Dlaczego kapie woda z wentylacji? Jak rozwiązać ten problem?

Dlaczego kapie woda z wentylacji? Jak rozwiązać ten problem?

Skraplanie się wody to częste zjawisko w instalacjach wentylacyjnych. W zdecydowanej większości przypadków przyczyny takiego stanu rzeczy okazują się prozaiczne, a jego wyeliminowanie nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zaawansowanych prac. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego skrapla się woda w wentylacji oraz rozwiązania tego problemu - koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

 

Dlaczego skrapla się woda w wentylacji? Najważniejsze przyczyny zbierania się wody wewnątrz rur PCV

Skraplanie wody w wentylacji to niemal zawsze wynik różnicy temperatur między powietrzem biegnącym w kanałach kanalizacyjnych, a zewnętrznym. Problem najbardziej dotkliwy na odcinkach biegnących przez takie pomieszczenia jak nieogrzewane poddasza, garaże czy piwnicy - zwłaszcza w okresie zimowym. Powietrze odprowadzane z ogrzewanych części budynku jest wyraźnie cieplejsze niż chłodne rury, więc dochodzi do skroplenia się zawartej w nim pary wodnej. Skropliny spływają grawitacyjnie, przez co najbardziej widoczne są m.in. przy kratkach wentylacyjnych. 

 

Skropliny wody - jak ich uniknąć? Jak przygotować kanał wentylacji?

Najczęściej skraplanie się wody w wentylacji jest wynikiem nieprawidłowego zaizolowania kanałów wentylacyjnych, a w skrajnych przypadkach - nawet całkowitego braku izolacji. Zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem tego problemu okazuje się wykonanie odpowiedniej izolacji. Duże znaczenie ma też to, kto wykonał instalację i jakie podzespoły zostały w tym celu użyte. Ofertę montażu wentylacji z użyciem systemów takich producentów jak Mitsubishi, Samsung, Midea czy Electra można znaleźć tutaj.

 

Czytaj również: Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z klimakonwektorem?

 

Dlaczego kapie woda z wentylacji? Jak rozwiązać ten problem?Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Grubość izolacji na ścianach zewnętrznych rury - jaka będzie najlepsza?

Najważniejszą cechą izolacji kanału wentylacyjnych jest z całą pewnością jej grubość. Ile powinna ona wynosić? Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie grubość izolacji to 40 (jeśli kanał biegnie wewnątrz izolacji budynku) lub lub 80 (jeśli kanał jest zlokalizowany poza izolacją budynku) milimetrów.

 

Kapiąca woda w wentylacji grawitacyjnej. Jak uniknąć skraplania wilgoci?

Spore znaczenie ma też to, z jakiego materiału będzie wykonana izolacja kanałów wentylacyjnych. By była ona skuteczna, materiały powinny spełniać następujące warunki:

 

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła;
  • odporność na temperatury, wodę i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne;
  • niepalność;
  • odpowiednia struktura (porowata i włóknista).

 

Ocieplone rury to gwarancja bezproblemowej pracy instalacji. Zadbaj suchy kanał wentylacji na poddaszu nieużytkowym

Prawidłowe wykonanie izolacji kanałów wentylacyjnych może okazać się niełatwym zadaniem. Dla większości z nas najlepszym rozwiązaniem będzie więc powierzenie go specjalistom. Klienci z województwa lubelskiego mogą w tym celu skorzystać z usług firmy Velit.

 

Czytaj również: Klimatyzator przydatny również w zimie - podpowiadamy dlaczego warto go zamontować

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 69

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >