Czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanów

Poplamiony dywan? Kawą? Sokiem? Wgniecenia? Mamy na to sposób! Czytaj dalej

Piękny dywan, w świetnej formie bez plam, bądź odgnieceń? Oczywiście to możliwe, jednak aby przywrócić świeżość oraz blask nowości, musimy trochę popracować nad nim. Wiadomo, że nie każdą plamę da się łatwo usunąć, czasami trzeba trochę pokombinować. Dużym problemem jest również usunięcie gumy do żucia, która przykleiła się do włókien dywanu. Często zmagamy się również z odgnieceniami na dywanie, które wyglądają nieestetycznie. Są jednak skuteczne sposoby na usunięcie problemu.

 

 

 

Plamy, jak się ich pozbyć?

Wyróżniamy trzy główne typy plam. Oczywiście są to świeże plamy, które jest najłatwiej usunąć. Trudniej usunąć tak zwane plamy „starsze”, które zdążyły wyschnąć bądź zaschnąć, wchłonąć się we włókna w jakimś stopniu. Najgorsze są jednak są plamy tłuste. To właśnie one spędzają sen z powiek, gdy już dojdzie do sytuacji, kiedy musimy je usuwać. Często się poddajemy, jednak znamy kilka sposobów, jak łatwo ich się pozbyć. Zacznijmy od najłatwiejszych.


 Świeże plamy – wystarczy ze spryskamy wodą mineralną, a gdy minie kilka sekund, czystą gąbką wycieramy palmę. Internautki polecają również - sposób na piankę do golenia. Dzięki czemu szybko pozbędziemy się plam. Wystarczy spryskać dywan w danym miejscu, odczekać kilka sekund, po czym wytrzeć nawilżoną szmatką np. w wodzie.


 Plamy starsze (wyschnięte, przyschnięte) – tu musimy jednak zastosować inną metodę, niż w przypadku plam świeżych. Nie są już one tak łatwe do usunięcia. Tę metodę poleci każda gospodyni, która nauczyła się tej techniki od sowich mam albo babć. Potrzebny będzie nam litr ciepłej wody, dwie łyżeczki proszku do pieczenia oraz trzy łyżki octu. Po wymieszaniu tych składników, aplikujemy za pomocą gąbki (ewentualnie ścierki) na palmę. Po usunięciu dokładnie suszymy. 


 Plamy tłuste – są zazwyczaj ciężkie do usunięcia. Jednak i na to jest łatwy sposób. Z pomocą przychodzi nam talk, który osuszy miejsce w którym znajduję się plama po tłustej substancji. Jednak, aby zadział, należy posypać talkiem dane miejsce, pozostawiając na dobę (można krócej, bądź dłużej). Po tym czasie wystarczy zamieść bądź odkurzyć. Natomiast jeżeli to nie pomogło i nadal widać jakieś minimalne ślady tłustej plamy, możemy wykorzystać żelazko (ciepłe) oraz kawałek materiału , który dobrze wchłania, jak np. bibuła, lignina. Można również wykorzystać kawałek papieru, który również dobrze wchłonie oleistą substancję. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić drugą stronę dywanu. Gdyby plama znajdowała się również z „drugiej strony” warto ją, również usunąć.

Przejdziemy teraz do gumy do żucia na dywanie. Z doświadczeń wiemy, że guma do żucia jest uciążliwa w usunięciu. Wcale tak nie musi być. Lód zamraża gumę zatem warto się nim posłużyć. Kilka kostek lodu załatwi sprawę. Wystarczy obłożyć gumę woreczkiem wypełnionym lodem, odczekać chwilę (kilka minut). Gdy już guma stwardnieje, będziemy mogli ją łatwo usunąć. Resztę gumy możemy usnąć denaturatem. Jednak gdy nadal, jakieś ślady gumy pozostaną powtórzyć czynność od początku.


Odgniecenia powstają głównie poprzez meble. Zazwyczaj to cięższe meble pozostawiają ślad na dywanie. Na szczęśćcie i na to jest sposób. Zagniecione miejsce wystarczy pokropić wodą, pozostawiając na dobę, następnie wyszczotkować (nie za mocno, aby nie zniszczyć włókien dywanu). W przypadku wełnianych dywanów lub wykładzin, zastosować nieco inną metodę. Potrzebna nam będzie mokra szmatka lniana oraz gorące żelazko. Mokrą szmatkę kładziemy na zagniecione miejsce, po czym gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.

 

 


Źródło: budnet.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 230

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >