Dachy – lista artykułów
Orynnowanie dobrze dopasowane do budynku - PCV czy stalowe?
Choć na rynku istnieje wiele rodzajów systemów rynnowych – to należy pamiętać, że nie są one jednolite, a każdy z nich ma inne właściwości. To właśnie od nich zależy gdzie, na jakim rodzaju inwestycji i w jakim klimacie powinny zostać wykorzystane konkretne systemy rynnowe. Przyjrzeliśmy się rynnom ze stali oraz PVC – najpopularniejszym, wykorzystywanym obecnie do produkcji orynnowania.
Systemy rynnowe odporne na działanie atmosferyczne
Przede wszystkim skuteczny i dający bezpieczeństwo – system rynnowy wykonany z PVC powinien chronić dom przed działaniami warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu czy śniegu. A co zatem powinno chronić wszystkie elementy składowe orynnowania przed niekorzystnym oddziaływaniem na niego promieniowania UV czy silnego wiatru?
Konserwacja rynien po zimie
Bez względu na to czy są ze stali czy z PVC – elementy systemu rynnowego wymagają konserwacji. Choć zabieg ten jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem niż czyszczenie rynien, to nie powinien być w żaden sposób pomijany. Podstawowa wiedza z zakresu konserwacji przyda się każdemu inwestorowi, aby samodzielnie uporać się z niewielkimi uszkodzeniami systemu. O kilku sprawdzonych metodach opowie Magdalena Gardyła – ekspert z firmy Galeco, lidera w produkcji systemów orynnowania.
Podbitka dachowa z PCV - alternatywa dla drewna
Wykańczając dom należy pamiętać o aranżacji jego otoczenia oraz o dopasowaniu szczegółów wykończenia do siebie. To ważne, aby całość była spójna nie tylko z projektem i naszą wizją, ale także z otoczeniem domu, który jest uzupełnieniem krajobrazu. Aby wykończyć go w naturalny sposób, często stosuje się rozwiązania z drewna. Czym można zastąpić ten materiał w otoczeniu inwestycji?
Budujemy dom - co trzeba wiedzieć o konstrukcji dachu?
Dach stanowi wizytówkę domu. Jednak dach to nie tylko kwestia estetyki budynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i wydajności energetycznej. Na które z jego elementów należy zwrócić szczególną uwagę?
Jak przeprowadzić renowację dachu z metalu?
Dach to jedna z wizytówek domu. Jeśli jest w dobrym stanie, ale powłoka malarska zaczyna się nieestetycznie łuszczyć i pojawiła się rdza, nadszedł czas na renowację. Na szczęście nie oznacza to konieczności wymiany pokrycia na nowe. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalistyczną farbę, aby dach zyskał drugą młodość.
Jak wybrać odpowiednie rynny?
Jak przystało na każdy przemyślany zakup, tak samo w przypadku systemu orynnowania pojawia się wiele pytań, na które nie każdy potrafi sobie sam odpowiedzieć.
Sprawdźmy rynny na wiosnę
Wiosna oraz jesień to dwie pory roku, w których eksperci zalecają zwrócenie szczególnej uwagi na system rynnowy. Te przejściowe okresy charakteryzuje duża ilość opadów, którym nierzadko towarzyszą porywiste wiatry, a zaraz po nich następują dwie skrajne pory – upalne lato oraz mroźna zima. Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się orynnowaniu wokół domu i odpowiednio wcześnie zapobiec awariom.
Niezbędne elementy sytemu rynnowego - narożniki, łuki, haki i łączniki
System orynnowania to nie tylko długie części poziomu rynnowego czy pionu spustowego. Odpowiedni dobór pozostałych elementów niezbędnych do prawidłowego montażu systemu rynnowego zdecydowanie ułatwi pracę dekarzowi. Kiedy zainwestujemy w te innowacje, będziemy mieli pewność, że uzyskamy estetyczny wygląd oraz podniesiemy jakość bezpieczeństwa. O jakich elementach mowa?
Jak dopasować wielkość rynien do rozmiaru i kształtu dachu?
Wielkość i kształt dachu determinuje zarówno metraż materiału na pokrycie dachowe, które należy zakupić, a także rozmiar rynien i ułożenie rur spustowych na elewacji. Właściwy dobór rozmiaru orynnowania ma kluczowe znaczenie dla sprawnego odprowadzania wody deszczowej z dachu i ochrony budynku przed zaciekami na elewacji lub zalaniem.