Czym zajmuje się geodeta

Czym zajmuje się geodeta

Geodeci w Polsce, wielu ludziom kojarzą się przede wszystkim z osobami, które to chodzą po działkach, terenach inwestycyjnych czy polach i dokonują różnych, mniej lub bardziej skomplikowanych pomiarów. Jest to bardzo mocno uproszczona definicja, która jednak bardzo dobrze oddaje obraz tego zawodu. Czytaj dalej

 

Etapy pracy geodety

 

Pracę geodety możemy tak naprawdę podzielić na dwa najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest praca biurowa, a drugą, jak łatwo się domyśleć, jest praca w terenie. 
W dużych biurach geodezyjnych bardzo często dwa te etapy podzielone są na poszczególnych pracowników. Jedni odpowiadają wyłącznie za pracę terenową, drudzy z kolei odpowiedzialni są wyłącznie za pracę biurowe. Schemat pracy geodety możemy podzielić na 4 główne elementy:

 

  1. zdobycie potrzebnych materiałów geodezyjnych (najczęściej z miejscowego ośrodka geodezyjnego)
  2. dokładna analiza oraz przygotowania do prac terenowych
  3. wszelkie prace polowe
  4. opracowanie wyników pomiaru oraz złożenie odpowiedniego operatu do ośrodka geodezyjnego

 

Należy pamiętać, że praca geodety wymaga bardzo dużej wszechstronności. Wszystkie prace biurowe oraz terenowe wymagają dużego skupienia i dokładności, zwłaszcza jeżeli chodzi o kartowanie map, projektowanie podziału działki, czy obliczanie współrzędnych. Dobry geodeta musi również cechować się kondycją do chodzenia oraz odpowiednią siłą, która jest potrzebna między innymi do dźwigania sprzętu, czy też do wbijania drewnianych pali. Wbrew wszelkim opiniom, najczęstszym przyrządem wykorzystywanym przez geodetów nie jest niwelator, ale szpadel do kopania.

 

 

Czytaj również: Planujesz realizację inwestycji budowlanej? Sprawdź czy musisz przygotować raport oddziaływania na środowisko!


Czym jest geodezja

 

Obok geodety bardzo często pojawia się również nazwa geodezja i co ciekawe, bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest geodezja i do czego jest potrzebna. Geodezja to najprościej mówiąc nauka zajmująca się ustalaniem kształtu oraz wielkości naszej Ziemi oraz oczywiście określaniem położenia konkretnych punktów na jej powierzchni. Geodezja jest niesłychanie istotna przede wszystkim w budownictwie. Przed postawieniem jakiegoś budynku, a nawet przed samym jego zaprojektowaniem włączani są geodeci, których zadaniem jest wykonanie map do celów projektowych. Najważniejszym zadaniem geodety jest dokładne i precyzyjne wytyczenie miejsca na budowę nowego mieszkania, wodociągów, albo dróg.

 

Geodezja zajmuje się również badaniem osiadania oraz odkształcania budowli, które występują na skutek różnych wad podłoża. Geodeci odpowiedzialni są także za ustalanie granic pomiędzy działkami i rozwiązywaniem sporów sąsiedzkich, które dotyczą przebiegu granicy pomiędzy dwiema różnymi posesjami.

 

Czytaj również: Aktywny majowy weekend

 

Kiedy potrzebny jest nam geodeta

 

Kiedy planujemy budowę nowego budynku, w pierwszej kolejności zaczynamy poszukiwać architektów i firm budowlanych i całkowicie zapominamy o tym, że potrzebny będzie nam również geodeta. Pierwsze nasze spotkanie z geodetą powinno mieć miejsce już przed zakupem naszej działki, na której planujemy wybudować nowe mieszkanie. Najlepiej wcześniej spotkać się z architektem, aby ten ustalił jakie informacje będzie potrzebował od naszego geodety. Z geodetą powinniśmy spotkać się również tuż po otrzymaniu pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Geodeta musi wytyczyć na działce usytuowania budynku i co najważniejsze dokładnie wyznaczyć granice naszej działki. Geodeta musi być obecny również w momencie kiedy oddajemy nasze mieszkanie do użytku. Przy tym spotkaniu geodeci muszą nanieść na mapę nasze mieszkanie oraz wszystkie przyłącza energetyczne, gazowe i wodno-kanalizacyjne. Wszystkie pomiary geodezyjne powinny być dokładnie wpisane do dziennika budowy.

 

Należy również pamiętać, żeby korzystać z usług doświadczonych fachowców, jeżeli nie chcemy mieć w przyszłości niemiłych niespodzianek. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele firm geodezyjnych i wybranie dobrego i rzetelnego geodety nie jest wcale zadaniem takim prostym jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy wyborze naszego geodety, w pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, czy nasz ekspert ma odpowiednie uprawnienia. W tym celu musimy sprawdzić jego numer licencji, który powinien być podstemplowany odpowiednią pieczątką. W Polsce jedynie geodeci z uprawnieniami mają prawo dokonywać badania i tylko ich pomiary i wyniki potwierdzone dodatkowo w ośrodku geodezyjno-kartograficznym są w pełni akceptowane prawnie.

 

Warto wspomnieć również, że pomoc geodety potrzebna nam będzie nie tylko w przypadku kiedy planujemy budowę nowego mieszkania. Jego fachowe umiejętności są wymagane również w przypadku, kiedy chcemy podzielić nasze działki. Z usług geodety musimy również skorzystać przy rozgraniczaniu, czyli w sytuacji kiedy nasze granice działki nie były wcześniej nigdy prawnie ustalone. Geodeta jest potrzebny zwłaszcza kiedy dochodzi do sporów granicznych i w takich sytuacjach zastępuje on sąd.

 

Wybierając geodetę warto również sprawdzić kwestię znajomości danego terenu przez geodetę. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim kiedy zależy nam na przyśpieszeniu pomiarów i badań. Geodeta, który zna aktualny stan map danego, rejonu może znacząco przyśpieszyć wszystkie prace. Geodeta z dużym doświadczeniem i sporą praktyką na danym terenie może również wiedzieć o istniejących instalacjach, które nie są ujawnione na mapach. W takich okolicznościach zdecydowanie najrozsądniejszym wyjściem jest poszukiwanie geodetów w wydziałach geodezji i architektury danej gminy. W urzędach bez żadnego większego problemu odnajdziemy wizytówki, ogłoszenia i listy geodetów z naszego najbliższego otoczenia. Warto również korzystać z pomocy geodetów, którzy są nam polecani przez sąsiadów i znajomych. Najlepiej kilku poleconych fachowców spytać o czas wykonania usługi i oczywiście o jego cenę.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Geo-Szkic oferująca kompleksowe usługi geodezyjne na terenie Olsztyna i okolicznych powiatów.
Źródło: geo-szkic / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19450 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >