Dachówki wentylacyjne

Dachówki wentylacyjne

Kiedy warto zdecydować się na dachówki wentylacyjne? W jakiej ilości i w jakim miejscu należy je zainstalować? Co osoba budująca powinna wiedzieć ustalając spis produktów do budowy dachu? Czytaj dalej

 

Porady udziela Jerzy Łączyński, SUPERDEKARZ – uczestnik ogólnopolskiego programu dla najlepszych dekarzy.


Budując dom oczyma wyobraźni widzimy jego kształt, kolor, sposób zagospodarowania poddasza czy aranżacji salonu z otwartą przestrzenią… Jeden z najważniejszych warunków prawidłowego funkcjonowania dachu - prawidłowa wentylacja, nieco umyka naszej uwadze. A to właśnie brak dobrej wentylacji jest częstą przyczyną trwałego uszkodzenia dachu. Przyjrzyjmy się zatem jednemu z produktów systemu dachowego Braas – dachówkom wentylacyjnym, które stosujemy jako elementy wspomagające lub zapewniające prawidłową wentylację pomiędzy warstwą wstępnego krycia, a dachówkami. Pamiętajmy, że wentylacja połaci dachowej odpowiedzialna jest za odprowadzenie wilgoci (która może zgromadzić się pod pokryciem dachowym), a także za szybkie wysychanie dachówki.

 

 

Czytaj również: Jak oszczędnie i trwale wykonać dach?

 

Gdzie montować dachówki wentylacyjne?

 

Duża połać. Montaż dachówek wentylacyjnych zalecany jest w przypadku dachów o dużych połaciach (gdy połać posiada krokiew o długości przekraczającej 10 m). Wtedy profesjonalny dekarz zaleci ich montaż w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, mniej więcej w połowie długości krokwi. Dachówki zamontowane w tych miejscach wspomagają przepływ powietrza pod połacią dachową.

 

Elementy dachu przechodzące przez połać. Dachówki wentylacyjne warto zaplanować przy okazji montażu tych elementów systemu dachowego, które niejako „ingerują” w jednolitą strukturę połaci dachowej, jak okna połaciowe, panele solarne wbudowane w połać, kominy czy kosze dachowe. Umożliwiają one przepływ powietrza (wyjście powietrza przed przegrodą i wejście powietrza za przegrodą) pod pokryciem dachowym rozdzielonym np. oknem połaciowym.

 

Kalenica dachu. Dachówki wentylacyjne powinno się montować również pod kalenicą w celu zapewnienia wylotu powietrza z przestrzeni pod połacią dachową. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachówek betonowych i ceramicznych płaskich oraz karpiówek. W tego typu dachówkach zdarza się często, że dekarze montują gąsiory na styk z dachówkami, zamykając w ten sposób wylot powietrza spod połaci dachowej. Wówczas dachówki wentylacyjne powinny być zamontowane w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, najczęściej w trzecim lub drugim rzędzie pod kalenicą. W przypadku dachówki karpiówki układane są dachówki wentylacyjne kalenicowe jako ostatni rząd przed kalenicą. Elementem zapewniającym prawidłowy wylot powietrza w kalenicy jest np. taśma uszczelniająco-wentylacyjna Figaroll Plus (wielkość przekroju wentylacyjnego 150 cm2/m).

 

Dach bez kalenicy. Tego typu dachówki powinny być montowane również w przypadku połaci dachowych, które nie posiadają kalenicy (np. połaci na garażu przylegającym do ściany szczytowej budynku). Dachówki wentylacyjne zapewniają wtedy sprawny wylot powietrza spod połaci dachowej.

 

Niewystarczający wlot powietrza. Dekarze zalecają także montaż dachówki wentylacyjnej, gdy wlot powietrza pod okapem jest niewystarczający. - W takim przypadku dachówki wentylacyjne montujemy w każdej przestrzeni międzykrokwiowej - w drugim lub trzecim rzędzie nad okapem – dodaje Jerzy Łączyński z firmy DOMINO DACH, wieloletni uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ. A elementami systemowymi Braas, zapewniającymi prawidłowy wlot powietrza w okapie, są: grzebień okapu z kratką wentylacyjną (wielkość przekroju wentylacyjnego 200 cm2/m) lub taśma wentylacyjna okapu (wielkość przekroju wentylacyjnego 560 cm2/m).     

 

 

Czytaj również: Dom w góralskim stylu w pigułce

 

 

 

Efektywnie w systemie

 

W przypadku układania pokrycia na dachu, najlepiej sprawdzają się systemy dachowe od jednego producenta. A do elementów systemowych wentylacji połaci dachowej należą m.in.: dachówki wentylacyjne, taśmy uszczelniająco-wentylacyjne na grzbiet i kalenice np. Figaroll Plus, grzebień okapu z kratką wentylacyjną oraz uszczelka wentylacyjna kalenicy. Produkty „z jednej rodziny” lub od jednego producenta dają pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.

http://www.monier.pl/produkty/akcesoria-dachowe/wentylacja-i-uszczelnienia.html .

 

Warto pamiętać, że dachówki wentylacyjne są elementami wspomagającymi wentylację połaci dachowej, jednak bardzo rzadko są projektowane przez architektów. Dlatego w przypadku naszego dachu o ich niezbędną ilość oraz miejsca montażu warto zapytać doświadczonego dekarza. Rzemieślników odbywających regularne szkolenia i mających wsparcie ze strony producenta dachówek, można znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu o dachach: www.superdekarz.pl. 

Źródło: superdekarz / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 635

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >