Czym uszczelnić cieknące rynny?

Czym uszczelnić cieknące rynny?

Rynny to jeden z niezbędnych elementów budynku. To dzięki nim woda z dachu nie spływa po elewacji oraz nie tworzy efektu wodospadu. Deszcz, który trafia na powierzchnię dachu przemieszcza się w dół wpadając do rynny, po czym spływa tam gdzie tego chcemy. Czytaj dalej

Co się dzieje, gdy rynna jest nieszczelna?

Aby jednak tak było rynna musi być w odpowiedni sposób zamontowana i szczelna. W przypadku błędnego montażu lub nieodpowiedniego doboru rynien fala wody może przelewać się ponad korytem, które wyznacza owal odpływu. Podobnie ciecz może wydostawać się w niepożądanym miejscu w przypadku uszkodzeń lub błędów powodujących brak szczelności całego układu.

 

Czytaj również: Fakty i mity o rynnach PVC


Jak temu zaradzić?


O ile błędy montażowe są najczęściej widoczne od razu podczas pierwszych deszczy, to uszkodzenia uszczelnień są wynikiem upływu czasu i naturalnego zużycia materiału. Jeśli rynna nie została w jakiś sposób uszkodzona mechanicznie, na przykład przez odpryski kamieni, substancje żrące itp. to najczęściej nieszczelność występuje w miejscu łączeń. szerokość dachu przekraczająca 4 metry wymaga w większości przypadków połączenia co najmniej dwóch odcinków rynny. Do takich celów używa się dedykowanych dla danego modelu złączek.
Złączka tak składa się z najczęściej z kawałka rynny o nieco większej średnicy, zakończonej tzw. kielichem z uszczelkami, które zapobiegają przeciekaniu. Te właśnie uszczelki pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych tracą swoje właściwości.



Uszkodzone uszczelki

Jeśli wyżej wspomniane uszczelki ulegną uszkodzeniu woda zaczyna przedostać się obok nich. Aby temu zapobiec należy użyć uszczelniacza dekarskiego. Zanim jednak to nastąpi musimy oczyścić powierzchnię, którą będziemy uszczelniać. Obszar musi być czysty i suchy, a wnętrze rynien po latach użytkowania z pewnością takie nie jest. Zalegające liście i brud muszą zostać usuniecie, ponieważ uszczelniacz rozprowadzimy prawidłowo tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Nie należy przesadzać z grubością masy, aby woda nie spowodować znacznych nierówności powodujących zaleganie wody. Dobrej klasy produkt zapewni nam spokój nawet na kilka lat.


Uszkodzone rynny

Jeśli przeciekanie jest spowodowane mechaniczną usterką rynny możemy pokusić się o jej pospawanie. Dotyczy to nie tylko wyrobów metalowych, ale i plastikowych. Wszelkiego rodzaju kleje w tej sytuacji nie będą rozwiązaniem na długo. Stały przepływ wody oraz brak punktów "oparcia" dla mas chemicznych spowoduje szybkie rozszczelnienie się naprawianego elementu, natomiast prawidłowo wykonany spaw może wytrzymać wiele lat.

Wymiana elementów

Jeśli rynna została połamana, na przykład przez spadającą gałąź to jej spawanie traci sens, a jedyną opcją jest jej wymiana. W tym przypadku należy rozłączyć najbliższe elementy, aby przy wciskaniu nowej części nie uszkodzić pozostałych. Najważniejszą rzeczą są wymiary naszego elementu. Jeśli dany model jest w ciągłej produkcji to nie będziemy mieli problemów z zakupem interesującej nas części, jeśli jednak tak nie jest musimy szukać jak najbardziej zbliżonego modelu. Jeśli wybraliśmy rynny liczącego się producenta, nie powinno być problemów z dokupieniem osprzętu.

 

Czytaj również: Estetyka spójności dachu i rynien

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19408 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >