Dachówka  ceramiczna z historią w tle

Dachówka ceramiczna z historią w tle

Dachówki betonowe cieszą się coraz większą popularnością. Są trwałe, doskonale się prezentują, a podczas ich produkcji zużywa się mniej energii niż w przypadku dachówek ceramicznych, przez co są bardziej przyjazne środowisku. Czytaj dalej

 

Dachówka Romańska BRAAS obchodzi w tym roku swoje 60. urodziny. Początkowo dystrybuowana w Polsce pod nazwą Frankfurter, przez dekady ulepszana, obecnie jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów na rynku. 

 

Fot. Braas

                                                                         

Trochę historii 

Chociaż beton wynaleziono ponad dwa tysiące lat temu, obecnie materiał ten przeżywa prawdziwy renesans, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Dachówki betonowe mają nieco krótszą historię, niemniej szturmem zdobywają rynek budowlany. Za ich twórcę uważa się Adolfa Krohera, który w 1842 roku rozpoczął produkcję dachówek właśnie z tego materiału. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Technologia produkcji była wciąż udoskonalana, a nowinki techniczne umożliwiały powstawanie coraz to trwalszego, odporniejszego na warunki atmosferyczne i bardziej ekologicznego produktu.

 

Fot. Braas

Czytaj również: Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek nie są wcale droższe od pokryć z blacho-dachówki


Kiedyś Frankfurter, dziś Romańska

Jednym z najstarszych modeli dachówki betonowej jest Romańska, niegdyś występująca w Polsce pod nazwą Frankfurter. W tym roku obchodzi swoje 60. urodziny. Jej uniwersalny, ponadczasowy kształt, niezmiennie od lat 50-tych ubiegłego wieku cieszy się dużą popularnością w Europie. De facto to od niej rozpoczęła się istna rewolucja na rynku dachówek – Frankfurter stał się prekursorem zakładkowych dachówek betonowych, a jego uniwersalny i ponadczasowy kształt cieszy się ogromną popularnością po dziś dzień. Produkcja dachówki Romańskiej w Polsce ruszyła w 1996 roku w opolskiej fabryce BRAAS. Ówcześnie dachówka wytwarzana była przy użyciu technologii Novo, zastąpiona 7 lat później technologią Lumino. Od 2005 roku produkcję dachówki Romańskiej przeniesiono do fabryki w Płońsku, która posiada jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie. Od prawie 10 lat Romańska wytwarzana jest również przy użyciu innowacyjnej technologii CISAR.

 

Fot. Braas

Czytaj również: Dachówki ceramiczne wizytówką budownictwa mieszkaniowego z "wyższej półki"

 

Fot. Braas

Błyszcząca technoligia 

Betonowa dachówka Romańska wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne, a przy tym doskonale się prezentuje. Dzięki technologii CISAR trwałość produktu w harmonijny sposób została połączona z walorami estetycznymi. Składająca się z trzech warstw dachówka – warstwy nośnej, wygładzającej oraz uszlachetniającej – jest odporna na brud i pięknie połyskuje w słońcu. Betonowe dachówki wykazują się dużą wytrzymałością. Jednocześnie technologia CISAR sprawia, że estetycznie zbliżają się do swoich popularnych sióstr – dachówek ceramicznych. Dachówka betonowa Romańska, jak można zauważyć na zdjęciach, jest tego doskonałym przykładem.

 

Źródło: pegasusgroup / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19453 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 255

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >