.png)
Dach pełen roślin – oryginalny i ekologiczny
Zielone dachy znane były już w starożytności na długo przed pojawieniem się idei architektury bioklimatycznej. Z biegiem lat ogrody na dachach zmieniły się nie do poznania, a ich funkcja przestała ograniczać się jedynie do roli estetycznej.
Kilka poziomów wyżej
Aranżację podniebnego ogrodu umożliwia nam dach płaski. Wyróżnia się dwa główne typy zielonych dachów – intensywne i ekstensywne, przy czym te drugie instalowane są wyłącznie z pobudek estetyczno-ekologicznych.
Intensywne ogrody dachowe zdają się dominować w naszym kraju i wybierane są głównie dla satysfakcji estetycznej właściciela oraz jego potrzeby kontaktu z przyrodą. Prawda jest taka, że nigdzie nie wypoczniemy lepiej niż na łonie natury. Na dachach intensywnych, oprócz posadzenia roślin i instalacji obiektów architektury ogrodowej, możliwe jest zaaranżowanie parku w niczym nieróżniącego się od tych zagospodarowanych na gruncie naturalnym. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają również na instalację na tej przestrzeni ścieżek dla pieszych i pojazdów. Ruch kołowy na dachach jest czymś, co do niedawna wydawać by się mogło czystą abstrakcją, lecz dziś na przykład parkowanie na dachu jest już możliwe.
Czytaj również: Podbitka dachowa, odpowiednio dopasowana
Czytaj również: Dach - krok po kroku
Jak to wygląda od strony technicznej?
Budując zielony dach,musimy pamiętać o podstawowych warstwach, z jakich się on składa. Wykonuje się je w następującej kolejności:
- paroizolacja – materiałem używanym do tego celu jest papa z wkładką z aluminium;
-termoizolacja – wykonywana przy pomocy płyt poliuretanowych;
-hydroizolacja – to warstwa podkładowa oraz nawierzchniowa warstwa przeciwkorzenna;
-warstwa rozdzielcza i ślizgowa;
-warstwa zabezpieczająca;
-warstwa drenująca i gromadząca wodę;
-warstwa filtracyjna – zapobiega zamuleniu położonej pod nią warstwy drenażowej;
-warstwa wegetacyjna – charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością wody i zdolnością magazynowania jej w niższych powłokach – substrat wegetacyjny;
-warstwa roślinna – wybór szaty roślinnej zależy od osobistych upodobań inwestora (na zazielenienie intensywne składają się trawa, krzewy, drzewa, na zazielenienie ekstensywne – mszaki i rozchodniki).
Grunt to profesjonalizm
Jak we wszystkich dziedzinach, tu także kluczem do sukcesu jest staranne wykonanie. Przy wyborze producenta nie kierujmy się jedynie oceną perfekcyjnie zredagowanych wypowiedzi marketingowych. Warto sprawdzić wszelkie certyfikaty i obejrzeć wcześniej zrealizowane projekty. Na stronie www.bauder.pl możemy obejrzeć kilkadziesiąt takich realizacji.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...