Dlaczego izolacja dachu wełną mineralną jest skuteczna i ekonomiczna

Dlaczego izolacja dachu wełną mineralną jest skuteczna i ekonomiczna

Prawidłowa izolacja dachu to wielowymiarowy komfort – związany z ciepłem, dobrą akustyką oraz oszczędnościami. Zyskać można bardzo wiele, przestrzegając zasad poprawnego izolowania. Błędy mogą powodować utratę nawet 20-50% energii oraz pieniędzy wydawanych na ogrzanie i chłodzenie. Nawet, kiedy zlecamy prace fachowcom, warto znać zasady i wiedzieć o czym pamiętać przy wyborze materiałów oraz ich montażu Podpowiadamy! Czytaj dalej

 

 

Wybór materiału – porównaj ważne parametry

Zacznijmy od wyboru materiału izolacyjnego. W Polsce najbardziej popularny rodzaj dachów, to dachy skośne, na których najlepiej sprawdzają się lekkie i sprężyste materiały, jak wełna mineralna szklana. Dlaczego? Nie obciąża ona nadmiernie konstrukcji, a jednocześnie, dzięki dużej elastyczności, umożliwia wypełnienie całej przestrzeni pomiędzy krokwiami, eliminując tym samym drogi, którymi ucieka ciepło. Ważną zasadą jest zastosowanie drugiej warstwy izolacji pod krokwiami, która pozwoli wyeliminować mostki termiczne. Najbardziej efektywna izolacja poddasza użytkowego to izolacja dwuwarstwowa. W czym kierować się przy wyborze produktów z wełny mineralnej?


dlaczego izolacja dachu wełną mineralna jest skuteczna i ekonomiczna?

 

 

Czytaj również: Docieplenie dachu remedium na nieznośne gorąco na poddaszu w letnie upały

 

Wybierając wełnę mineralną postawmy na produkt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda). Wybór materiału o niższej lambdzie w miejsce słabszego materiału (o gorszych właściwościach termoizolacyjnych) to „cieplejsze”, bardziej komfortowe poddasze i niższe rachunki za ogrzewanie. Natomiast, gdy mamy stosunkowo niskie poddasze i zależy nam na każdym centymetrze jego wysokości, dzięki niskiej lambdzie uda nam się uzyskać założony opór cieplny przy wykorzystaniu stosunkowo cienkiej warstwy izolacji. Ważne także, że nasza decyzja o wyborze wełny szklanej ma wpływ również na bezpieczeństwo, gdyż jest to produkt niepalny, dodatkowo łatwy w montażu i w wielu przypadkach niewymagający sznurkowania – podkreśla Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

 

Dopilnuj prawidłowego montażu

Efektywność izolacji, a tym samym korzyści finansowe, zależą w dużej mierze od prawidłowego montażu. Nawet, kiedy zlecamy prace fachowcom, warto znać podstawowe zasady i najczęściej popełniane błędy, aby móc odpowiednio skontrolować cały proces.


Ważny krok to dokładne odmierzenie rozstawu między krokwiami. Trzeba zapamiętać, że po rozpakowaniu wełna skompresowana wcześniej w opakowaniu powinna się rozprężyć do grubości nominalnej, w czym pomaga strzepnięcie jej. Izolowanie dachu najlepiej rozpocząć od dołu krokwi, przesuwając się w kierunku kalenicy, dbając o szczelne wypełnienie przestrzeni, bez przerw, szczelin czy ubytków. W przypadku wykorzystania w dachu membrany wysokoparoprzepuszczalnej ponad krokwiami, można wykorzystać wełnę o grubości odpowiadającej wysokości krokwi, gdyż w takim przypadku wełna może stykać się z membraną i jednocześnie nie zaburzy drożności szczeliny wentylacyjnej dachu, występującej ponad membraną. W innym przypadku (m.in. przy wykorzystaniu pełnego deskowania) należy układać wełnę w taki sposób, by zachować szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną a deskowaniem. Drugą warstwę wełny układamy w poprzek, pod krokwiami.


Pamiętajmy, że o efektywności izolacji decyduje m.in. jej ciągłość. Podczas izolacji dachu skośnego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wykonanie izolacji w miejscach łączenia dachu ze ścianą, czyli ciągłość izolacji w okolicy wieńca. - mówi Anna Gil, ekspert ISOVER.

 

Czytaj również: Skuteczne ocieplenie stropu nad pomieszczeniem nieogrzewanym


Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek pod względem oszczędności energii to budynek charakteryzujący się szczelnością powietrzną. Dla zachowania tej szczelności i odpowiedniego zarządzania wilgocią w dachu stosuje się folie bądź membrany paroizolacyjne. – Praktycy i specjaliści rekomendują układanie membrany bądź folii paroizolacyjnej na całej powierzchni poddasza. Doskonale sprawdza się tutaj inteligentna paroizolacja, która dzięki zmiennemu zachowaniu w okresie letnim i zimowym (zmienny opór dyfuzyjny) pozwala regulować przepływ wilgoci w połaci dachowej. Co z kolei zapobiega utrzymywaniu się wilgoci np. na krokwiach i ryzyku powstawania tam pleśni i grzybów. – dodaje Anna Gil.

 

Dlaczego wełna mineralna?

Pamiętajmy, że izolację dachu wykonujemy raz na wiele lat. Zagadnienie warto potraktować jak długofalową inwestycję. Jeśli dobrze wybierzemy materiał i zadbamy o prawidłowy montaż, korzyści będziemy czerpać przez wiele lat. Przewagą wełny mineralnej nad innymi materiałami izolacyjnymi jest bowiem niezmienność właściwości. Produkty z wełny mineralnej nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i co najważniejsze – nie zmieniają swoich właściwości termoizolacyjnych i ogniowych. Współczynnik przewodzenia ciepła λ i klasa reakcji na ogień, nawet po kilkudziesięciu latach, pozostaje na tym samym poziomie. Wytrzymałości i niezmienności właściwości wełny mineralnej na przestrzeni 55 lat dowodzi badanie, przeprowadzone przez jeden z czołowych instytutów specjalizujących się w badaniach wyrobów budowlanych – FIW (Research Institute for Thermal Insulation) z Monachium na zlecenie Stowarzyszenia Eurima (European Insulation Manufacturers Association).


Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 126

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >