Dachówka karpiówka

Dachówka karpiówka

Przyroda stanowi źródło niewyczerpanych inspiracji dla inżynierów i wynalazców. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak wiele inspirowanych naturą technologii i produktów nas otacza. Czytaj dalej

 

Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań jest dachówka płaska o nazwie karpiówka, pokrywająca spadziste dachy na całym świecie.

 

Czytaj również: Dachówka w rozmiarze XXL

 

Strój pływacki inspirowany skórą rekina, szybki pociąg o kształcie dziobu zimorodka, samolot niczym jastrząb podczas lotu, a może buty na rzepy, powstałe z obserwacji przyczepiających się do sierści zwierząt roślin? Te i inne wynalazki inspirowane rozwiązaniami natury cechuje prostota, ale zarazem geniusz. Nie inaczej jest w przypadku płaskiej dachówki, zwanej karpiówką.

 

 

Inspiracja z natury

Karpiówka, której nazwa pochodzi od sposobu krycia przypominającego łuskę karpia ma prostokątny kształt, w którym jedna krótsza krawędź jest zaokrąglona. Choć niewielkich rozmiarów, dachówka stanowi jedno z najcięższych rodzajów pokryć dachowych (jeden metr kwadratowy karpiówek może ważyć nawet 70kg!). Karpiówka tchnie nowe życie w dworki sprzed lat, ale sprawdzi się również przy nowym budownictwie. Jej zaletą jest bowiem możliwość krycia skomplikowanych konstrukcji, np. wolego oka.

 

Czytaj również: Odpowiedni dach to podstawa domu

 

Sposoby ułożenia karpiówki są dwa: w łuskę albo w koronkę. Pierwszy z nich charakteryzuje pojedynczo ułożony rząd dachówek na każdej z łat, co sprawdza się na dachach nawet o znacznym nachyleniu. Należy jednak pamiętać, że układanie w łuskę wymaga położenia dwukrotnie większej ilości łat niż przy pokryciu koronkowym, w którym na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. W takiej konfiguracji karpiówki są przesunięte w rzędach o połowę swojej szerokości, tak aby zachodziły na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki.

 

 

Elegancka wariacja na temat łuski

Karpiówka na stałe wpisała się w nurt klasycznych pokryć dachowych, jednak motyw łuski ma również swoją nowoczesną odsłonę pod postacią dachówki rombowej. Elegancka i nowoczesna dachówka o romboidalnym kształcie świetnie sprawdzi się w modernizacji budynków sprzed lat, ale również na nowopowstałych domach.

 

Czytaj również: Nowy rodzaj dachówek

 

Dostępny w ofercie BRAAS model Smaragd (angoba lub glazura) stanowi idealny wybór dla tych, którzy chcą wyrazić swój indywidualny styl. Jej eleganckie kolory, m.in. błyszczący czarny, jak również nietypowa forma, nadadzą budynkowi wyjątkowy i elegancki charakter.

 

 

Dach zdrowy jak ryba

Idąc z duchem czasu, ale ceniąc klasykę, marka BRAAS oferuje bogaty wybór karpiówek oraz dachówek rombowych. Dostępne są cztery eleganckie odcienie modelu Smaragd oraz aż 11 (słownie: jedenaście) kolorów karpiówki Opal. Decydując się na rozwiązanie zainspirowane przyrodą mamy pewność, że dach spełni swoją funkcję przez wiele lat i nie zawiedzie nas zarówno pod kątem technicznym jak i estetycznym. W końcu natura nigdy nie wychodzi z mody.

Źródło: Pegasus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 356

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >