Dla prawidłowego nawadniania ogrodu – pompa nawierzchniowa, ale jaka?

Dla prawidłowego nawadniania ogrodu – pompa nawierzchniowa, ale jaka?

Ogród, działkę oraz całą otaczającą posesję roślinność w sezonie letnim trzeba obficie nawadniać. Bądź na czasie i wybierz odpowiednią pompę nawierzchniową, która pozwoli Ci usprawnić proces podlewania. Utrzymaj rośliny w dobrej formie! Czytaj dalej

 
Zakup wysokiej klasy pompy nawierzchniowej pozwoli Ci w prosty i stosunkowo tani sposób zbudować w pełni niezależny system nawadniający – dla domu i ogrodu. O tym, jaki konkretnie model pompy będzie Ci potrzebny, decyduje głównie to ile wody zużywasz oraz czy chcesz pozyskiwać czystą wodę ze studni, rzeki, oczka wodnego bądź zbiornika z deszczówką. Źródło poboru oraz rodzaj wody ma tutaj ogromne znaczenie.

 

 

Czytaj również: Krajobraz po wichurach – sprawne sprzątanie gałęzi



Jak wybrać dobrą pompę?


Dla  potrzeb Twojej domowej instalacji wodnej, wybieraj zawsze urządzenia o dużej wydajności, tj. takie, które są zdolne przepompować dużą ilość wody w określonym czasie. Bardzo ważną kwestią jest, aby planowany zakup był najwyższej jakości, a urządzenie miało obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej albo wzmocnionego tworzywa sztucznego – co pozwoli jej na solidne i bezawaryjne działanie przez wiele lat. Oceń też czy pompa ogrodowa będzie pracować codziennie, zaopatrując w wodę system zraszaczy na posesji, czy raczej potrzebujesz jej tylko w weekendy, kiedy jesteś na działce.

 



Moc i wyposażenie pompy ogrodowej


Tutaj zasada jest raczej prosta i mówi, że im mocniejszy silnik urządzenia, tym pompa ma większą moc przepompowywania wody. Pamiętaj, że pompy nawierzchniowe o dużej mocy polecane są do codziennej pracy, podlewania i nawadniania roślinności. Dzięki temu będzie zdrowo, a jednocześnie bujnie rosła – ciesząc Twoje oczy.


Zwróć uwagę na tak istotny element wyposażenia pompy ogrodowej jak filtr wstępny XXL. Jego głównym zadaniem jest optymalna ochrona pompy oraz zaworu zwrotnego pompy przed zanieczyszczeniem. Wszystko to gwarantuje Ci niezawodną pracę urządzenia. Zastosowanie w filtrze zaworu zwrotnego zapobiega pracy pompy na sucho, co podnosi jej efektywność. Natomiast czytelny panel obsługi pompy z systemem kontroli przepływu i sygnalizacją awarii pozwolą Ci docenić zalety prostej obsługi pompy.

 

Czytaj również: Kompletne rozwiązanie


Praktyczność i oszczędność


Dokonując zakupów warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia, solidność wykonania obudowy oraz dodatkowe funkcje i na maksymalną średnicę zanieczyszczeń, z jakimi poradzi sobie wybrany model. Pompa ogrodowa umożliwi Ci racjonalne wykorzystanie wody ze studni, rzeki, zebranej w beczkach deszczówki. Taka woda po przepompowaniu może trafić wprost do zraszaczy, toalet albo zostać ponownie wykorzystana do podlewania upraw w szklarniach.
Kluczowa jest także wysokość zasysania i podnoszenia wody – powinieneś dobrać te parametry w zależności od tego, gdzie znajduje się punkt poboru wody i na jaką odległość/wysokość planujesz przetransportować wodę.


Punkt poboru wody


Pompy ogrodowe pozwolą Ci w pełni wykorzystać wodę znajdującą się poza istniejącym już systemem wodociągów. Kupując nowoczesny samossący model pompy nawierzchniowej z wbudowanym systemem strumieniowym będziesz mógł pobrać wodę ze zbiornika na deszczówkę, albo ze studni znajdującej się w pobliżu.
Uwaga: w ostatnim przypadku głębokość studni nie powinna przekraczać 7 m.


Jak to właściwie działa?


Woda z dowolnie wybranego przez Ciebie zbiornika zostaje przetransportowana przy pomocy węża ssącego do zraszaczy, czy węża ogrodowego. Wówczas może zostać wykorzystana do podlewania kwiatów, upraw, mycia samochodu. Dlatego przed zakupem urządzenia warto sprawdzić jego moc i wydajność oraz oszacować do ilu urządzeń będzie jednocześnie podawać wodę.


Jeśli jesteś właścicielem domu z ogrodem wyposażonych w system automatycznych zraszaczy musisz obliczyć, ile wody wyrzuca jeden z nich w określonym czasie i pomnożyć to przez ich liczbę dopiero wówczas dowiesz się pompy o jakiej mocy potrzebujesz. Pompa ogrodowa będzie też idealnym rozwiązaniem jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań dotyczących wykorzystania zasobów wody na posesji, w przydomowych ogrodach, uprawach i na działkach rekreacyjnych.


Pompa spalinowa kontra pompa elektryczna


Jeśli chcesz wybrać właściwie pompę nawierzchniową weź pod uwagę fakt, że do wyboru masz urządzenia o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Dzięki swej nowoczesnej, kompaktowej, a jednocześnie lekkiej budowie pompy ogrodowe możesz wykorzystywać jak urządzenia przenośne, albo zamontować je na stałe.


Pompy ogrodowe o napędzie elektrycznym są ciche i niemal bezobsługowe, można je umieszczać pod wodą lub używać w pomieszczeniach. Często są wyposażone w silnik jednofazowy albo trójfazowy. W tym miejscu warto podkreślić, że często mocniejsze pompy mają silniki trójfazowe, a ich praca zapewni Ci oszczędność zużycia energii.

 




Tymczasem pompy nawierzchniowe z silnikiem spalinowym zagwarantują Ci niezależność od źródła energii elektrycznej. Dzięki temu możesz je swobodne umieszczać w wybranym miejscu, a zatem są to wygodne pompy przenośne, a jeśli zechcesz mogą też działać stacjonarnie.


Pamiętaj jednak, że pompy nawierzchniowe, nie nadają się do pracy w pomieszczeniach. Jedynym ograniczeniem z jakim musisz się liczyć to wysokość ssania, która zwykle nie przekracza 7-8 metrów. W związku z tym najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż około 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Gdy źródłem wody jest studnia, pompa musi mieć wysoką wydajność napływu, aby w czasie pracy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody – poniżej dopuszczalnej granicy. Jakie jeszcze czynniki warto przemyśleć przed zakupem? 


Inwestuj raczej w modele pomp ogrodowych znanej marki, których obsługa nie będzie dla Ciebie wyzwaniem. Prowadzenie wszelkich prac nawadniających ogród latem stanie się prawdziwą przyjemnością. Nowoczesne modele pomp pomogą Ci to zrobić skutecznie.


Źródło: AL-KO / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 366

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >