Designerskie nawierzchnie

Designerskie nawierzchnie

Wysoka konkurencyjność powoduje, że przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na zaproszenie do współpracy projektantów i wdrożenie produktów wyjątkowych, wyraźnie odróżniających się od innych. Czytaj dalej

Jednym z sukcesów kieleckiej instytucji jest doprowadzenie do spotkania między firmą Libet, producentem materiałów do aranżacji nawierzchni z artystą rzeźbiarzem Jerzym Dobrzańskim zaangażowanym miedzy innymi w aranżacje przestrzeni publicznej. Okazało się, że prace designera, który ma ogromne doświadczenie w projektowaniu nawierzchni, były dokładnie tym czego poszukiwała wrocławska firma. Z początkiem roku rozpoczęła się współpraca, na której efekty nie będzie trzeba długo czekać. 

 

Misją naszej firmy jest twórcza kreacja otoczenia. Pragniemy przyczynić się do tego, by miejsca ważne i bliskie były nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim piękne. Takie założenie ma swoje odzwierciedlenie w naszej strategii na najbliższe lata - mówi Thomas Lehmann prezes spółki. – Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem do produkcji unikatowych wzorów kostek brukowych zaprojektowanych przez artystę Jerzego Dobrzańskiego. To będzie coś zupełnie świeżego na rynku.

 

Czytaj również: Nawierzchnie na stacji Warszawa Wschodnia

 

Jerzy Dobrzański, rzeźbiarz i designer, absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz Warszawie, doktorant na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP, który ma już w swoim dorobku kilka interesujących realizacji w przestrzeni miejskiej, także związanych z nietypowymi aranżacjami z bruku. Przykładem może być jego projekt kostki i form przestrzennych wykonany dla Kieleckiego Inkubatora Technologicznego który nawiązywał bezpośrednio do logo tej instytucji. Dzięki stypendium Fundacji Kościuszkowskiej artysta jeszcze w tym roku wyjedzie na kilkumiesięczne stypendium do Pratt Instytut w Nowym Jorku, jednej z najlepszych szkół artystycznych i designerskich na świecie. Inwestycja w młodychOprócz profesjonalnego designera, Libet zaprosił do współpracy projektowej także studentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

 

 

Ogromnie cieszy mnie współpraca z Libetem, gdyż jest to pierwszy producent materiałów budowlanych, który zwrócił się do uczelni z prośbą o zaprojektowanie kostek brukowych. To szansa dla naszych studentów zetknięcia się z sferą projektowania, z którą nie mieli dotychczas do czynienia. A przecież nawierzchnia jest jednym z dominujących elementów w kreacji otoczenia – komentuje prof. Jan Nuckowski, dziekan Wydziału Form Przemysłowych w krakowskiej ASP. Krakowscy studenci zajmą się projektowaniem nowych wzorów kostki brukowej podczas swoich zajęć semestralnych. Efekty twórczej pracy studentów, będą miały szansę trafić do masowej produkcji. 

 

Sztuka dobrze służy biznesowiWspółpraca projektantów z inżynierami przy tworzeniu nowych produktów daje znakomite rezultaty. Powstają przedmioty, które są ładniejsze, bardziej funkcjonalne i oryginalne od standardowych produktów oferowanych na rynku. Każdy zaś charakterystyczny produkt ma większą szansę na przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta. Należy mieć nadzieję, że pozytywne przykłady kooperacji polskich designerów z krajowymi firmami będą coraz częstsze. To się po prostu opłaca.

 

Czytaj również: Kwadratowe płyty tarasowe

 

Red Dot dla Polaków

Ponad 57 lat temu Centrum Designu Nadrenii Północnej-Westfalii (Design Zentrum Nordrhein Westfalen) zaczęło nagradzać wybitne osiągnięcia wzornictwa przemysłowego. Od tego czasu konkurs stał się jedną z najważniejszych w dziedzinie designu na świecie. Od 2000 r. inicjatywa zyskała angielską nazwę red dot design award i nowe logo. Od tej pory „czerwony punkt” stał się międzynarodowym znakiem jakości, lokującym posiadające je firmy w elicie liderów najlepszego wzornictwa.Podczas tegorocznej edycji konkursu Red Dot 2012, która odbyła się w Singapurze, do polskich projektantów i produktów trafiło aż siedem nagród. Wśród nich znalazł się również tytuł Best of the Best, który otrzymała zaprojektowana przez katowickie studio Code kuchenka Zen. Prestiżowe wyróżnienie dla produktu firmy Amica otwiera mu drogę do podboju rynków na całym świecie.

 

 

1 2

Źródło: Nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 626

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >