
Dereń (Cornus)
Gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi ze środkowej i południowo-wschodniej Europy, zachodniej Azji, ale jest uprawiany w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Osiąga od czterech do siedmiu metrów wysokości, tworząc szeroką, zaokrągloną koronę. W okresie bezlistnym na pędach można bardzo łatwo rozróżnić pąki wegetatywne i generatywne.
Czytaj dalej
Pączki liściowe są cienkie, wydłużone i lekko odstające od gałązek, podczas gdy pączki kwiatowe są kuliste, osadzone na krótkich trzoneczkach.
Uprawa
Cornus jest rośliną łatwą w utrzymaniu. Drzewka dobrze rosną na przeciętnych glebach, w słonecznych miejscach, chociaż nie jest to żadną regułą ich właściwej uprawy. Cornus równie dobrze znosi suszę i zacienienie. Jest więc bardzo tolerancyjny na niekorzystne warunki uprawy.
Kwiaty pojawią się bardzo wcześniej, już na kilka tygodni przed rozwojem liści. W zależności od temperatury rozkwitają od marca do kwietnia. Są zazwyczaj żółte, intensywnie pachnące, chociaż nie każdemu odpowiada ich aromat.
Kwiaty zaopatrzone są w dysk miodownikowy wydzielając nektar, więc w okresie kwitnienia drzewo stanowi źródło pokarmu dla pszczół i wielu innych owadów.
Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Przypominają małe, wydłużone śliwki o ciemnoczerwonej skórce. Mają od 1,5 do 2,5 centrymetrów długości, a wewnątrz każdego z nich znajduje się twarda, podłużna pestka. Owoce można bez żadnych konsekwencji spożywać na surowo, chociaż ich smak jest dosyć cierpki. Zdecydowanie lepiej nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory, do wyrobu nalewek, konfitur, dżemów i kompotów. Należy zbierać w pełni dojrzałe owoce, które same już spadły z drzewa.
Cornus wykazuje dużą odporność na różne choroby i ataki szkodników, przez co rzadko wymaga zabiegów ochronnych. Dlatego tak dobrze sprawdza się nie tylko w przydomowej uprawie, ale też jako jeden z elementów miejskiej zieleni.
Czytaj również: Figa pospolita (Ficus carica)
Zastosowanie
Cornusy uprawia się nie tylko dla owoców, ale też ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia. W marcu gałązki można już ścinać i podpędzać w wazonie, a następnie wykorzystywać do dekoracji domu czy mieszkania.
Poza tym Cornus świetnie nadaje się do sadzenia w formie żywopłotu, bo pomimo regularnego przycinania roślina cały czas utrzymuje zdolność kwitnienia i zawiązywania owoców.
W medycynie ludowej owoce Cornusa stosowano kiedyś jako środek przeciwko szkorbutowi.
Czytaj również: Canna Lemon
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Akwarium w domu Liczba postów: 28 Grupa: Nasze zwier... Jak ktoś wkręcony w akwarystykę, to pewnie zna już https://trzmiel.com.pl – jeden z lepiej zaopatrzonych sklepów online, dużo sprzętu, ryb, roślin i akcesoriów...
- pies ze schroniska Liczba postów: 198 Grupa: Nasze zwier... Pies ze schroniska to jest czasami spore wyzwanie ale zawsze warto potem okazuje się że jest to przyjaźń na całe życie. Jeżeli chodzi o odżywianie to polecam od...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Wiosenna premiera robota koszącego EZVIZ RM600 Liczba postów: 0 Grupa: Ogród i dzi...
- Dla kocich rodziców Liczba postów: 4 Grupa: Nasze zwier... I think your way is right. papa's games