Dach dwuspadowy - dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?
Nic tak mocno nie decyduje o charakterze budynku jak jego bryła, a w szczególności dach. To od jego kształtu i pokrycia zależy czy budynek będzie sprawiał wrażenie ciepłego i rodzinnego, czy zimnego i sterylnego. W Polsce najczęściej buduje się domy z dachami dwuspadowymi. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę konstrukcję?
Czytaj dalej
Dach dwuspadowy, ze względu na swoje liczne zalety, należy do najczęściej wybieranych konstrukcji, w porównaniu z innymi typami dachów spadzistych. Wśród największych zalet wylicza się przede wszystkim stosunkowo prostą realizację, możliwość stworzenia zarówno poddasza użytkowego jak i nieużytkowego oraz zaoszczędzenia materiału. Ponadto można nadać mu określony styl: sprawdzi się zarówno w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych, jak i tradycyjnych konstrukcji.
Jaki rodzaj więźby do dachu dwuspadowego?
Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, dach dwuspadowy jest rozwiązaniem niemal idealnym - niezależnie od tego, na jakie pokrycie zdecyduje się inwestor. Wiąże się to przede wszystkim ze stosunkowo prostą konstrukcją, brakiem załamań połaci dachu czy budowy dodatkowych lukarn. Konstrukcję dachu dwuspadowego można wykonać metodą tradycyjną oraz wykorzystując wiązary prefabrykowane w technologii płytek kolczastych. Obie metody mają swoje wady i zalety – warto zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Więźba prefabrykowana
Stawianie konstrukcji dachu z wykorzystaniem więźby prefabrykowanej jest coraz popularniejsze. Ta metoda pozwala zaoszczędzić sporo czasu – wiązary są przygotowywane przez producenta, a następnie zostają przetransportowane na miejsce budowy i zamontowane w ciągu nawet jednego dnia. To ogromny plus tego rozwiązania, a jak przekonuje Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest, wcale nie jedyny.
- Drewno służące do przygotowania wiązarów prefabrykowanych w technologii płytek kolczastych jest suszone komorowo, więc unikamy problemu zakupu wilgotnego materiału w tartaku. Natomiast wykorzystanie płytek kolczastych do montażu elementów, daje pewność, że konstrukcja jest stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców – wyjaśnia Andrzej Poreda.
Wiązary wyprodukowane w systemie płytek kolczastych, stanowią również dobrą bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych - eliminując betonowy strop zmniejsza się obciążenie podpór, na których miałby się on opierać. Przez eliminację stropu obniżają się również koszty całej inwestycji.
Zamawiając prefabrykaty, należy pamiętać, że większe elementy będą wymagać mocowania za pomocą dźwigu. Należy więc odpowiednio zagospodarować przestrzeń wokół budowy, aby zapewnić konieczne miejsce dla maszyny.
Więźba tradycyjna
Innym rozwiązaniem jest budowa więźby dachowej metodą tradycyjną. Decydując się na klasyczną więźbę, należy wziąć pod uwagę dłuższy czas budowy oraz dodatkowe koszty w postaci np. konieczności zaimpregnowania tarcicy zakupionej w tartaku. W tym przypadku bardzo ważny jest również odpowiedni research i wybór firmy zajmującej się konstrukcjami drewnianymi. Więźby tradycyjne wykonywane są bowiem na miejscu budowy przez ekipę cieśli – od ich profesjonalizmu zależy trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo mieszkańców domu.
W sposób tradycyjny najczęściej wykonuje się więźby o stosunkowo niewielu elementach, tj. krokwiowe i jętkowe. Ich zaletą bywa niewygórowana cena – porównywalna nawet z ceną więźby prefabrykowanej.
Czytaj również: Śnieg na dachu i wokół domu – jak go usuwać?
Porównanie obu metod zamieszczamy na infografice.
Czy dach dwuspadowy to najlepsze rozwiązanie?
Dach dwuspadowy właściwie nie ma wad - jest idealnym wyborem przy budowie domu jednorodzinnego. Jego prosta konstrukcja pozwala obniżyć koszty budowy i wykorzystać przestrzeń pod dachem według własnych oczekiwań. A budowa dachu z wykorzystaniem więźby prefabrykowanej może dodatkowo skrócić czas i obniżyć koszty całej inwestycji.
Należy jednak pamiętać, że kształt dachu powinien być przede wszystkim dopasowany do bryły budynku. Dach dwuspadowy nie będzie bowiem wyglądał atrakcyjnie, kiedy zostanie usadowiony na przestronnym budynku. Najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych o małym metrażu.
Czytaj również: Izolacja dachu - podstawowe wiadomości
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Izolacja dachu skośnego z zastosowaniem wełny mine... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Szukasz efektywnego sposobu na izolację swojego domu? Wdmuchiwany materiał izolacyjny THERMOFLOC to szybkie i wydajne rozwiązanie! Celuloza, wdmuchana pod ciśni...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
- Architekt wnętrz Liczba postów: 37 Grupa: Firmy budow... Bardzo polecam fajnych architektów z firmy www.architetto.pl Korzystałam z ich usług i jestem bardzo zadowolona z efektów tej współpracy. Wykonali oni super pro...
- Folie okienne antywłamaniowe Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Folie elektryczne to doskonała inwestycja dla osób, które cenią sobie prywatność i komfort użytkowania przestrzeni. Dzięki możliwości regulacji przezroczystości...
- Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Dobrze dobrane okulary korekcyjne to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących różnorodne modele, które mogą spełnić róż...