Deregulacja w nieruchomościach

Deregulacja w nieruchomościach

Pół roku po rządowym uwolnieniu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości Polska Federacja Rynku Nieruchomości zapytała pośredników o zmiany na rynku. Tylko 3 proc. badanych uważa, że osoby, które wchodzą do zawodu utrzymują wysokie standardy. Ponadto aż 81 proc. raportuje, że Klienci biur nie zwracają uwagi na obowiązkowe ubezpieczenie OC pośredników.

 

Pośrednik ze znakiem jakości – podsumowanie przez branżę nieruchomości sześciu miesięcy deregulacji 

 


Wzrost nieuczciwościW sondażu na temat deregulacji, zrealizowanym przez Polską Federację Rynku Nieruchomości wzięło udział 419 pośredników. Ankietowani są świadkami wzrostu nieuczciwych praktyk. 55 proc. twierdzi, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej niż przed deregulacją. O tego rodzaju praktykach pośrednicy są informowani przez klientów. „Zaczęły występować i to na dużą skalę kradzieże ofert. Nieetyczne biura kopiują nasze oferty, modyfikują je lekko i publikują bez sprawdzania ich. Często też dochodzi do samowolki z obniżaniem cen nieruchomości, na czym traci sprzedający” – zwraca uwagę Michał Niewiński z biura pośrednictwa nieruchomościami Mieszkanie24.com z licencją Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Jednocześnie tylko 3 proc. badanych uważa, że osoby, które wchodzą do zawodu utrzymują wysokie standardy.

 

Czytaj również: Mniejsze rachunki dla szkół, wyższy standard nauki



„Takie zachowania to efekt braku obowiązujących standardów i likwidacji ustawą deregulacyjną Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Trafia do nas coraz większa liczba zapytań i skarg dotyczących pośredników w obrocie nieruchomościami, nie zrzeszonych w PFRN” – mówi Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Brak czujnościPośrednicy alarmują też, że większość klientów nie sprawdza licencji potwierdzających ich kwalifikacje zawodowe. 59 proc. badanych nie zauważyła żadnych zmian w stosunku do okresu sprzed deregulacji, a tylko co czwarty spotkał się z częstszą prośbą o okazanie licencji. Podobnie jest z ubezpieczeniem OC pośredników. Aż 81 proc. pośredników raportuje, że Klienci nie pytają lub nie wiedzą o tym, że zgodnie z prawem pośrednik musi posiadać ubezpieczenie OC, dzięki któremu ewentualne odszkodowanie zostanie pokryte z ubezpiczenia.

 

 

 

 

Czytaj również: Zmieniasz dostawcę sieci energetycznej? Sprawdź jak możesz zaoszczędzić



Z sondażu wynika, że o wyborze pośrednika w dużej mierze decyduje cena. „Cena zawsze będzie miała znaczenie, ale ważniejsze dla bezpieczeństwa klientów są kompetencje pośredników. Zawód ten wykonują osoby posiadające gruntową wiedzę z wielu dziedzin m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami, a także często wieloletnie doświadczenie, liczone setkami przeprowadzanych transakcji. Wchodząc – często po raz pierwszy - na rynek nieruchomości klienci obracają znaczą częścią swojego majątku. Chcąc czuć się bezpiecznie powinni go powierzyć wysokiej klasy specjaliście. On przeprowadzi ich przez gąszcz przepisów, doradzi jak uniknąć pułapek, dopilnuje wszelkich formalności” -  zapewnia Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.Skutecznym narzędziem weryfikacji pośredników jest internetowy Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN.  - Każdy znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenie i – co ważne – informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej - wylicza Leszek A. Hardek.W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami nadaną przez PFRN. Dotychczas uzyskało ją 4000 profesjonalistów z całej Polski.

2014-07-17
Źródło: flow-pr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 453

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >