystaniem tego narzędzia.
Dobrze zaprojektowany obiekt inżynieryjny lub budowlany to obiekt bezpieczny. Dane, na których opiera się projekt wykonawczy muszą zatem być odpowiednio zabezpieczone oraz łatwo dostępne. Przykładem firmy z omawianej branży, która skutecznie przeszła proces transformacji cyfrowej jest Nowak-Mosty - jeden z krajowych liderów w zakresie budowy obiektów inżynieryjnych, zarówno drogowych jak i kolejowych.
Transformacja cyfrowa na przykładzie Nowak-Mosty
Jako spółka o zasięgu ogólnokrajowym realizujemy kilka projektów budowlanych jednocześnie. W związku z tym potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań z obszaru IT i bezpieczeństwa danych. Tak, jak na placu budowy, w IT liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Bez dostępu do naszych kluczowych systemów nie bylibyśmy w stanie realizować na czas naszych zobowiązań wobec kontrahentów, a co za tym idzie stracilibyśmy to, co dla nas najważniejsze – zaufanie naszych klientów– mówi Władysław Nowak, Prezes Zarządu Nowak-Mosty.
Skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie procesu transformacji cyfrowej, to jedno z największych wyzwań stojących przed branżą budowlaną. W trakcie procesu cyfryzacji dane muszą być cały czas dostępne, a kluczowe dla firmy procesy nie mogą zostać przerwane. Wymaga to nie tylko potężnych nakładów czasu i pracy, ale także niezbędnego know-how w zakresie projektowania wydajnych i niezawodnych środowisk informatycznych. Nie każda firma budowlana dysponuje zespołem doświadczonych inżynierów IT.
Rozwiązaniem może być współpraca z zewnętrznym, sprawdzonym dostawcą rozwiązań chmurowych. Powierzenie zarządzania infrastrukturą IT w ręce doświadczonych specjalistów zwiększa poziom bezpieczeństwa przetwarzanych danych oraz gwarantuje wysoką dostępność wykorzystywanych w organizacji systemów krytycznych. Ponadto migracja do chmury zapewnia skalowalność mocy obliczeniowej oraz stosunkowo niskie koszty w porównaniu do utrzymywania środowiska w modelu on-premise – mówi Anna Kulikowska, Dyrektor Handlowy w Polcom.
Czytaj również: Aranżacje łazienek - w jaki sposób je wykonać?
Nowak-Mosty podjęło decyzję o migracji swoich zasobów IT do chmury Polcom – doświadczonego dostawcy usług cloud computing, który jest obecny na rynku od ponad 30 lat. Polcom posiada dwa niezależne ośrodki przetwarzania danych w Skawinie i Alwerni, które zostały zaprojektowane i wybudowane z przeznaczeniem bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych.
Aspekt związany z dostępnością IT oraz skuteczną ochroną danych okazał się dla nas kluczowy podczas wyboru usług zewnętrznego dostawcy. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Polcom, ponieważ spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz jakości, a dwa niezależne ośrodki przetwarzania danych niwelują ryzyko niedostępności. Zyskaliśmy nie tylko bezpieczne miejsce do przechowywania i przetwarzania danych, ale również pewność, że współpracujemy z zespołem profesjonalistów, na który możemy liczyć – podsumowuje Władysław Nowak.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Super Hotel w wieloma atrakcjami Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Urlop tutaj https://hotelaubrecht.pl/oferty-specjaln e to coś więcej niż zwykły wypoczynek – to czas, który można spędzić w pełnej harmonii z naturą. Luksusowe w...
- Preparat na żylaki Liczba postów: 46 Grupa: Trudne tema... Zauważyłam, że apteka Lwie Zdrowie https://www.lwiezdrowie.pl/ ma w swojej ofercie szeroki wybór produktów w tym także kosmetyków, ale czy faktycznie jest to su...
- Reklama w XXI wieku Liczba postów: 268 Grupa: Trudne tema... W sumie wiecie, gadżety reklamowe też nie wychodzą z mody, dlatego nie można zapomnieć o nich. A tutaj https://mgm-group.com.pl/ macie nawet.....
- Oprogramowanie do spedycji Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... oprogramowanie
- Białka Tatrzańska Liczba postów: 63 Grupa: Trudne tema... Czy warto tam pojechać?